Linux Mint obok Windows 7 - Kilka pytań i problemów

Cześć, planuje zainstalować obok Windowsa 7 Linuxa Mint.
Posiadam dysk SSD (gdzie mam Windowsa) oraz dysk HDD 1TB podzielony na partycję.
Mam UEFI od MSI
Generalnie pomyślałem że fajnie byłoby sprawdzić trochę z ciekawości czy mógłbym przejść na Linuxa a jeśli nie to wrócić do Windowsa, ważne jest że nie korzystam z komputera sam i dla reszty użytkowników i tak będzie liczył się Windows toteż nie chciałbym sytuacji gdy Windows się nie uruchamia (dlatego m.in piszę ten post).
Linuxa generalnie instalowałem już kilka razy i wiem jak przebiega proces instalacji, czytałem też sobie na forum jak to wygląda, no generalnie jestem chyba przygotowany ale mam kilka pytań.
Ponoć da się zainstalować Linuxa na dysku HDD tak aby jak coś łatwo móc wrócić do Windowsa (o tutaj), tylko czy to na pewno tak prosto działa i później wystarczy że usunę linuxa i ustawię bootowanie z SSD?
Druga sprawa - planuje zainstalować sporo oprogramowania, czy powinienem wobec tego więcej dać dla /home czy dla /? (mam około 100 GB do wykorzystania)
Kolejna sprawa - powinienem robić partycję swap? Nie używam opcji hibernacji i raczej nie planuję, posiadam 16 GB HyperX Furry DDR4
Interesuje mnie jeszcze ukrywanie GRUBa - chciałbym aby domyślnie uruchamial się Windows bez pokazywania GRUBa, czy jeśli zainstaluje Linuxa na HDD i ustawię go jako dysk bootowania to nadal będę mógł ukryć GRUBa tak aby uruchamiał się po prostu Windows, a GRUB był ukryty pod klawiszem?
Przepraszam że piszę gdy te tematy były już omawiane, większośc tych postów czytałem ale chciałbym się upewnić ponieważ nie mogę sobie pozwolić aby WIndows z jakiś powodów się nie uruchamiał

Odnośnie pierwszego pytania, tak można zainstalować Linux’a obok nie ingerując w Windows. (trzeba tylko pamiętać od wyłączeniu szybkiego uruchamiania w WIndows)
Odnośnie usuwania Linux. Usuwasz partycję, gdzie jest zainstalowany, partycję home jeżeli robiłeś osobną na pliki użytkownika i to co często pomijają użytkownicy, czyli plik grubx64.efi z partycji ESP. Jeżeli nie chce Ci się bawić to partycję ESP możesz sobie kopię zapasową zrobić przed instalacją Linux - dużo to nie waży i potem przywrócić, w zasadzie tyle.

Instalowane oprogramowanie trafia na “/”, ale przesadnie dużo miejsca nie potrzebujesz, ponieważ większość bibliotek w Linux jest współdzielona przez aplikacje.

Przy 16GB Swap jest zbędny - przynajmniej mi uruchamiając nawet parę maszyn wirtualnych nie udało się tyle wykorzystać.

Start GRUBa możesz ustawić na 0 sekund oczekiwania w zasadzie w najgorszym przypadku tylko mignie, ale musisz ustawić domyślny system w pliku konfiguracyjnym GRUBa w przeciwnym wypadku uruchamiać będzie się domyślnie ostatnio wybrany.
Kolejny sposób to instalacja GRUBA na partycji ESP na drugim dysku wtedy wystarczy w zasadzie ustawić w UEFI BIOS domyślne bootowanie z partycji ESP pierwsego dysku (Windows), a Linux odpalać poprzez skrót listy szybkiego bootowania w zależności od płyty głównej F8 lub jakiś inny klawisz.

Mam ustawione bootowanie z dysku SSD z Windowsem więc w sumie drugi sposób instalacji wydaje się prostszy później przy usuwaniu - jak rozumiem powinienem po prostu w instalatorze postąpić tak jak opisałeś to tutaj?
70 GB dla / i 30 dla /home to dobry pomysł? (planuje zainstalować m.in Android SDK, Visual Studio Code i kilka paczek z których aplikacji korzystam na windowsie i może to potrzebować trochę miejsca mimo wszystko)

Jeżeli na home nie będziesz przechowywał dużych plików jak np. obrazy ISO, wideo to jak najbardziej tak możesz podzielić.
Myślę, że tyle miejsca, co pod Windows w.w. oprogramowanie nie użyje, ale można tak podzielić. Jeżeli chodzi o samą procedurę to jak najbardziej według mojego opisu możesz robić.
Pamiętaj tylko o wyłączeniu szybkiego bootowania w Windows przed instalacją Linux’a.
http://www.download.net.pl/windows-10-szybki-start-jak-wlaczyc-i-wylaczyc/n/7829/

Mam Windowsa 7 i nie mam szybkiego bootowania więc to nie problem :smiley:
Wezmę się za to jutro i jak coś będę pisał ^^

Oki.
Czasami możesz też mnie znaleźć na IRCu - kanał #manjaropl
http://webchat.freenode.net/?channels=%23manjaropl&uio=MTY9bnVsbAe6