Linux Mint Gloria - jak instalować gdy posiadam 2 dyski

Witam. Poznałam już trochę Windowsa. Moją uwagę przyciąga Linux. Ściągnęłam i wypaliłam obraz ISO - Linuxa Mint Gloria. Chciałam obejrzeć system by ewentualnie później zainstalować go jako drugi. Mam w komputerze 2 dyski z czego każdy już jest podzielony na partycje. Na jednym króluje Windows. Drugi przeznaczyłam na linuxa. Jako właściwie początkująca nie bardzo wiem jak zabrać się do zamierzonych czynności. Instrukcje “partycjonowania” jakie znalazłam dotyczyły operacji tylko na jednym dysku. Proszę o pomoc - nie chciałabym by padło mi wszystko. W stawianiu Windowsa poczyniłam zaledwie podstawowe kroki. :oops: Dziekuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc…

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& … temu+Linux

linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

http://forum.linuxmint.pl/index.php/board,38.0.html

Najlepiej pokaż układ twoich partycji na dyskach, odpal Minta w trybie LiveCD i pokaż zrzut z GParted zawartości jednego i drugiego dysku (musisz się pomiędzy nimi przełączać w zakładce programu) lub pokaż wynik:

sudo fdisk -l

Nie wiem czy zapoznałaś się z tym poradnikiem, o którym pisałaś ale podam wrazie wu :arrow: partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

I to się może przydać :arrow: linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

Jak już podasz o co prosiłem to będzie można lepiej to planować, bo na razie uważam, że nie ma sensu pisać hipotetycznego podziału dysku, bo może się okazać, że wygląda to zupełnie inaczej niż się założy. Opis trzeba po prostu dopasować do odpowiedniej sytuacji ale skoro się obawiasz to zrób o co proszę :slight_smile: Tak więc czekam :slight_smile:

Pozdrawiam!

Spróbuj w edytorze partycji (tym w Linuksie) przełączyć się między dyskami za pomocą tej listy, zaznaczonej na screenie :slight_smile:

0b39c9ec602e65e0m.png

Witam… :smiley: dziękuję za błyskawiczną reakcję. Odważyłam się odpalić Minta z płyty (tryb LiveCD). Po początkowych krótkich problemach “dałam radę” :lol: Pokazał obydwa dyski podzielone na partycje) :lol: . Udało mi się połączyć z internetem :lol: . Wykrył także automatycznie kartę dźwiękową, choć zrobił mi niespodziankę i nie odtworzył muzyki. Bardzo sie cieszę z tego co udało mi się już zrobić. System wydaje sie być przyjazny :lol: Czy poradzę sobie ze znalezieniem sterowników? Czy ruszę kartę?- nie wiem. Zbieram na razie odwagę na wgranie systemu. Zasoby przełożyłam już na dodatkowy dysk (mobilny dysk dla kupna którego zrezygnowałam z nowych bucików) -odłaczyłam go . Zastanawiam się jednak czy wybrałam właściwy linux- może z innym miałabym mniej kłopotu. Jestem odważna ale “początkującym” użytkownikom komputerów jest jednak bardzo trudno :frowning: Spróbuję…- wiem że z Waszą pomocą “zwyciężę”. pozdrawiam… :lol:

Zawsze możesz spróbować Ubuntu :slight_smile: chociaż Mint wcale zły nie jest :slight_smile: Takiego Ubuntu (znam z autopsji i obserwacji innych) jest troszeczkę prościej zainstalować, niż innego Linuksa. Może dlatego, że instaluje się go bardzo podobnie jak grę na Windowsie? :smiley:

Mint to dopicowane ubuntu. Wiem z doświadczenia, że przy mincie pozostaje wielu początkujących.

Ja pozostałem przy mincie, i jak dotąd jestem zadowolony, aczkolwiek coraz bardziej zastanawiam sie nad debianem. Minta można spokojnie polecić każdemu początkującemu.