Linux Mint - czy zajdzie potrzeba instalowania sterowników

Witam serdecznie,

postanowiłem zrobić czystą instalację Linux Mint i tym sposobem pozbyć się Visty(sypie się, wiesza i nie pozwala mi pracować). Jednakże mam pytanie, czy jeżeli zainstaluję Minta na Viście, to czy będę musiał instalować na nowo sterowniki do kraty graficznej, dźwiękowej? Zainstalować system potrafię, ale na sterownikach i tego typu rzeczach kompletnie się nie znam. Będę więc wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam,

Hitsu

Wszystko masz od razu w systemie, bardzo mało prawdopodobne by jakiś sprzęt nie działał. Jeśli masz kartę AMD lub nVidia dobrze by było zainstalować sterowniki referencyjne bo te dostarczane domyślnie najlepszej jakości nie są.

Najpierw sprawdź przy użyciu livecd, czy wszystkie komponenty komputera działają - grafika, dzwięk, karta sieciowa (ethernet, wifi, itd.).

Nowe dystrybucje nie mają problemów ze sprzętem,ostatnio uruchamiam Fedorę z LiveCD i wszystko chodzi,nawet kamerka internetowa jest wykrywana,tylko trzeba zainstalować małą paczkę rpmfusion,żeby dodać repozytoria i system wyszukuje sam kodeki i instaluje,sterowniki są zintegrowane z jądrem,albo dystrybucją,w drugim przypadku potrzebny moduł jest dogrywany z płytki,zauważ że ostatnio sprzęt ma jednych i tych samych producentów.

Bardzo prawdopodobne jest,że na płycie głównej masz układ dżwiękowy Realteka,albo kartę sieciową Realteka,Chipsety do płyt głównych też chyba trzech producentów robi.W przypadku Windowsa musisz się udać na stronę producenta płyty głównej,stąd wychodzą ustandaryzowane sterowniki

W większości przypadków nie musisz nic dodatkowo instalować, czasem wymagane są sterowniki do karty graficznej, które i tak z reguły system Ci zaproponuje. To nie Windows, zazwyczaj po instalacji masz sprzęt gotowy do pracy. Specyfikacja sprzętu trochę by pomogła…

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi.

Tak, posiadam układ dźwiękowy Realteka. Co do parametrów komputera to podaję:

Intel Celeron 560 2,13 GHz, 1 GB RAM, Mobile Intel 965 Express Chipset Family.

Karty sieciowe jakie posiadam to: Broadcom 802.11g oraz Broadcom Netlink Gigabyte Ethernet oraz MIcrosoft ISATAP. Komputer to Acer Extensa5220. Jeśli coś jeszcze będzie potrzebne, to dopiszę.

Pozdrawiam,

Hitsu