Linux na pendrive, gry na HDD

Nie pytajcie mnie po co mi to (za dużo pisania). W każdym razie, mam zainstalowanego Kubuntu 15.04 na usb (Pendrive 32GB USB 2.0), odpalam go jak z live cd (programy i ustawienia mi się zapisują). Czy gybym sformatował jedną z partycji dysku HDD na system plików fat32 to:

  1. Mógłbym tam instalować gry np. ze steam’a?

  2. Czy te gry by lagowały?

  3. Gdybym chciał podpiąć pendrive do innego komputera to miałbym jakieś błędy?

Jestem w tym temacie nowy więc proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

Steam Linuksowy instaluje domyślnie gry w katalogu domowym użytkownika. Jeżeli można to zmienić, to byś miał jedynie problemy z działaniem Steam.

PS: Czemu fat32, a nie nowocześniejszy system plików?

Bo wcześniej nie mogłem zamontować HDD i myślałem, że tylko fat32 przejdzie, ale teraz jest wszystko ok. Miejsce pobierania gier ze steama podobno można zmienić (sam teraz tego nie sprawdze, bo mam problemy ze steamem- tzn. niby zainstalowałem ale jak próbuje otworzyć to pojawi się na 5 sekund na pasku zadań i znika). Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

 

EDIT:  Steam nie jest kompatybilny z nową wersją kubuntu (tzn. 15.04), ale udało mi się zainstalować. Tak samo można pliki pobierać na HDD (najpierw trzeba zamontować partycje, następnie zmieniamy folder zapisu na /media/kubuntu/nazwa partycji/…) :slight_smile:

Gry ze steama możesz instalować na dowolnej partycji. Podczas instalacji wybierasz miejsce przechowywania plików gry.

Gry będą działały zdecydowanie lepiej niż te zainstalowane na pendrive ze względu na większą szybkość odczytu talerzowca od typowego pendrive 2.0.

Jeśli już uda ci się zainstalować steam na dystrybucji live (np utworzonej w unetbootin z wydzielonym miejscem na pliki) to błędy mogą się pojawić jedynie podczas próby odpalenia steam (gry) bez zamontowanej partycji z danymi. W innym wypadku system będzie pracował normalnie.