Linux Mint a partycja ntfs, czyta i zapisuje?

Witam

Chcę się przywitac ze społecznością linuxową, przez x lat używałem windowsów ale przedwczoraj nadszedł czas wielkich zmian bo odkryłem Linux Mint i muszę stwierdzić że linux dorósł w końcu!

Po instalacji wszystko działa :smiley:

Dzwięk

Drukarka

Filmy

Internet

WiFi

Kompletnie wszystko :wink:

Mam tylko takie pytanie dotyczące dysków hdd

Po pierwsze czy jest jakiś program w repozytorium minta “software manager” który odczyta mi dane S.M.A.R.T ? Coś jak Crystal disk info na windows?

Po drugie, zanim zainstalowałem Linuxa Miałem dwie partycje pod windowsem c: na system i d: na dane.

I teraz instalując Mint-a sformatowałem ten c: w trakcie instalacji, na ext4 i tam dalem linuxa a partycja d: ntfs z windowsa zostala. SWAPA nie dalem bo mam 4GB RAM

Zgodnie z założeniami mam dostęp do danych na ntfs, i nawet mogę na tej partycji zapisywać nowe.

Moje pytanie czy zostawić jak jest, czy linux radzi sobie z ntfs i czy niepopsuje tej partycji, czy przeniesc te dane do “file system” czyli partycji linuksowej tymczasowo i sformatowac tą ntfs gpartem na ext 4 i przeniesc te dane zpowrotem?

NTFS mi niepotrzebne bo niebędzie dostepu do dysku z poziomu windowsa.

Ostatnie pytanie, dlaczego pod opera jak i chromium niemoglem sie przez 2 godziny zalogowac na to forum bo wyskakiwal komunikat “object temporarly moved”?

Odczyt i zapis na partycji NTFS dawno działa,możesz to sam sprawdzić,próbując utworzyć plik testowy na dysku C:\ Windowsa za pomocą Linuxa,przechodząc na Linuxa trzeba rozważyć,z jakich programów korzystamy i czy są zamienniki

A co do swapa - to bez niego Hibernacja nie zadziała, tak że uważaj :wink:

Zawsze można go później utworzyć … sposób jest opisany na tym forum :slight_smile:

Jeżeli nie będzie dostępu do dysku z poziomu Windowsa to nie ma sensu trzymać partycji w NTFS - mniejsza wydajność i fragmentacja w porównaniu do ext4 (gdzie fragmentacji nie ma).

Ok. rozumiem i dziękuję. A co do programu SMART? Jak odczytać ? a najlepiej jakby byl program w stylu everesta lub AIDA. Niestety ten systemowy “profiler and benchmark” nie pokazuje mi wszystkich temperatur

PS. do smart znalazlem Smart mon tools lub hdparm będzie dobry? A co z temperaturami?

Zainstalowalem smart mon tools i smart notifier ale nigdzie ich niemoge znalezć, gdzie one są?

próbuj uruchomić je poleceniem pod konsolą. (po prostu wpisując nazwę)

Jest jeszcze gnome-disk-utility.

@Tormiasz, masz w systemie i2c?

Smart mon tools + GSmartControl te dwie rzeczy zainstalowalem i dziala :wink:

GSmartControl jest nakładką graficzną na Smart mon tools i jest elegancko.

Tak się zapytam co to jest i2c?

A tak zostając przy temacie dysków czy znacie ten problem ?

http://bytowisko.pl/?p=1002

Dodam ze ja to mialem pod Win7 enterprise trial 90 dniowy i nowiutki dysk parkowal 2600 razy przez jeden miesiąc i głowice słyszałem raz na 5 minut a w Mint tego zjawiska naszczęście niema :slight_smile:

Win również ma ten problem. A na Linuksie można to sobie fajnie regulować, sprawdź sobie wynik:

sudo hdparm -B /dev/sda

Będziesz mógł sprawdzić jaką wartość “częstotliwość parkowania dysku twardego” jest ustawiona, wartość ta znajduje się po miedzy 1 a 255 gdzie 255 oznacza wyłączone parkowanie dysku twardego, a 1 jak najczęstsze parkowanie. Za pomocą:

sudo hdparm -B wartość /dev/sda

Można ją sobie ustawić (najprawdopodobniej skasuje się po reboocie, albo zmianie zasilania).

Parametr 254, potwierdza brak parkowan :smiley: