Linux Mint - Obniżenie Temperatury procesorów

Witam, co można jeszcze zrobić aby obniżyć temperaturę procesora w laptopie pod Linuksem? Przy przeglądarce z dwoma kartami i Skype dochodzi do 76,5 stopni. Zmieniałem już środowiska graficzne, kompilowałem Kernel inny. I za dużo to nie pomogło.

Dodałem już odpowiednie wpisy do Gruba i chciałem jeszcze zainstalować ten program Jupiter.

sudo gedit /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=force acpi_osi=Linux pcie_aspm=force pcie_aspm=powersave"

Niestety repozytoria już nie działają, skąd można jeszcze go pobrać?

http://www.ubuntu-pomoc.org/obnizenie-temperatury-procesora/

Na Windowsie ten problem nie występuje? Bo szczerze wszystkie te rozwiązania to ‘półśrodki’ i w 99% przypadków po prostu chłodzenie sprzętu jest z złym stanie (stara pasta, zabrudzone itp.).

Od wielu lat nie używam Windowsa, więc nie mogę Ci odpowiedzieć. Mam tylko Linux zainstalowany i bardzo możliwe że trzeba będzie kupić dobrą pastę termo przewodzącą i rozebrać laptop. A to raczej do łatwej rozbiórki nie należy, tak jak wymiana dysku, czy pamięci RAM w laptopie. Mam go niecałe ponad 2 lata.

Takie temperatury mój lapek z C2D łapie w stresie. Możesz spróbować go trochę przycisnąć i zobaczyć, co będzie się wtedy działo.

Co do rozbiórki i wymiany pasty, w większości sprzętów jest to dość łatwe, tylko bardziej czasochłonne. :wink: YT jest pełen filmików rozbiórkowych, a niektórzy producenci (na pewno DELL i Lenovo) wrzucali kiedyś całe instrukcje wymiany poszczególnych elementów komputera – nie wiem, czy dalej to praktykują.

I nie był ani razu czyszczony? Chociaż odkurzaczem? W niektórych laptopach czyszczenie jest bardzo proste i wygodne (np. MSI). Szukasz obejścia problemu a nie jego rozwiązania, programowo może udało by Ci się obniżyć temp o max 5C przy drastycznym spadku wydajności. Ludzi dbajcie o swój sprzęt, tak samo jak w aucie trzeba wymieniać olej tak samo kompa trzeba przynajmniej raz na rok wyczyścić, jeśli nie potrafisz tego zrobić to daj to zrobić osobie która potrafi. I nie żałować kasy na to a sprzęt posłuży długie lata, w moim lapku GPU padło dopiero po 8 latach, a stacjonarne kompy które miałem/mam zazwyczaj mają u mnie żywotność na poziomie 12 lat.

Nie no kurzu to tam nie ma, czyszczony jest w ten sposób. Wymieniasz raz na rok pastę pod procesorem w laptopie? Tylko że on jest na podzespołach AMD, tam proces technologiczny ma 40nm i niby miał ciągnąć 18Wat ten procesor. Ale spróbuje poszukać takiego filmu rozbiórkowego jak napisał flecht. To jest z tej serii laptop, więc raczej tam się dużo kurzu nie zbiera. Jeżeli tyle trzeba się na rozbierać , aby trochę wyczyścić to dużo tu nie ubędzie temperatury. https://www.youtube.com/watch?v=5I696t4yq5U

Przestań marudzić.Jeśli nie chcesz go rozbierać to musisz przedmuchać od zewnątrz za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzaczem mającym wydmuch . Przedmuchuje się lapek po wyłączeniu. Brud (koty ) gromadzą się w miejscu niewidocznym na grillu wewnętrznym !

Przy takich temperaturach, pasta termo na bank jest już zużyta, więc samo przedmuchanie nie wystarczy.

Pastę raz na rok? Zazwyczaj tak ale tu akurat się zgodzę że tak często nie trzeba, ale rozebrać raz na rok i wyczyścić chłodzenie bez demontażu go ale od wewnątrz koniecznie.

Polecam jeszcze kupić podkładkę chłodzącą, przynajmniej mi trochę (bardzo) pomaga :D. Dopiero w kryzysie laptop u mnie sięga około 80-90 stopni Celsjusza :P.

Telefon (nowy) też lubi się przegrzewać u mnie, pomimo włączonego MSM-Thermal. Przy około 75 stopniach się wyłącza, by ostygnąć. Chyba wszystko, czego dotknę, zamienia się w wrzącą wodę.

Poza tym, Twój laptop powinien mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem czy jakoś tak - gdy grałam na kołdrze w CS 1.6 nagle mi się on wyłączył… Na następny dzień nie chciał się w ogóle włączyć, zatem został zaniesiony do pobliskiego serwisu, aż uruchomił się normalnie, gdy pan nacisnął przycisk włączania.

Nie polecam rozkręcać samemu laptopa, ponieważ istnieje ryzyko, iż go zepsujesz. Daj go w zaufane ręce, poproś o wyczyszczenie kurzu oraz wymianę pasty termoprzewodzącej. Przynajmniej w komputerze jest to łatwiej zrobić.

Poza tym, jaką masz kartę graficzną lub ile ich masz? Może być to także spowodowane tym.

Coś wydaje mi się że to wentylatorek zaczyna siadać. Dziwne ma czasem odgłosy, a czasem jak by w ogóle nie pracował.

Kartę graficzną mam jedną.

lspci | grep -i vga
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Wrestler [Radeon HD 7340]

Zmieniłem też system na Arch podobny i teraz mam 59-61 czasami do 70 dojdzie.

Mój ASUS X54H też lubi się nagrzać. Ostatnio zainstalowałem najnowszy Sabayon i stwierdziłem, że ze wszystkich sprawdzanych przeze mnie dystrybucji ta właśnie nagrzewa mój laptop najmniej.

Pewnie Arch w konsoli będzie najmniej nagrzewać procesor :P. A może LXLE? ;D