Linux Mint po aktualizacji zmienił nazwę systemu w bootloaderze GRUB na Ubuntu

Witam

Mam taki problem że podczas aktualizacji Linuxa Mint 18.1 MATE pytał o zastąpienie dwóch plików konfiguracyjnych “/etc/grub.d/10_linux” oraz “/etc/gnome/defaults.list”. Oczywiście przed zastąpieniem tych plików zrobiłem kopię zapasową i po zastąpieniu wszystkich plików oraz aktualizacji zmienił nazwę na Ubuntu w GRUB. Więc jak zrobić żeby była stara nazwa w GRUB?

I jeszcze jedno, czy mam wrzucić te wpisy dwóch plików które były przed zastąpieniem tych nowych?

Linux Mint w istocie jest oparty o Ubuntu :wink:

Poprzednich plików nie wrzucaj - w końcu po coś zostały zastąpione.
Jaka była stara nazwa w GRUB ?
Dołącz mi tu ten plik (nowy) “/etc/grub.d/10_linux” jako załącznik.
Zobaczę i powiem Ci jak go zmodyfikować, aby była wyświetlana nazwa jaką chcesz w GRUB.
Możesz również dołączyć mi stary plik “10_linux” sprawsze w diff jakie są różnice.

U mnie zadziałało ponowne użycie komendy

Też może zadziałać :wink:
Przynajmniej pod Manjaro czasami po aktualizacji GRUB mam w języku angielskim i ponowne wywołanie “sudo update-grub” przywraca mi ponownie język polski.
Z wpisami może być podobnie.

Proszę bardzo, oczywiście te dwa pliki czyli nowy oraz stary (z dopiskiem “-old”) oraz dopisałem rozszerzenie pliku jako “.txt”, bo bez tego mi nie przyjmuje. 10_linux.txt (12,2 KB) 10_linux-old.txt (12,0 KB)

co do grub to nigdy nie wrzuca się nowych configów ( opiekuna pakietów ) jak obecnie używane działają tym bardziej że pytał o zastąpienie to i była opcja porównania jak mnie pamięć nie myli bo już dawno minta nie mam.

ale jak byś zostawił ten config co miałeś to i tak nowy by się zapisał /etc/grub.d/10_linux.dpkg

jak mnie pamięć nie myli :wink:

OK to tak:

Pierwsza różnica (nowy plik ma to dodatkowo, czyli przy wymuszonym trybie UUID partycji wykonuje określone czynności.

if [ x"$GRUB_FORCE_PARTUUID" = x ]; then

Druga różnica powiązana z powyższą:

else
sed "s/^/$submenu_indentation/" << EOF
linux	${rel_dirname}/${basename} root=PARTUUID=${GRUB_FORCE_PARTUUID} ro ${args}

EOF
fi

Trzecia różnica dodany warunek x"$GRUB_DISABLE_INITRD…":

if test -n “${initrd}” && [ x"$GRUB_DISABLE_INITRD" != xtrue ]; then

Nie zmienione w zasadzie jest nic, co by powodowało zmianę nazwy na liście GRUB’a.

Spróbuj zrobić:

sudo update-grub

W obu plikach nazwa jest ustawiona “na sztywno” w 42 linii kodu:

 OS="Linux Mint 18.1 MATE 64-bit"

Właśnie spróbowałem za pomocą komendy sudo update-grub i teraz mam prawidłową starą nazwę. Dziękuje za pomoc.

A i jeszcze jedno, co to daje zostawienie obecnego pliku konfiguracji co proponuje @lingruby?

akurat teraz różnice nie były duże ale nie raz już przerabiałem że po aktualizacji grub’a system mi nie wstawał ale to były początki 2.0 więc jakiś czas temu, a z lilo jeszcze ciekawiej było :wink:

Opiekun jakiegoś konkretnego pakietu może przygotować nowy plik konfiguracji i wtedy pojawia się pytanie, czy zostawić stary, czy zastąpić go nowym.

Z reguły zostawienie starego nie powinno nic popsuć, ale z mojego doświadczenia to lepiej mieć kopię starego i jeżeli nowy nie będzie poprawnie działać to szybka podmianka i po kłopocie.
Jak aktualizować to wszystko tym bardziej jeżeli podmieniany jest pakiet na jego nowszą wersję.

Jak widzisz to w zasadzie zmiany w konfigu były kosmetyczne.

Rozumiem że mogę usunąć dwa stare pliki, skoro u mnie wszystko działa?

tak a na przyszłość tak jak pisałem wyżej