Linux na VMware do testów

Witam.

Chciałem zainstalować Linuxa (centos)na VMvare, tak aby po testować i pouczyć się podstaw i administracji systemem lecz na samym początku konfiguracji VMware natknąłem się na problem związany z dyskiem i jak wybieram domyślny dysk itd jak na zrzucie poniżej

5867111600_1430424471_thumb.jpg 6300120300_1430424472_thumb.jpg

to wyskakuje mi na samym początku instalacji błąd

9476102600_1430424623_thumb.jpg

 

tylko z Linuxem mam taki problem bo systemy Windowsa normalnie przechodzą.

Wygląda to na jakiś błąd w instalatorze. Jak klikniesz quit to coś się dzieje?

to przerywa instalacje i kreci się dhcp

 

Doszedłem do tego trzeba po prostu wybrać inny rodzaj dysku i poszło dalej lecz dalej pomimo iż podczas instalacji wybrałem 2 interfejsy sieciowe 1 most a 2 lan to przy instalacji nie ma żadnego… czy musze je dodać czy już po zainstalowaniu trzeba tworzyć jakieś pliki ??

3958514200_1430425953_thumb.jpg

Nie znam instalatora na pamięc, ale prawdopodobnie trzeba dodać interfejs przyciskiem z plusem. Zaraz odpalę sobie CentOSa na KVM, to zobaczę jak to wygląda.

Edycja:

Faktycznie, nie wykrywa u Ciebie kart sieciowych. Na KVM wykrywa bez problemu, a nie mam akurat pod ręką VMWare Workstation. Pokaż jeszcze ustawienia sieci z hyperwizora.

3221080200_1430461524_thumb.jpg 2805506500_1430461525_thumb.jpg 2136740300_1430461525_thumb.jpg 2370678000_1430461525_thumb.jpg

 

Może problem jest z tym iż instaluje wer minimal i nie ma żadnych dostępnych narzędzi bo nawet

ifconfig

nie działa - ale mi właśnie zależy na tym aby od podstaw wszystkiego się uczyć.

 

Co do ustawień na VMware sieciowych to te ustawienia na Windowsie działają tzn most, NAT czt host tzn LAN

Podczas tworzenia maszyny wirtualnej, w miejscu wyboru systemu wybierz “Other Linux 3.x kernel 64 bit”, zamiast “CentOS”, interfejs sieciowy powinien się pojawić, oczywiście w czasie instalacji trzeba zmienić na ‘ON’, i wtedy załapie adres IP. Co do błędu z dyskiem, też u mnie się pojawił, usunołem maszyne wirtualną i stworzyłem nową, wtedy już go nie było.

No to jest podpowiedź i wszystko jest OK - więc DZIĘKI WIELKIE :slight_smile:

 

domyślam się że to jakiś bug vmware

 

A co do wyboru dysku to ważne (jak zauważyłem przy instalacji Linux) aby wybrać z domyślnego “split” na “store” i wtedy nie wyrzuca błędów.

4062660700_1430481778_thumb.jpg

jeszcze podpytam do czego służy ta opcja do zainstalowania na VMware “Install VMware Tools”, którą trzeba bez względu na system doinstalować już z poziomu VMware?

Vmware Tools - to są poprostu dodatki które usprawniają działanie maszyny wirtualnej, pozwalają włączyć efekty 3D, w konfiguracji karty graficznej, i różne sterowniki: do myszy, do ekranu, do neta

Powoli zaczyna się odchodzić od ifconfig, teraz korzysta się z zestawu narzędzi iproute2.

http://pl.wikibooks.org/wiki/Sieci_w_Linuksie/iproute2.

W wielu dystrybucjach dostępne jest jeszcze ifconfig, ale z czasem prawdopodobnie całkowicie zniknie z użytku.

Jak pisał kolega, to zestaw dodatków i sterowników, coś jak Guest Additions w VirtualBoksie.

To w takim razie te narzędzie jest domyślne w systemach Linux bo nie mając nic jeszcze zainstalowanego komenda

ip a

wyświetliła mi interfejsy sieciowe

 

ok dzięki za info bo nawet nie wiedziałem że to alternatywa dla net-tools chyba tak ?

Raczej następca, niż alternatywa, ale tak. Przynajmniej w systemach Linux.

https://blog.timheckman.net/2011/12/22/why-you-should-replace-ifconfig/