Linux na słaby komp

Witam poszukuje linuksa na słabe komputery zainstalowałem Mint 18 ale strasznie się przycina przeglądarka i system pozatym brak dzwięku. Myslałem nad Xubuntu 14 nie wiem co wybrać , moja konfiguracja kompa to p4 2,80 ,ram 1,5 , grafika integra 128mb . chodzi mi o płynną prace pozdrawiam i jak nagrać ją na pendriva

Jaka przeglądarka ?.Może Firefoxa trzeba zastąpić starszą Operą albo Chromium.Środowisko zastąpić zwykłym Gnome,Xfce lub Fluxbox.Na taki komputer nie Unity wymagające akceleracji sprzętowej,gdzie integra nie daje rady.

Poszukaj w tym dziale tematu z wyborem distro. Tam ten temat był poruszany kilka razy i odpowiedź też kilkukrotnie padła. Nie wiem kto był tak genialny że ten temat odkleił.
O, tutaj jest:

Tak naprawdę na takiej specyfikacji to polecę ci Solus Mate. Moim zdaniem jest o wiele lepszy od xubuntu. Działa na starszym sprzęcie bez problemowo i wygląd ma też przyjemnejszy od xubuntu i sam z niego korzystam.
http://solus.veatnet.de/iso/Solus-2017.04.18.0-MATE.iso
A jak nagrać go na pendriva? Wystarczy, że pobierzesz program o nazwie Rufus. Możesz pobrać nawet wersję portable. Montujesz Pendrive 4 lub 8GB, uruchamiasz program Rufus, po prawej stronie masz ikonkę płyty CD, Klikasz na nią, wybierasz plik iso systemu i naciskasz Start, po naciśnięciu pokaże ci się okienko z informacją, że ten obraz używa Syslinux. Naciskasz tak i za chwilę wyskoczy ci kolejne okienko z informacją o wykryciu obrazu ISOHybrid. Masz tam zaznaczoną opcję Zapisz w trybie Obraz ISO(zalecane), klikasz OK i na sam koniec masz informację o wyczyszczeniu plików z pendriva, klikasz OK i na tym się kończy proces nagrywania na pendriva.

Pozdrawiam.

https://www.linuxliteos.com/forums/release-announcements/linux-lite-3-4-final-released/

lub

zwłaszcza peppermint u mnie ( na rezerwowo/testowym lapku ) na czymś takim:

https://www.arest.pl/produkt/8335/Fujitsu-Siemens-LifeBook-S7110-T2400-1-83-1024-MB-120-GB-DVDRW-14-1-WIFI-XP-Prof/wlasciwosci

i sobie świetnie radzi nic nie przycina :wink: przeglądarka którą tam mam to Vivaldi

Po pierwsze: sprzęt masz bardzo słaby i każde “modne” środowisko graficzne zaorze Ci ten komputer.
Po drugie: powinieneś sięgnąć po dystrybucję linuksa w wersji 32-bit z bardzo lekkim środowiskiem graficznym.

Sugeruję zapoznać się z wersjami live dwóch dystrybucji:

  1. Q4OS - fork Debiana ze środowiskiem Trinity Desktop: http://q4os.org/index.html
  2. Mabox - polska dystrybucja na bazie Manjaro (fork Archa) z elementami XFCE, ale z super lekkim menedżerem okien OpenBox: https://pl.maboxlinux.org

Obrazy ISO najwygodniej nagrywa się pod Windowsem (zakładam, że masz) przy użyciu programu Rufus: http://rufus.akeo.ie

Peppermint (środowisko LXDE) jest świetny ! zainstalowałem Ojcu na starym lapku w zeszłym roku i zapierdziela wszystko jak torpeda, naprawdę świetne distro ! https://distrowatch.com/table.php?distribution=peppermint

Mogę polecić jeszcze dwie bardzo lekkie, dystrybucje pracujące w środowisku Openbox, to nasz polski Mabox Linux: https://i.ytimg.com/vi/tbYlUpfQP5M/maxresdefault.jpg

I bardzo elegancki OBRevenge OS jest to również Openbox z doinstalowanym “xfce4-whiskermenu-plugin” (patrz ostatni screen) http://distrowatch.com/gallery.php?distribution=obrevenge

Pozdrawiam serdecznie.

@takijeden.ninja

“1. Q4OS - fork Debiana ze środowiskiem Trinity Desktop: http://q4os.org/index.html

To nie jest chyba dobry pomysł, to środowisko jest dosyć ciężkie, bazuje przecież na KDE, a przypomnę że Maciek ma naprawdę bardzo słaby sprzęt…

PS. “Idle memory usage is 800 MB total, with 300 MB active set, the CPU dances at 4%”
Cała recenzja do poczytania tutaj: http://www.dedoimedo.com/computers/q4os-orion.html

Pozdrawiam serdecznie.

TDE nie jest ciężkie, bo jest forkiem KDE 3.5x. Sam wrzucam go czasem na maszyny z 2 GB RAM.

Odnośnie zjedzonego RAMu: jak chcesz zobaczyć ile realnie łyka system to lecisz: free -m
Q4OS po starcie realnie łyka ok. 300 MB co zgadza się z opisem (active set). Gdyby recenzent zainstalował monitor systemu ze środowisk Mate lub Gnome, to na wykresie zobaczyłbym zjedzone ok. 300 MB RAM.

Jeśli się nie mylę, to Pentium P4 był 32bitowym procesorem. Jeśli tak, to polecanie jakiejkolwiek dystrybucji opartej na Archu (może to być również Manjaro, a pośrednio i Mabox) nie ma najmniejszego sensu. Sam Arch i większość pochodnych już dzisiaj oferuje wyłącznie obrazy 64bitowe (ostatnia dual Archa pochodzi z lutego br., OBRevenge OS również jest wyłącznie 64bitowy). Od listopada br. paczki 32bitowe nie będą już oficjalnie wspierane. Być może będą jeszcze jakiś czas utrzymywane społecznościowo, ale przy ok. 1,5% udziale 32bitowych systemów Archa w ogóle, to mało prawdopodobne.
Do tego dochodzi jeszcze kwestia kompatybilności np. właśnie przeglądarek, które kompilowane są na nowsze procesory, które niekoniecznie muszą działać dobrze akurat z P4.
Dlatego, chyba warto zainteresować się kategorią tzw. linux for old computers - specjalnie robionych dystrybucji na starszy sprzęt i z nim kompatybilną. Nawet na distrowatch, spora lista: http://distrowatch.com/search.php?category=Old+Computers i coś można byłoby znaleźć (ze swej strony mógłbym polecić np. Puppy i jego pochodne lub Slitaz, albo jakiś Tiny Core). To w istocie dystrybucje robione nie po to, by być “lekkie”, ale po to, by można je było używać na starszych komputerach, ze starszymi komponentami i jednocześnie nie odczuwać dyskomfortu pracy. Wszystko inne, to zmuszanie systemu, by jakoś mimo wszystko pracował w warunkach, do których nie został zaprojektowany.
Sądzę, że najsensowniej spojrzeć na tę listę z distrowatch, zobaczyć, który z nich choćby na pierwszy rzut oka jakoś nadaje się do pracy, a następnie wrzucić pytania dotyczące już wyboru jednego, czy drugiego i jakie są za i przeciw takiej decyzji.

@takijeden.ninja
Weź tylko pod uwagę że Kolega ma bardzo stary, wręcz archaiczny procesor jedno-rdzeniowy którego architektura ma ponad 17 lat ! Mała pamięć podręczna i brak wsparcia dla wielu instrukcji, spowodują że po odpaleniu np. przeglądarki internetowej zużycie CPU będzie naprawdę spore… do tego dojdzie jeszcze duże zużycie pamięci RAM. Ja osobiście odradzałbym na takim sprzęcie środowisko Trinity, zdecydowanie lepiej sprawdzą się środowiska takie jak: LXDE, Openbox czy Fluxbox, lub coś z tego co zaproponował Kolega Paweł.

Pozdrawiam.

Odnośnie Manjaro patrząc na sprawę długofalowo oczywiście masz całkowitą rację.

Diabeł natomiast tkwi w szczegółach:

  • trudno konfigurację z Pentium 4 traktować długofalowo,
  • Manjaro póki co udostępnia obrazy 32bit, a nawet jak już nie będzie aktualizacji to i tak to akurat distro będzie względem innych do przodu (na poprawki ewentualnych błędów niestety trzeba zamknąć oczy),
  • co do przeglądarek pewnie trzeba będzie polubić Palemoon (sam używam jako drugiej po Vivaldim, Firefox popadł w niełaskę),
  • lista z distrowatch pod kątem polskiego, nieobeznanego z linuksem użytkownika to pole minowe,
  • za forkami Debiana i Archa przemawiają społeczności stojące za nimi lub starszymi braćmi, czyt. “ktoś może pomoże”

Ludzie na zachodnich forach tego używają na P4 i są zadowoleni (Q4OS).
Ja niestety nie ma pod ręką dokładnie takiego procka, więc nie sprawdzę w boju. Dlatego sugerowałem obraz live.

Przeglądarka Opera !?

wygląda normalnie spróbuje kiedyś

  • Manjaro
  • Puupy
  • Ubuntu po porzuceniu Unity

przy okazji w LinuxMagazine dali Manjaro jest to normalna instalka z live czy wymusza netboot ?
bo już raz dałem się nabrać przy innej dystybucji nie opisali ;/
A Manjaro po prostu b. lubię.

Tyle, że od listopada/grudnia br. zostanie odcięte od dużej części oprogramowania 32bitowego, które bierze wprost z repozytoriów Archa. Jeśli nie przejmie nad nimi opieki, to także społeczność Manjaro czekać będzie - w tym przypadku - przymusowe porzucenie 32bitowych wydań. Czas okaże, a ja jedynie sygnalizuję pewien problem, który może zaistnieć w przyszłości.
Z drugiej strony, skoro są specjalne dystrybucje właśnie na słabsze, starsze komputery, to nie potrafię znaleźć argumentu, dla próby używania na nich dystrybucji, które nie stawiają sobie ich za cel.
Jeśli chodzi o listę z distrowatch - o nic innego mi nie chodzi, jak o: kliknąć, oglądnąć screen, odrzucić to co nieakceptowalne, o resztę pytać.
Oczywiście, że za “dużymi” dystrybucjami stoją społeczności. Niemniej jednak duża część problemów, jakie generują się na starym sprzęcie z tymi dystrybucjami jest właśnie związana z ich stosunkowo słabym dostosowaniem do starych komputerów. Tymczasem takie Puppy, czy Slitaz potrafią tam działać OTB bez większych problemów, a i mają one - fakt, że międzynarodowe - społeczności. Nadto wybór takiego np. JWM jako DMa powoduje, że z 1,5RAM na obsługę samego środowiska zajmowane jest bodaj 5MB. Innymi słowy - niemal cała pamięć (i w ogóle zasoby komputera) dla aplikacji. Tego nie osiągniesz ani z Trinity, ani z LXDE. Jedyna alternatywa, to OpenBox, ale ten wraz z dodatkowym oprogramowaniem (Tint2, Whisker itd. itp.) zaczyna mocno przybierać na wadze.
Dla osób o mniejszej znajomości angielskiego pozostaje translator google, który na całe szczęście coraz lepiej sobie radzi przynajmniej z ang-pol/pol-ang.

ok a jak zapisać bootowalny pendrive w linuks?? windowsa nie posiadam…

http://www.linuxportal.pl/wpisy/tworzenie-bootowalnego-pendrive-id84751

ok już mam xubuntu jest ok tylko nie mam dzwięku…czy sterowniki do soundMax zainstaluje?

Wyślij tu: http://kmuto.jp/debian/hcl/wiki/ wynik i zobacz co podpowie.

xubuntu ma te sterowniki ale nie odtwarza dzwieku tak jak bym mial sciszony