Linux mint się zawiesza po wpisaniu .deb w "search"

Chciałem się dowiedzieć czy mam na dysku systemowym jakieś pakiety deb. I z ciekawości w pole search wpisałem .dev potem .deb, niestety system się zawiesił, i jedynie mogłem poruszać kursorem myszy. Zrestartowałem kompa uruchomił się normalnie ale nie było żadnego check disk? normalne?

No w każdym razie powtórzyłem i tym razem wpisałem .jpg i ok, .exe ok .bmp ok i znowu .deb, i jak poprzednio system się zamroził. o co chodzi? A dodam że procek na pasku stanu pokazał 50% niestety niemogłem wejść w sysinfo żeby zobaczyć jaki proces wisi. :-x

PS. Dysk nic nie mielił w tym czasie, znaczy nieszukał.

PS2. jest jakiś skrót alt+ctrl+del dla linuxa?

Raczej dziwne zachowanie… spróbuj może najpierw uruchomić terminal z htop albo sysinfo i dopiero później wpisywać to ‘.deb’

Btw. zamiast restartować system, szybciej zrestartować X-y (Ctrl+Alt+Backspace domyślnie, choć niektóre dystrybucje mogą mieć wyłączone)

Czego używasz do szukania “debów”?

Zaraz zrobię tak jak napisał nr47, użyłem tej normalnej wyszukiwarki plików, Bar, menu i pole search

Klepnij w konsoli najpierw:

sudo updatedb

a potem:

locate *.deb

Żeby zapisać wyniki możesz zrobić również tak:

locate *.deb > ~/Pulpit/pakiety.txt

Spróbowałem z odpalonym sysinfo i pokazało że “mintmenu” bierze 98% procka ale po 5 sekundach się odwieśił. Teraz już się nie zawiesza :wink:

Niewiem co to było. W każdym razie mam pytanie, tenctrl+Alt+Backspace to jest taki restart powłoki czy coś i mogę tego używać zawsze jak mi się przywiesi system?

I jeszcze pytanie jak wymusić check disk przy starcie systemu?

Tak, skrót Alt+Ctrl+Backspace służy do restartowania środowiska graficznego.

Odnośnie wymuszenia sprawdzania dysku, wykonuj w konsoli po kolei:

cd /

potem:

sudo touch /forcefsck

następnie:

sudo reboot

Po restarcie wszystkie partycje zostaną sprawdzone pod kątem błędów.

Dziękuję za konkretne odpowiedzi :smiley: