Linux na tablecie?

Witam, całkiem przypadkiem wpadł mi w ręce tablet, kanadyjskiej firmy Hipstreet model W7. Tablet ma 1GB ram cztero rdzeniowy atom 1.33 GHz i pełną wersję windows 10. Nie powiem urządzenie śmiga aż miło. 

Teraz moje pytanie, czy można w jakiś sposób odpalić np debiana czy ubuntu na ów sprzęcie? Czy są jakieś ograniczenia bootloadera?

Jest coś takiego jak Ubuntu Touch, ale nie bawiłem się tym, ponieważ nie mam sprawnego tabletu. Tu masz linki, poczytaj sobie: http://www.ubuntu.com/tablet, http://www.ubuntu.com/phone, https://developer.ubuntu.com/en/start/ubuntu-for-devices/installing-ubuntu-for-devices/.

P.S: Po co ci na tablecie debian? Na tak małym ekranie sprawdzi się równie dobrze co papier toaletowy w roli uszczelki…

Znam ubuntu touch. mam na nexusie. Ale mniejsza o to. 

Tylko w formie ciekawostki, chcę zobaczyć czy to jest wykonalne. Bo windows całkiem sprawnie działa i nie zamierzam go porzucać :slight_smile:

w formie ciekawostki wszystko da się odpalić. Są ludzie insatlujący windowsy na zegarkach, za kilka lat maniacy będą oglądać yt na pralkach. Poszukaj dokumentacji tabletu, jego procesora, informacji o botloaderze, ściągnij wersję arm jakiejś dystrybucji (chyba że tablet na intelu chodzi) i ciesz się z Linuxa na tablecie. A jak skończysz, nie zapomnij pochwalić się na forum.

Na intelu. Wsumie to temat po części rozwiązałem, Zrobiłem boot usb z ubuntu 15.04. W zakładce odzyskiwanie w windowsie jest coś takiego jak uruchamianie zaawansowanie, gdzie można odpalić sprzęt z usb/dvd. Podłączyłem pendrive z micro usb do tabletu. Wniosek z tego doświadczenia: Można odpalić, ale przy 1gb ram tragedia. system nawet się nie załadował gdyż zresetowałem tablet, bo trwało by to 600 lat. 

Zaspokoiłem swą ciekawość i zaniecham dalszych eksperymentów :slight_smile:

Swoją drogą yt w pralce to nie głupi pomysł, można by było pooglądać filmy o kotach siedząc na tronie :D  

haha już teraz ludzie robią takie bajery, tyle że w lustrach. Chyba zacznę kombinować z moim…

Może to nie tragedia, tylko np. USB jest 2.0. Na pewno z USB 3.0 byłoby szybciej. Ja bym też spróbował puppy linuxa odpalić - ten jest mały i kopiuje się do RAMu dzięki czemu pewnie działałby szybciej.