Linux na desktopie? Sprzęt retro? [wydzielone]

Co chciałeś, żeby jego historia wnosiła i do czego?

Czemu mnie akurat o to pytasz?

Myślałem, ze wiesz.

To na przyszłość nie trać czasu na moje wpisy. Po prostu dodaj mnie do ignorowanych z korzyścią dla nas obu.

Dziękuję za sugestię, ale nie skorzystam.
Zwróciłem uwagę, że takie historyjki można opowiadać godzinami i de facto do niczego one nie prowadzą, niczego nie dowodzą. Zamiast ewentualnie ten wątek poruszyć, Ty idziesz w ironię mojego wzruszenia. Widzę, że niektórym nie można na nic zwrócić uwagi.

BSD (unix) jest otwarty oczywiście zamknięte też są (np. AIX).

Wiem, ale nie będę komentować Twojego „rozumienia”.

macOS jest na Darwin OS i jest Unixem zamkniętym.

Unix to faktyczny system, który powstał w latach 70’tych i określił pewne standardy. Dziś rzadko kto mówiąc Unix myśli o tamtym systemie. Wyraz „Unix” stał się synonimem całej rodziny systemów mających podobne założenia projektowe. Dokładnie wywodzących się od pierwotnego pnia lub klonów zgodnych z zestandaryzowanymi normami POSIX lub Single UNIX Specification.

Polecam cały artykuł, bardzo dobrze napisane Unix – Wikipedia, wolna encyklopedia - ładnie całość pokazuje wykres graficzny w tym artykule

Tego, że drukarki bardzo wygodnie się testuje na Linuksie, bo większość instaluje się sama i jest w repo. Natomiast na Windows większość wymaga instalacji sterowników i na dodatek trzeba czasami kombinować. Osobiście do testowania drukarek wykorzystuję właśnie linuxa, bo odpada instalacja i usuwanie sterowników i śmieci.

Zapewne w powyższym przypadku drukarka by zadziałała w Windows, pewnie zwalony sterownik po 10, z 7 wtedy zwykle idzie.

No właśnie, kolega wcześniej miał W7 i pięknie mu działało. Zmienił sobie komputerek i system na lepszy

Nie mówi się lepszy tylko NOWSZY :stuck_out_tongue:

W katechiźmie Microsoftu nowszy znaczy lepszy. To dogmat.

Czyli producent drukarki dostarczył sprawne sterowniki pod Win7a nie zadbał o nie pod Win11. Jaka rola tutaj MS?

To pojęcia filozoficzne i względne no bo jeżeli komuś w nowszym coś nie działa to dla niego gorszy a jeżeli komuś coś dobrze działa, co nie działało w poprzednich - to dla niego ten system lepszym ;D

Z własnych obserwacji potwierdzam generalnie to, że Windows i drukarki to potrafi być udręka. Przestałem odbierać telefony od pewnych osób, którym znowu rozleciały się drukarki w sieci.

Było koledze zaproponować instalację nowego systemu. :slightly_smiling_face:

Póki co „nowszego” Niż Windows 11 nie ma :stuck_out_tongue:

To nie system, to zepsuta poprawka po Win10 :slight_smile:

Wykluczone. Już od dłuższego czasu niczego w tej dziedzinie nikomu nie doradzam. Ludzie są różni i mają różne oczekiwania, nie dogodzisz. A ja lubię Święty Spokój, a do tego uczciwie przyznaję, że się już nie znam. Kilka lat komfortowego używania systemu bez większych problemów zrobiło swoje.

Niech zatem każdy sam się babrze w tym co sobie wybrał.

1 polubienie

Sprawę rozwiązuje zwykle instalacja sterowników od 7. Zwłaszcza z HP występuje problem ze starszymi drukarkami. Niby sterowniki są pod nowsze systemy ale często nie drukuje.