Linux Mint - długi rozruch

Cześć!

Jakiś miesiąc temu kupiłem laptopa MSI Prestige PS42-8RB. Tym razem chciałem zacząć korzystać z Linuxa. Próbowałem 5 dystrubucji (Ubuntu, Debiana, Fedorę, Antergosa, Manjaro); Mint jest szóstą. Generalnie nie mam do niego zastrzeżeń - w przeciwieństwie do poprzedników nie zacina się, zawsze widzi partycje (to wcale nie takie oczywiste :wink:), uruchamia wszystkie programy bez zarzutów. Jest za to jeden problem - od pewnego czasu długo się uruchamia (do 3 min w porównaniu z wcześniejszą połąwą minuty). Wiem, że to jeszcze nie dramat, ale od nowego kompa z SSD wymagam więcej, zwłaszcza, że było lepiej. Czy to może być przez sterowniki grafiki? Pobierałem ich dużo rozwiązując problem z Nvidią MX150 (w końcu użyłem Nouveau zamiast własnościowych), ale większość odinstalowałem. Zauważyłem też, że partycja SWAP nie montuję się przy starcie (teraz jest zamontowana ręcznie). Załączam info o systemie.


Partycja swap się nie montuje chyba ze względu na brak odpowiednich wpisów w /etc/fstab. Ja mam plik swap na partycji XFS (u mnie podmontowana pod /home) i wpis wygląda tak:

/home/swapfile1 none swap sw  0 0

Wpisz:

sudo cfdisk /dev/sdX

X to literka przyporządkowana do twojego dysku, poczynając od a.
lub zainstaluj GParted (program graficzny)
I spróbuj dodać odpowiedni wpis do /etc/fstab

Wydaje mi się jednak, że systemd sam miał wyszukiwać i montować partycje swap. U mnie to by nie działało, bo i tak korzystam z pliku wymiany. Nie wiem więc, jak to jest w nowoczesnych dystrybucjach.

Dobra - nie widziałem ostatniego obrazka.

UUID=UID_Z_OSTATNIEGO_OBRAZKA none swap sw  0 0

Doklejasz powyższe, jako ostatnią linijkę do /etc/fstab i uruchamiasz ponownie system.

Pokaż wynik poleceń z kąsoli @januszek:

systemd-analyze blame
dmesg | grep -iE 'error|warning|failed'

Ale już mam taki wpis przecież, tak?

Usługi wyglądają w porządku. Może Cinammon tak muli?

Swap nie masz w /etc/fstab. Pokaż jeszcze wynik:

systemctl list-units --state=failed
dmesg | grep -i swap

EDYCJA:
Nie pamiętam, ale może system zbiera informacje ze startu systemu np. w pliku /var/log/boot.log? Jest taki plik lub coś podobnego?

EDYCJA II:
Pokaż wynik komendy:

sudo blkid


Mam boot.log, ale jest problem z kodowaniem, poza tym to kilkaset czy nawet kilka tysięcy linijek.

EDIT: Swap dodał się do fstab po zamontowaniu ręcznym

Zapomniałem, że ten plik jest formatowany (kolorki i te sprawy).

Jeśli chcesz go wysłać na serwer magiczną komendą do wglądu to taką komendą, ale rzeczywiście nie wiem czy jest sens:

more /var/log/boot.log | curl -F c=@- https://ptpb.pw 

A jak nie chcesz to nie wysyłaj.

EDYCJA:
Pokaż wynik polecenia:

cat /etc/default/grub

EDYCJA II:
Status pliku wymiany sprawdzisz poleceniem:

free -m

LUB

sudo swapon -s

Możesz włączyć wyświetlanie komunikatów przy starcie systemów i ewentualnie wtedy może będzie widać na czym system się zatrzymuje.

Edytuj z prawami roota plik /etc/default/grub:

sudo su -
nano /etc/defautl/grub

Wstaw # przed linią GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”, poniżej dodaj linię:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“”

Zapisz zmiany Ctrl+S, wyjdź z programu Ctrl+X. Uaktualnij konfigurację Gruba:

update-grub

Zrestartuj komputer i obserwuj :smiley:

Eksperci, wszystkie logi ze startu systemu są w /var/log/syslog

Na tych trzech się zatrzymywało:



EDIT: Najdłużej na pierwszym

Według tego co piszą tutaj:
https://unix.stackexchange.com/questions/78535/how-to-get-rid-of-the-scanning-for-btrfs-file-systems-at-start-up .

Sprawdź czy masz taki lub podobny pakiet:

dpkg -l | grep btrfs

W powiązanym linku jest jeszcze https://askubuntu.com/a/1034952/462369 - chyba faktycznie szuka tyle czasu tego swapa.

Faktycznie, jak mi debianowate gubiły informację o SWAP, pomagało wklepanie:

sudo update-initramfs -u

@anon49702899
Faktycznie, pomogło na pierwszą pauzę - szukanie btrfsa (ale SWAP dalej sam się nie montuje). Jednak nic nie zmieniło się w kwestii pozostałych dwóch - pauzy już po Started Tell Plymouth To Write Out Runtime Data, a potem A start job is running for [...] (jak na zdjęciach), chociaż tak naprawdę to chyba jedno - A start job... pojawia się z naliczonymi ok. 30s.

Dzięki wszystkim za pomoc, udało się!

Podążyłem wątkiem SWAPa - okazało się, że po zmianach w strukturze dysku zmienił się UUID partycji SWAP. Pomogła edycja /etc/fstab. W sumie chyba pisał o tym @nintyfan, tylko do końca się nie zrozumieliśmy.

To ile teraz startuje?

systemd-analyze

Startował w kilkanaście sekund. “Startował” bo chciałem przywrócić graficzny boot - cofnąć to, co zmieniłem w GRUBie, ale coś się popsuło…

Z wielką mocą wielka odpowiedzialność. W grubie naciśnij podajże na e lub ctrl+e (gdy opcja, z której startujesz system będzie aktywna) i zrób zdjęcie tego, co zobaczysz, podaj je tutaj, lub przepisz zawartość ekranu.