Linux mint cinnamon 17.3 64 bit -problem z hasłem logowania

Witam Wszystkich. Wczoraj przesiadłem się z linux mint 17.3 32 bit na 64 bit ponieważ Opera nie wspiera już 32 bitowych. Zainstalowałem system , wszystkie programy których potrzebuję .Wyłączyłem laptopa i po jakimś czasie włączam a system nie przyjmuje hasła logowania. Na 100% hasło dobre -to samo miałem na 32 bitowym.Więc instaluję system od nowa. Laptop wyłączony na noc .Dziś rano włączam i hasła nie przyjmuje. O co chodzi? Idzie coś z tym zrobić? Czy tylko instalacja systemu ?

A sprawdź w trybie tekstowym czy możesz się zalogować na to konto.

Dlaczego nie zainstalujesz nowszej wersji Minta?

Uruchom system, gdy pojawi się grub wciśnij klawisz E. Przy linijce kernel lub linux dopisz lub zastąp linijkę init= linijką init=/bin/bash. Wciśnij F10, aby system się zbootowal.

System powinien uruchomić się w trybie tekstowym ze znakiem zachęty # czyli powinieneś być rootem. System zamontuje partycje w trybie tylko do odczytu, dlatego będziesz musiał je przemontować. Jeśli wszystko masz na partycji / to wykonujesz takie polecenie.

mount -o remount,rw /

Następnie poleceniem passwd zmieniasz hasło użytkownika i restartujesz system.

Przed użyciem polecenia passwd, możesz sprawdzić czy konto nie jest zablokowane, może z jakiegoś powodu wygasło. Sprawdzisz to chociażby w pliku /etc/shadow. Zablokowane konto będzie miało wykrzyknik za nazwą uzytkownika.