Linux na tablecie - jak się zabrać

Panowie

Denerwuje mnie windows 10 ! Tak myślałem ze to bedzie badziew i miałem racje
Chce go usunac z tableta. Mam rowniez drugi system android.

I teraz zastanawiam sie co zrobić? Usunac wszystko i zainstalowac jeden system? zostawic androida? (w sumie moze sie przydac) A moze od razu np 2 ubuntu np obu partycjach.

Napisalem ze na obu partycjach bo tak mi sie wydaje. Jest to teclastT11. Pytanie jak sie za to zabrac teraz?
wiem ze jest takie cos jak ubuntu touch (ponoc sie instaluje od razu) no ale czy na pewno ?
No i jesli jednak nie chce ubuntu a np debiana, minta itp ?

A moze sami cos polecicie?

Aha , no i odnosnie tego windowsa. Czy w razie czego moze byc pozniej problem z powrotem? Wiem ze chyba pasuje mi zapisac sobie moj klucz cd key oryginalnosci (bo nigdzie go nie mam) aby wrazie czego wrocic na “winde”

A moze windows 7 dotykowy? korzystal ktos??

dzieki za wszelka wskazowki

Linux to tylko jądro.
Już wyjaśniam, dlaczego zwracam na to uwagę: Android korzysta z Linuksa i systemy GNU/Linux z niego korzystają. Najprawdopodobniej będziesz móc sobie zainstalować w Androidzie GNU/Linux, np. OpenSuSE, Ubuntu, itd. W Google Play są od tego apki pod Androida.

Problem może być grafika, gdyż będziesz musieć korzystać z VNC lub innego rozwiązania. Sam jednak nigdy nie korzystałem na Androidzie z GNU/Linux.

1 polubienie

Jeśli chcesz zainstalować typowego Linuksa na tablecie z procesorem ARM, to powiem że sprawa jest problematyczna a w 99% przypadków niemożliwa, a nawet jak już ci się uda uruchomić Linuksa na takim sprzęcie to problemy ze sterownikami do sieci, dotyku, dźwięku i przede wszystkim brak akceleracji 3D zrobi z tego urządzenia co najwyżej ciekawostkę, a nie urządzenie do pracy czy rozrywki…

Jeśli potrzebujesz korzystać z jakichś narzędzi Linuksowych, niewymagających akceleracji 3D to najlepiej jest zainstalować Linuksa poprzez paczkę ze sklepu Play w Androidzie - np. Debian ma taką paczkę, działa to w ten sposób że instaluje Debiana jako kontener. Coś jak Docker, LXC czy systemd-nspawn…

1 polubienie

No zaraz to nie moge normalnie sformatować wszystkiego i zainstalowac czystej instalki ??
Nie chce miec zadnych android i innych Pre instalowanych systemow bo jakies badziewia (chinskie) tam sa. Koniec kropka.

Skoro jest Full wersja Widnowsa 10 oraz Android to dlaczego niby zwykly pelny Ubuntu mialby nie dzialac. Sorry ale cos bredzicie…

Na niektórych ARM-owych tabletach jest odpowiednik UEFI czy inny mechanizm pilnujący, byś nie podmienił bootloadera. Poza tym osoba powyżej pisała, że może to być problematyczne.

Od siebie dodam, iż OpenSuSE wspiera architekturę ARM. Musisz przede wszystkim wiedzieć, czy masz tablet ARM-owy czy Intel-owy.

Teclast Tbook 11 2 in 1 Ultrabook Tablet PC - GRAY 171850101
10.6 inch Windows 10 + Android 5.1 Intel Cherry Trail Z8300 64bit Quad Core 1.44GHz 4GB RAM 64GB ROM IPS Retina Screen Bluetooth 4.0

bump

To Intelowski. Czyli pobierasz obraz dla architektury x86. Jednak ktoś musi się wypowiedzieć, jak go zainstalować. Ponieważ jest to tablet, to pewnie nie masz:

  1. Napędu optycznego
  2. Programu setup (programu konfiguracyjnego, którego można uruchomić, gdy komputer startuje)

Ponieważ nie masz setup, to pewnie musisz zrootować swój tablet, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Napisz, którą masz wersję Androida i jądra (Linuksa).

I tak czy siak musisz poczekać na wypowiedź kogoś, kto się na tym zna. Temat być może powinien być w dziale Android.

Głównie to chce to usunac bo jakieś chinskie badziewia tam są i mnie denerwuja // rowniez po fomatowaniu… mam dosc

Wierz mi chciałbym aby tak było, jeszcze jakiś czas temu jak szuklałem tableta pod klasycznego Linuksa (np. Ubuntu) to tylko googlowski Nexus na to pozwalał, ale to jest stary i słaby sprzęt, a i tak miał problemy z wydajnością… Może się coś zmieniło i wyszedł jakiś tablet przyjazny Linuksowi…