Linux Mint 20.2 cinnamon - problem ze zmianą języka przeglądarki Opera

Witam. Wczoraj postanowiłem zainstalowac na nowo Linuxa na moim laptopie. Linux Mint 20.2 cinnamon. Oczywiscie instalcja programów i jak zawsze zacząłem od Opery i jej ustawienia. Ale nie mogę ustawic języka polskiego. Cały czas Opera jest w jęz.angielskim. Wrzuciłem pytania na ten temat na elektrodę oraz forum linuxa i żadnej odpowiedzi. Może tu ktoś jest w stanie coś doradzić. Zauważyłem ,że ten sam problem jest z Operą na Ubuntu.Czyżby skopana nowa wersja Opery?

Zabawne, faktycznie w obecnej Operze nie ma zmiany języka. Nie widzę w menu (jedyne co to słowniki i preferowany język stron). Zmiana locale na pl_PL.UTF8 też nie pomaga

Język jako taki jest przez add dodajesz ale nie zmienia na jęz.polski. Co oni porobili z tą Opera ?:frowning:

Jeżeli zmiana przez opera-settings-language, nie działa prawidłowo, to sprawdź w terminalu.

opera --lang=pl

Jak jest prawidłowo, to wyedytuj swój aktywator do opery. W pliku /usr/share/applications/opera.desktop zamień linie.

Exec=opera %U
na
Exec=opera --lang=pl %U

1 polubienie

Po wpisaniu oper --lang=pl mam cos takiego
$ opera --lang=pl
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
Gtk-Message: 17:30:52.058: Failed to load module „xapp-gtk3-module”
[2952:3039:0917/173052.135163:ERROR:object_proxy.cc(623)] Failed to call method: org.freedesktop.DBus.ListActivatableNames: object_path= /org/freedesktop/DBus: org.freedesktop.DBus.Error.AccessDenied: An AppArmor policy prevents this sender from sending this message to this recipient; type=„method_call”, sender=„:1.98” (uid=1000 pid=2952 comm=„/snap/opera/199/usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/ope” label=„snap.opera.opera (enforce)”) interface=„org.freedesktop.DBus” member=„ListActivatableNames” error name=„(unset)” requested_reply=„0” destination=„org.freedesktop.DBus” (bus)
ERROR: ld.so: object ‘libesets_pac.so’ from /etc/ld.so.preload cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored. /usr/share/applications/opera.desktop w tej lokalizacji nie mam takiego czegos jak opera.desktop.

Wielkie dzięki ten wpis załatwił sprawe. :slight_smile:

Błędy są niekrytyczne i nieistotne, dla uruchomienia opery, a większość wynika z tego, że ty masz antywirus ESET (nie pytam, po co to na Linuksie) i problem z załadowaniem jego biblioteki, trzeba znaleźć gdzie jest libesets_pac.so i edytować odpowiednio plik /etc/ld.so.preload.

Zainstalowałeś Opere nie „normalną”, a z paczki snap (zapomniałem o tym, ale to chyba jest blokowane domyślnie w Mintlinux, co nie znaczy że nie można tego zmienić, a ja używam Debiana, to nie pamiętam) i wtedy aktywator opera.desktop (opera_opera.desktop) jest w innym miejscu, dlatego nie było go w /usr/share/applications/opera.desktop.

@rubin714p ja tylko jestem ciekaw dlaczego instalujesz Minta 20.2 a nie nowszą wersje 20.3?

Tak mam NOD-a .Usunąć go? Co do opery to zgadza się miałem ze snap-a. Pózniej przeinstalowałem i poprawiłem wpis. Pomogło. Co do wersji Linuxa ,że instaluje 20.2 a nie 20.3 mam pendriwa 64gb na którym mam cały zestaw systemów Strelec itp . A że już nie mam na nim miejsca to nie wepcham tam Linuxa 20.3 . A mam na niem 20.2.Planuje zakup pendriwa 126Gb to będę robił od nowa całego wtedy wrzuce najnowesz wersje tego co mam na tym 64gb.Grunt,że pomogło to co kolega napisał.

A to jak chcesz, to twój system i zależy, do czego go używasz, jeżeli do skanowania plików Windowsa, z Linuksa, jak masz taką potrzebę, to może i się przydać. A jeżeli chcesz przy jego pomocy chronić Linuksa, to jest on zbędny. A jeżeli masz ESET NOD32 darmową wersję, którą wydawca porzucił 3 sierpnia 2022 roku, to jest to dodatkowy argument.

Dla Opery ze snap-a konfigurujemy to w pliku, dlatego wspomniałem o pliku opera_opera.desktop.

/var/lib/snapd/desktop/applications/opera_opera.desktop

Ja po prostu zapomniałem o tym snap-ie, ja tego nie używam. Snap to wymysł tych, co nie umieli zbudować appimage i nie potrafią załadować bibliotek spoza systemu, dla swoich programów. To wymysł diabła i ludzi z ubudubu. :slightly_smiling_face:

Nie działał polak z z opery tej deb. To zainstalowałem ze snapa . Ale okazało się ,że też nie działa .Więc wywaliłem ją i od nowa deb pobrałem. NOD-a wywaliłem .Mam płatnego co roku płace od ponad 15lat.

Kontynuując dyskusję z Linux Mint 20.2 cinnamon - problem ze zmianą języka przeglądarki Opera:

Dzięki Wielkie. Wpisałem tylko pierwsze polecenie w konsoli terminala, wypluło mi kupę errorów ale sama Opera odpaliła się po polsku :slight_smile: Z Linusia jestem słaby ale chcę się uczyć.

Bardzo dobre podejście a przede wszystkim idealny wybór distro na początek. Mint bazuje na Ubuntu.:slight_smile:

Skoro chcesz się uczyć to masz idealną okazję: to co terminal wypluł Ci ( te wszystkjie błędy ) oprócz ekranu ( w Linuxie nazywamy to stdOut ) są logowane w katalogu /var/log. Aby się do niego dostać potrzebujesz uprawnień admina ( root ).

Odpal terminal i na początek zamieść tutaj wynik polecenia:

sudo ls -alh /var/log

sudo odpali komendę w trybie uprzywilejowanym,
ls listuje katalogi pliki ( coś jak dir w Windows )
-a: wyświetla wszystkie kolumny ( nazwa pliku, prawa dostępu, rozmiar itp )
-l układa output w ładną listę ( wiersze / kolumny ),
-h przedstawia output w układzie czytelnym dla ludzi ( kb/mb zamiast b itp ).

Zachęcam rż do lektury pomocy podręcznej. Wystarczy w konsoli wpisać polecenie man. Aby od razu wyświetlić pomoc polecenia ls wpisz man ls

1 polubienie

O rany, ale kombinacje. A z tego co wiem, w Mincie wystarczy wejść w ustawienia, lokalizację, kliknąć na Polski, i zaznaczyć aby dograł pakiety polskie brakujące i po temacie.

Witam ponownie. Niestety polecenie opera --lang=pl działa jeśli odpalimy z terminala a po zamknięciu tej Przeglądarki wszystko wraca do angola. Znalazłem plik do edycji w usr/share/applications ale brak uprawnień nie pozwolił mi zapisać zmian. Skoczyłem do poradnika i w terminalu zrobiłem edycję poprzez Nano poleceniem (mimo że widać samą nazwę Opera bez tego .desktop , on pojawi się przy edycji,


sudo nano /usr/share/applications/opera.desktop i tam już uprawnienia nie stanowią problemu (kurs MS-DOS sprzed lat przydał się ze ścieżkami dostępu), po edycji robimy Ctrl+O czyli zapis i Opera odpala się w naszym słowiańskim języku co widać na screenach.

Dziękuję za wszelką pomoc, zaczynam się na poważnie wkręcać w Cynamonkę od Wanessy.

Link do poradnika

Dzięki wielkie :wink: Będę walczył :slight_smile:

1 polubienie

Po kolei:

  1. Aktualizacja systemu:
sudo su -
apt-get update && apt-get dist-upgrade
  1. Sprawdź czy masz zainstalowany [w pełni] polski pakiet językowy:
    Linux Mint: How to Add or Remove Language Packs - Technipages .

  2. Skopiuj jako użytkownik plik /usr/share/applications/opera.desktop do katalogu:

~/.local/share/applications/

Plik modyfikujesz na koncie użytkownika, ponieważ w lokalizacji /usr/share/applications zostanie nadpisany przy aktualizacji.

Jeśli pakiety językowe są zainstalowane poprawnie, Opera powinna się uruchamiać w pożądanym języku.

Do sprawdzenia ustawienia:

localectl status
locale

Jeździć, obserwować :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie