Linux Mint Debian Instalacja

Witam. Proszę o pomoc w instalacji nowego Minta. Testuję już jakiś czas zwykłą wersję na moim netbooku i jest super ale dzisiaj wyszła wersja 10 oparta na Debianie i bym chciał ją potestować gdyż to jest rolling-release. Więc odpalam z karty pamięci, włączam instalację, wybieram język, układ klawiatury itd. no i trzeba to jakoś zpartycjonować, tylko ja kompletnie nie wiem jak. W zwykłym Mincie to samo się robiło. Proszę o pomoc jak utworzyć te partycje i jakie to mają być, najlepiej tak łopatologicznie :wink: Aha mój netbook to Acer Aspire One AOD150 Intel Atom N270 1Gb Ram 160 Gb dysk

Witam.

Jeśli laptop ma ukrtytą partycję recovery, nie masz płyty instalacyjnej Win i zamierzasz przeznaczyć cały dysk na linuksa - mogą być problemy z powrotem do Windowsa.

Zapoznaj się z tą prezentacją:

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Na system wystarczy nie więcej niż 10 GB.

Partycja recovery usunieta, Windowsa juz nie chce bo zamierzam caly dysk przeznaczyc na linuksa gdyz jest lepszy jak dla mnie nawet od Windows 7 :wink: Ale ta prezentacja jakas skomplikowana z deczka nie ma moze jakiegos latwiejszego tutoriala :wink: Sorry ze tak truje ale mi na tym zalezy aby to dobrze zrobic a nie bardzo wiem co i jak a ten Mint jest zajefajny.

Najpierw uruchom live-cd. Uruchom GParted.

*Utwórz partycję SWAP - jako partycja podstawowa - system plików linux-swap, nadaj jej flagę boot

Jeśli korzystasz z hibernacji musi być rozmiaru fizycznej pamięci RAM. Jeśli nie korzystasz, a masz 2GB, to ustaw 512 MB

* Utwórz partycję rozszerzoną (cała reszta dysku) - system plików ext4 [Zastosuj zmiany]

Potem w obrębie partycji rozszerzonej utwórz partycje:

  • 10 GB na system " / " (ext4)

  • reszta dysku na " /home " katalog użytkownika (ext4) [Zastosuj]

Uruchom ponownie live-cd, uruchom instalator.

Wybierz “ręczne partycjonowanie dysku”.

Dla partycji SWAP wskaż punkt montowania linux-swap

Dla partycji 10 GB wskaż punkt montowania " / "

Dla dużej partycji wskaż punkt montowania " /home "

i wszystko …

Prezentacja jest bardzo dobrze przygotowana, nie wiem, czego tam można nie rozumieć. Piszesz przecież, że testowałeś już system w trybie live-cd.

Za tepy na to jestem, tak to nigdy nie prosze o pomoc a tu klops, tobie to moze i proste ale dla mnie to czarna magia z Afryki a Windowsa juz nie chce za zadne skarby :wink:

Skoro masz pusty dysk to próbuj … Nie masz nic do stracenia.

Masz posty z wyjaśnieniem i świetną prezentację.

Powodzenia.

Dobra dzięki wielkie za pomoc ale chyba przerzucę się na Ubuntu, będzie najlepszym wyborem dla początkującego, może kiedyś. W każdym bądź razie życzę Ci Wesołych Świąt.

Polecam zapoznać się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Partycji swap przypisywać flagę boot? A po co, a na co? Linux nie wymaga w ogóle flagi boot. Windows jak najbardziej wymaga takiej flagi ale nie Linux. Jeśli już, to najprędzej taką flagę należy nadać partycji, na której instaluje się system ale nie partycji swap. Swap równie dobrze może być plikiem wymiany, a nie partycją.

Pozdrawiam!

A ja polecam przeczytać to => http://mint.2ap.pl/page.php?54 (krok partycjonowanie). Masz tam dokładnie i łopatologicznie wszystko opisane.