Linux Mint - co wybrać?

Witam często słyszałem że Linux Mint jest najlepszym Linuxem dla “Windowsowych amatorów”, ale którą opcję byście mi polecili żebym nie przeciążał “kory mózgowej” przy pracowaniu na nim.
PS pytam bo wszedłem na stronę Minta i mam do wyboru 3 opcje i nie wiem co jest najprostsze/intuicyjne w obsłudze:

Cinnamon jest chyba najbardziej sterylny i intuicyjny w obsłudze nie strasząc przy tym wyglądem. Osobiście go używam i nie mam na co narzekać.

Mint NIE jest najlepszym Linuxem dla “Windowsowych amatorów”
To po pierwsze.
Po drugie dla “Windowsowych amatorów” większe znaczenie będzie miało środowisko graficzne niż jaka tam będzie dystrybucja ‘pod maską’

Ja używam Minta z Cinnamonem i nie narzekam.

Ale jak wiadomo ludzie mają różne gusta.

Jeśli twój sprzęt nie jest zbyt mocny to brałbym Mate lub XFCE a w przeciwnym razie Cinnamon

Mate na dwurdzeniowym AMD i 2GB ram wyłożyło się od razu, jeżeli już to prędzej Openbox, jak na razie działa płynnie.

Zależy od kompa. Jak nie brakuje mocy, to Cinnamon, bo to główne środowisko Minta.

1 polubienie

a w KDE nuda i spokój :wink:

Mam Cinnamona postawionego na laptopowym Core 2 Duo i GTX 9400m z 3 GB RAM. Działa to nad wyraz dobrze. Nawet KDE tam działa przyzwoicie.

Mint… od kiedy pamiętam zawsze mi się wykraczał z byle pierdoły :confused:

Nie chodzi mi o Cinamon, pisałem że Mate wyłożył się od razu, ale KDE by ten sprzęt co ja mam by nie uciągnął.

Wbrew obiegowej opinii najnowsze wersje Plasmy są bardzo lekkie. U mnie zajętość RAM wygląda tak:

[gom1@celsius ~]$ free mem
              razem       użyte       wolne    dzielone   buf/cache    dostępne
Pamięć:       32000         472       30478         187        1049       30926
Wymiana:         511           0         511

Plasma 5.17.1.

Wszystko zależy od już posiadanej ilości ram. To samo Windows 10 - mam 3GB na lapku to zjada 1,2GB system, mam na kompie 16GB ram to zjada ponad 2GB.

W KDE bez optymalizacji plasmy nic nie zrobisz na tym sprzęcie.

Mate na dwurdzeniowym AMD i 2GB ram wyłożyło się od razu, jeżeli już to prędzej Openbox, jak na razie działa płynnie.

Ale bullshit.
Z ciekawości odpaliłem cinamona na AMD 3800+ i 2GB RAM, chodzi ok.

Nie wiem jak przeglądarka przy tak małej ilości pamięci, ale samo środowisko działa bez problemów.

No patrz, a ja na sempronie 64-bit 1 rdzeń z ramem DDR używałem bez problemu Cinnamona. Jego szybkość działania na takiej konfiguracji to inna sprawa, ale dało się wytrzymać.

Takie lamerskie pytanie mam bo się nie znam - czy będę mógł na Linuxie grać bez żadnych “wspomagaczy/emulatorów” w DOOM 2016 6.66 i Wolfenstein II The New Colossus (co teraz gram na Windowsie) które chodzą na Vulkanie (i innych grach na tym API oraz OpenGL) ?

W DOOMa tak.

A w Wolva już nie ? Czy dobrze teraz rozumiem tj. że Vulkan nie jest multi-platformowy jak OpenGL ?

Nie wiem jak Wolf. DOOM mam, Wolfa nie :slight_smile:

Zerknij też tutaj:
https://protondb.com