Linux Mint - co zrobić, żeby móc robić co się chce z tym co się ma na pendrajwie?

Witam. Dzisiaj próbowałem zgrać plik doc na jakiegoś pendrajwa pod nowozainstalowanym Linuxem Mint. Na jednym miałem zainstalowane jakieś Ubuntu, ale mówię sobie, że przecież powinno być jakieś przynajmniej parę giga wolnego miejsca. Niby było, ale i tak przy próbie kopiowania pojawia się komunikat, że nie wolno, bo zawartość tylko do odczytu. Sformatować całości też się nie dało. Chciałbym zapytać, co muszę zrobić żebym z całą zawartością, łącznie z subforderami mógł robić co tylko mi się podoba. Wczoraj miałem jeszcze podobny problem z Firefoxem. Chciałem z jednego dysku przenieść folder profilowy na drugi. O ile sam folder można skopiować i przesłać sobie na pulpit, czy gdziekolwiek na tym samym dysku, o tyle już nie da się tego zrobić gdy próbuję to przenieść na pendrive, albo na inny dysk. Próbowałem sudo chmod 775, ale chyba nie zadziałało. :frowning:

A próbowałeś jako root?:wink:

Nie można zmienić uprawnień, opcji udostępniania, próbowałem zrobić to tak sudo cp plik ścieżkaPendrajwa i wyskakuje mi, że jest “read only”.

Włóż pendrajwa do komputera i restartuj komputer .

Pokaż gdzie zamontował się pendrive (polecenie mount z konsoli).

ja mysle ze to kwestia formatowania ntfs/fat32/exFat

Polecenie sudo chmod powinno mieć na końcu parametr R

sudo chmod 775 folder -R

Montujesz pendrive ręcznie (polecenie mount) czy przez menadżer plików lub inny program?