Linux Mint 19-Asus strix soar brak dzwięku

Witam
Zainstalowałem wczoraj w/w minta i nie mam dzwięku.
Posiadam kartę dzwiękową Asus strix soar i do niej mam podpięte słuchawki cloud 1 jednak mikrofon mam podpięty pod wejście na płycie głównej i on działa( widać to na testowanym dzwięku w systemie i na tsie kiedy testuje)
W systemie nie widać mojej karty asusa.
Jedynie co znalazłem na necie to wpisanie w terminalu pulseaudio i dało mi taki wynik:
E: [pulseaudio] pid.c: Daemon already running.
E: [pulseaudio] main.c: pa_pid_file_create() się nie powiodło.
Nie wiem co dalej robić bo nie znam się na linuxach, a oczywiście na stronie producenta same stery do windowsa.
Chciałbym uniknąć schylania się na tył kompa i przekładania wtyczek jak będę chciał się zalogować na windowsa 10. Szkoda siedzieć na integrze skoro kupiłem taką karte.
Jestem po noce i wpadnę tu popołudniu, bo już nie mam siły dalej kombinować :slight_smile:
Edit:
Nie wiem co zrobiłem, ale już w ustawieniach pokazała mi się moja karta dzwiękowa, ale nadal nie ma dzwięku w słuchawkach…

Pewnie można wyłączyć tą zintegrowaną kartę audio w biosie, ale jak ją potrzebujesz, to musisz zmienić domyślną w systemie na Asus-a. Można to zrobić na kilka sposobów, np. w pavucontrol, czy tam co masz do obsługi dźwięku, lub w konsoli. Pokaż wyniki poleceń.

cat /proc/asound/modules

pactl list short sinks

A czy to daje dźwięk z Asus strix soar. (Nie wiem czy w mintlinux jest od razu mplayer)

mplayer -ao alsa:device=hw=1 coś_do_testu.mp3