Linux na nowym laptopie- kilka pytań

Siema, postanowiłem że zainstaluję którąś z wersji Linuxa na moim nowym laptopie. I chyba zdecyduję się na Ubuntu-Niebiańską Nimfę, mam nadzieję że nie będzie żadnych problemów z wi-fi, lan itp. Jest to jednak wyjście czasowe na 2-4 tygodnie bo później będę miał dostęp do MSDNAA i zainstaluję Win. I teraz mam kilka pytań:

  1. Jak podzielić dysk na partycje? Czy w ogóle to robić, skoro za jakiś czas i tak go usunę? Mam dysk 750 GB. Najlepiej jakbym później nie miał problemu z instalowaniem Win.

  2. Jak będę chciał zainstalować Win to po prostu w czasie instalacji mogę sformatować dysk i zainstalować nowy system?

  3. Czy może odpuścić sobie Ubuntu i zainstalować Windows 8 Realese Preview, jeśli miałoby być z nim mniej kłopotu?

  4. Mam na swojej stacjonarce też Ubuntu, także już miałem z nim styczność. Może wybrać inną dystrybucję?

W necie masz 50k poradników instalacji Linuksów, wystarczy sprawdzić w Google’u. No i, o ile dobrze pamiętam, instalator Ubuntu ma opcję automatycznego podziału dysku. Potem przy instalacji Windowsa możesz po prostu usunąć wszystkie partycje i podzielić dysk jak nieużywaną nówkę.

Co do wyboru systemu - nie wiem, może rzuć monetą? To zależy tylko od ciebie i tego, czy bawi cię poznawanie nowych systemów. Tak naprawdę każdy wybór zapewni tymczasową funkcjonalność (nawet Windows w tej wersji - pół roku używam go jako drugiego systemu). Osobiście lubię poznawać funkcjonalności dystrybucji linuksowych z różnych “pni wydawniczych”. O ile masz czas, chęć i wolne łącze, możesz zapoznać się z systemami wyrastającymi np. z Suse, Fedory, Mndrivy, Archa albo Gentoo. A nuż któryś zostanie ci w dual boocie jako system alternatywny.

To raczej zły wybór. Ten remiks Ubuntu bazuje na dość starym już Ubuntu 11.04. Wsparcie dla tej wersji systemu kończy się już 28 października i raczej nie ma najmniejszego sensu go instalować. Proponuję pobrania zamiast tego oficjalnego wydania Ubuntu 12.04.1 LTS (LTS oznacza wydłużone wsparcie techniczne; takie wydania są zwykle najbardziej dopracowane, ale mniej bogate w nowości) z http://www.ubuntu.com/download/desktop.

Możesz skorzystać z automatycznego partycjonowania. Nie potrzebujesz do tego żadnej specjalistycznej wiedzy - instalacja jest naprawdę prosta i przyjemna.

Naturalnie. To w końcu Twój dysk i możesz z nim robić co chcesz :slight_smile:

To Twoja decyzja, ale w końcu Realse Preview to nie wersja finalna - tutaj mogą, a raczej muszą być jeszcze błędy.

Jeżeli pewnie czujesz się na Ubuntu i nic Ci na nim nie brakuje, to po co to zmieniać? Wszystko tak naprawdę zależy od tego czy lubisz eksperymentować, czy może niekoniecznie. To także do Twojej decyzji :slight_smile:

Odnośnie przebiegu instalacji, to polecam ten poradnik: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu. Zalecam również połączenie się z siecią i zaznaczenie tych dwóch opcji (instalacja aktualizacji, kodeków itp.).

Zainstalowałem Ubuntu obok Freedos. Uruchomiłem ponownie, hdd w bootowaniu na 1 miejscu, i uruchamia się Freedos, nawet nie mogę wybrać systemu, co robić?

Masz jeden dysk? Jeżeli tak, to zastanów się czy w ogóle potrzebny Ci jest Freedos. Możesz zrobić instalację na całym dysku. Ewentualnie spróbuj jeszcze raz.

Zaczynam od nowa na calości

Powodzenia :slight_smile: