Linux mint cinnamon 17.3 64 bit -problem z hasłem logowania

(rubin714p) #1

Witam Wszystkich. Wczoraj przesiadłem się z linux mint 17.3 32 bit na 64 bit ponieważ Opera nie wspiera już 32 bitowych. Zainstalowałem system , wszystkie programy których potrzebuję .Wyłączyłem laptopa i po jakimś czasie włączam a system nie przyjmuje hasła logowania. Na 100% hasło dobre -to samo miałem na 32 bitowym.Więc instaluję system od nowa. Laptop wyłączony na noc .Dziś rano włączam i hasła nie przyjmuje. O co chodzi? Idzie coś z tym zrobić? Czy tylko instalacja systemu ?

(freshmeat) #2

A sprawdź w trybie tekstowym czy możesz się zalogować na to konto.

Dlaczego nie zainstalujesz nowszej wersji Minta?

(roobal) #3

Uruchom system, gdy pojawi się grub wciśnij klawisz E. Przy linijce kernel lub linux dopisz lub zastąp linijkę init= linijką init=/bin/bash. Wciśnij F10, aby system się zbootowal.

System powinien uruchomić się w trybie tekstowym ze znakiem zachęty # czyli powinieneś być rootem. System zamontuje partycje w trybie tylko do odczytu, dlatego będziesz musiał je przemontować. Jeśli wszystko masz na partycji / to wykonujesz takie polecenie.

mount -o remount,rw /

Następnie poleceniem passwd zmieniasz hasło użytkownika i restartujesz system.

Przed użyciem polecenia passwd, możesz sprawdzić czy konto nie jest zablokowane, może z jakiegoś powodu wygasło. Sprawdzisz to chociażby w pliku /etc/shadow. Zablokowane konto będzie miało wykrzyknik za nazwą uzytkownika.