Linux na maszynie wirtualnej

Witam!

Czy dało by się zainstalować na XP na maszynie wirtualnej Linuxa np. Ubuntu ? Jeśli tak to jak ?

Nigdy czegoś podobnego nie robiłem.

Pozdrawiam.

Na jakiej maszynie wirtalnej? Jeśli na dowolnej to da się np. na VirtualBox od Oracle. Tutaj masz dokumentację http://www.virtualbox.org/manual/UserManual.html

Nie chce dokumentacji po angielsku tylko jakiejś instrukcji po polsku jakiegoś nakierowania przynajmniej :roll:

Na jakiej maszynie ? Obojętne, na najlepszej :slight_smile:

A mogą być ruchome obrazki? Komentarz po polsku, oczywiście! http://www.youtube.com/watch?v=kJWIh6faSqY

Nie ma takiej.

Ok, pobiorę Ubuntu i zobaczymy co z tego będzie.

Zainstaluj VirtualBoksa na przykład. W jeśli masz Ubuntu na płycie CD to w ustawieniach maszyny ustaw aby korzystał z napędu gospodarza , czyli z fizycznego napędu optycznego w twoim komputerze. Jeśli Ubuntu masz jako obraz ISO to w ustawieniach maszyny jako nośnik CD wybierz obraz ISO, który zostanie przez maszynę zamontowany i z tego obrazu będzie uruchomione Ubuntu i nie będziesz musiał nagrywać na płytę.

Gdy już poustawiasz wszystko jak trzeba tworzysz nową maszynę, wybierasz jak ma być rozpoznawany system, tworzysz wirtualny dysk, przydzielasz ilość pamięci RAM dla maszyny i to wszystko. Uruchamiasz nowo utworzoną maszynę i Ubuntu powinien się uruchomić. Zainstalujesz je sobie tak samo jakbyś instalował na fizycznym komputerze.

Pozdrawiam!

Jeszcze jest VMware-server, swego czasu zainstalowałem Linucha na VirtualPC Microsoftu - tylko na nim to odświeżanie miałem gorsze niż na zdalnym pulpicie na bezprzewodowym modemie :stuck_out_tongue:

OK, mam wszystko ładnie działa:

http://img251.imageshack.us/img251/60/ubuntut.png

Tylko czy nie dało by się zwiększyć tego okienka ? Bo jest trochę małe… Dałem w VirtualBox pamięć wideo na 128MB, i nic sie nie zmieniło.

Pozdrawiam.

Zainstaluj Additions.

Jeśli to jest inna maszyna wirtualna to będę musiał na niej od nowa instalować linuxa ?

Możesz skopiować dysk wirtualny i będzie działać dalej.

Nie, nie będziesz musiał, możesz skorzystać z tego samego dysku wirtualnego.

Z menu Urządzenie >Zainstaluj dodtaki (Guest Additions), jeśli instalacja się nie rozpocznie to powinien być zamontowany w napędzie obraz ISO ze sterownikami i w tym wypadku wystarczy w wirtualizowanym systemie przejść do zamontowanego cd-romu i zainstalować sterowniki:

cd /media/cdrom

sudo ./VboxLinux_cos_tam.bin

Restart wirtualnej maszyny i wielkość okna możesz mieć jaką sobie ustalisz.

Pozdrawiam!

W VirtualBox’ie dałem

I po restarcie na pupicie pojawiło mi się coś takiego:

cosm.png

A w środku:

cos2a.png

Nie ma tam żadnego pliku o rozszerzeniu bin, ale dałem autorun.sh zrestartowałem i nic, dalej nie mogę wybrać na linuxie większej rozdzielczości niż 800x600.

Pomocy.

Właśnie nie pamiętałem czy to było bin czy run. Ty powinieneś zinstalować plik o nazwie VBoxLinuxAdditions-x86.run lub VBoxLinuxAdditions-amd64.run zależy jaki system masz zainstalowany na wirtualnej maszynie.

Jeśli jednak sterowniki są zainstalowane to rozdzielczość sama Ci się nie ustawi, bo to musisz ustawić w systemie albo w narzędziu jakie oferuje środowisko graficzne albo w xorg.conf. Albo system musi mieć obsługę dopasowywania rozdzielczości.

Pozdrawiam!

2klik na autorun.sh, podajesz swoje hasło i albo się cieszysz, albo pokaże Ci się informacja w stylu “zainstaluj gcc, make i cośtamjeszcze”

W ubuntu raczej nie będziesz mógł zmienić rozdzielczości, ale ręczna zmiana wielkości okna powinna spowodować automatyczną zmianę rozdzielczości.

Poza tym z ubuntu nie trzeba się bawić z xorg.conf. Poprawnie zainstalowane Guest Additions po prostu działają.

Ale to jak pisałem wyżej, zależy właśnie od systemu, np. OpenSUSE czy Windows 7 wspiera zarówno przechwytywanie myszy jak i dynamiczną zmianę rozdzielczości a na przykład Debian nie wspiera ani jednego ani drugiego i przyjmuje tylko taką rozdzielczość jaką się ustawi w xorg.conf lub innym sposobem.

Pozdrawiam!

Ok działa, dzięki.