Linux Mint - Obniżenie Temperatury procesorów

(rpm) #1

Witam, co można jeszcze zrobić aby obniżyć temperaturę procesora w laptopie pod Linuksem? Przy przeglądarce z dwoma kartami i Skype dochodzi do 76,5 stopni. Zmieniałem już środowiska graficzne, kompilowałem Kernel inny. I za dużo to nie pomogło.

Dodałem już odpowiednie wpisy do Gruba i chciałem jeszcze zainstalować ten program Jupiter.

sudo gedit /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=force acpi_osi=Linux pcie_aspm=force pcie_aspm=powersave"

Niestety repozytoria już nie działają, skąd można jeszcze go pobrać?

http://www.ubuntu-pomoc.org/obnizenie-temperatury-procesora/

(dragonn) #2

Na Windowsie ten problem nie występuje? Bo szczerze wszystkie te rozwiązania to ‘półśrodki’ i w 99% przypadków po prostu chłodzenie sprzętu jest z złym stanie (stara pasta, zabrudzone itp.).

(rpm) #3

Od wielu lat nie używam Windowsa, więc nie mogę Ci odpowiedzieć. Mam tylko Linux zainstalowany i bardzo możliwe że trzeba będzie kupić dobrą pastę termo przewodzącą i rozebrać laptop. A to raczej do łatwej rozbiórki nie należy, tak jak wymiana dysku, czy pamięci RAM w laptopie. Mam go niecałe ponad 2 lata.

(flecht) #4

Takie temperatury mój lapek z C2D łapie w stresie. Możesz spróbować go trochę przycisnąć i zobaczyć, co będzie się wtedy działo.

Co do rozbiórki i wymiany pasty, w większości sprzętów jest to dość łatwe, tylko bardziej czasochłonne. :wink: YT jest pełen filmików rozbiórkowych, a niektórzy producenci (na pewno DELL i Lenovo) wrzucali kiedyś całe instrukcje wymiany poszczególnych elementów komputera – nie wiem, czy dalej to praktykują.

(dragonn) #5

I nie był ani razu czyszczony? Chociaż odkurzaczem? W niektórych laptopach czyszczenie jest bardzo proste i wygodne (np. MSI). Szukasz obejścia problemu a nie jego rozwiązania, programowo może udało by Ci się obniżyć temp o max 5C przy drastycznym spadku wydajności. Ludzi dbajcie o swój sprzęt, tak samo jak w aucie trzeba wymieniać olej tak samo kompa trzeba przynajmniej raz na rok wyczyścić, jeśli nie potrafisz tego zrobić to daj to zrobić osobie która potrafi. I nie żałować kasy na to a sprzęt posłuży długie lata, w moim lapku GPU padło dopiero po 8 latach, a stacjonarne kompy które miałem/mam zazwyczaj mają u mnie żywotność na poziomie 12 lat.

(rpm) #6

Nie no kurzu to tam nie ma, czyszczony jest w ten sposób. Wymieniasz raz na rok pastę pod procesorem w laptopie? Tylko że on jest na podzespołach AMD, tam proces technologiczny ma 40nm i niby miał ciągnąć 18Wat ten procesor. Ale spróbuje poszukać takiego filmu rozbiórkowego jak napisał flecht. To jest z tej serii laptop, więc raczej tam się dużo kurzu nie zbiera. Jeżeli tyle trzeba się na rozbierać , aby trochę wyczyścić to dużo tu nie ubędzie temperatury. https://www.youtube.com/watch?v=5I696t4yq5U

(Bowjan) #7

Przestań marudzić.Jeśli nie chcesz go rozbierać to musisz przedmuchać od zewnątrz za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzaczem mającym wydmuch . Przedmuchuje się lapek po wyłączeniu. Brud (koty ) gromadzą się w miejscu niewidocznym na grillu wewnętrznym !

(flecht) #8

Przy takich temperaturach, pasta termo na bank jest już zużyta, więc samo przedmuchanie nie wystarczy.

(dragonn) #9

Pastę raz na rok? Zazwyczaj tak ale tu akurat się zgodzę że tak często nie trzeba, ale rozebrać raz na rok i wyczyścić chłodzenie bez demontażu go ale od wewnątrz koniecznie.

(Amaterasu) #10

Polecam jeszcze kupić podkładkę chłodzącą, przynajmniej mi trochę (bardzo) pomaga :D. Dopiero w kryzysie laptop u mnie sięga około 80-90 stopni Celsjusza :P.

Telefon (nowy) też lubi się przegrzewać u mnie, pomimo włączonego MSM-Thermal. Przy około 75 stopniach się wyłącza, by ostygnąć. Chyba wszystko, czego dotknę, zamienia się w wrzącą wodę.

Poza tym, Twój laptop powinien mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem czy jakoś tak - gdy grałam na kołdrze w CS 1.6 nagle mi się on wyłączył… Na następny dzień nie chciał się w ogóle włączyć, zatem został zaniesiony do pobliskiego serwisu, aż uruchomił się normalnie, gdy pan nacisnął przycisk włączania.

Nie polecam rozkręcać samemu laptopa, ponieważ istnieje ryzyko, iż go zepsujesz. Daj go w zaufane ręce, poproś o wyczyszczenie kurzu oraz wymianę pasty termoprzewodzącej. Przynajmniej w komputerze jest to łatwiej zrobić.

Poza tym, jaką masz kartę graficzną lub ile ich masz? Może być to także spowodowane tym.

(rpm) #11

Coś wydaje mi się że to wentylatorek zaczyna siadać. Dziwne ma czasem odgłosy, a czasem jak by w ogóle nie pracował.

Kartę graficzną mam jedną.

lspci | grep -i vga
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 7340]

Zmieniłem też system na Arch podobny i teraz mam 59-61 czasami do 70 dojdzie.

(ubuuser) #12

Mój ASUS X54H też lubi się nagrzać. Ostatnio zainstalowałem najnowszy Sabayon i stwierdziłem, że ze wszystkich sprawdzanych przeze mnie dystrybucji ta właśnie nagrzewa mój laptop najmniej.

(Amaterasu) #13

Pewnie Arch w konsoli będzie najmniej nagrzewać procesor :P. A może LXLE? ;D