Linux na jednej zajętej partycji

Siema, otóż mam dysk 500gb i zainstalowany na nim Windows 10 na jednej partycji (wielkość dysku) .

Wiem że istnieje możliwość zainstalowania Ubuntu obok Windowsa, ale instalator z Ubuntu proponuje mi podział partycji na części.

Oczywiście dla Windowsa zarezerwowałbym z 400GB , a dla Linuxa ze 100GB , ale czy taki podział nie usunie moich danych?

Z góry dzięki za odpowiedzi. :slight_smile:

Nie bardzo rozumiem. Masz jedną partycję na 100% dysku czy dwie. Jedna pod windows i 100 GiB w wolnej partycji. Jeśli jest to pierwsze rozwiązanie to cię rozczaruję ale nie zainstalujesz linuxa na partycji z systemem plików NTFS więc będziesz musiał zmniejszyć tą obecną. Używanie WUBI odradzam wszystkim możliwymi sposobami.

Mam dysk 500gb i jedną partycję na nim na 100% dysku. 

A chcę zainstalować Ubuntu tak żeby mieć jedną partycję pod Ubuntu 100gb i jedną pod Win10 400gb. :wink:

Lecz nie chcę tracić żadnych danych poprzez instalację.

Najpierw utwórz nową partycję…

Jak zmienić rozmiar partycji bez utraty danych

istnieje też mnóstwo darmowych i dobrych programów przeznaczonych do tego np. EASEUS Partition Master 10.8 Free Edition

Potem dopiero na niej instaluj Linux (w razie potrzeby odpowiednio sformatuj)

Utworzyłem partycję na Linuxa dzięki EPM 10.8 , ale i tak musiałem zrobić formata bo chyba Win 10 nie da rady zainstalować obok Ubuntu…

Ale za to próbując “pokonać” UEFI i instalować nie Win 10, a Win 8.1 to udało się i wszystko działa. :slight_smile: