Linux - nagranie obrazu oraz instalacjia

Ś ciągnełem sobie linuxa Mandriva 10.1 :lol: .Chce ją sobie zainstalować (jestem zielony w instalowaniu Linuxa)

1.Pyt.-Jak mam wypalić płyte bootowalną z linuxem na nero?(nero-Express-5.5.9.9)[jak zrobić żeby mi płytke 712mb wypaliło na 700mb?)

2.Pyt.-Prosze o wyjaśnienie instalacji krok po kroku

Wersja Linuxa 3 płytowa(Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition)


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Instalacja -> http://www.google.com/search?q=mandriva+instalacja w sensie wybierz sobie ;]

wypal to programem alkohol 120% i daj żeby nadpalił płytę wtedy wejdzie na 700 mb 712 mb

C zy te 3 płyty z linuxem mam w nero wypalić jako płyty startowe czy zwykłe ?

N iestety skończył mi się trial a nie chce kupować tego nie jest to mi niezbendne :wink:

I jak zrobic w nero nadpisywanie płyty?

Po pierwsze - czy ściągnąłeś to w formie pbrazu iso? Jeśli tak to po prostu wypalasz i masz płytę bootowalną ;). A co do 712 mb powinno bez problemu się udać przy zastosowaniu overburningu (poszukaj sobie o nim więcej na forum).

Mam tego samego Linuxa, jego instalacja jest naprawdę prosta i intuicyjna. Jedyne, co może sprawić jakiś kłopot to partycjonowanie, najlepiej przygotować dysk wcześniej za pomocą np. Partition Magic.

Na tej stronce masz screeny z całego procesu instalacji :slight_smile:

Złączono Posta : 13.08.2005 (Sob) 11:40

wypalasz po prostu obrazy. Ten, który trzeba (1) jest już bootowalny.

PS. Masz tylko nero express?

Czyli na płyte nagrać pliki iso ? np. mandriva-linux.iso i nietrzeba ustawiać płytki bootowalnej?

Złączono Posta : 13.08.2005 (Sob) 11:44

I musze mieć partycje odzielną C:Windows D:linux?

Nie na płytę nagrać pliki iso, tylko z plików iso zrobić płytę: w nero express na początku wybierasz opcję “Obraz dysku albo zapisany projekt”, później będziesz musiał wskazać lokalizację Twojego obraz i wypalić, to wszystko :).

A co do partycji to sparawa nie jest taka prosta. Linux do prawidłowego działania potrzebuje min. 2 partycji (SWAP - pamięć wirtualna oraz miejsce na system), zaleca się jednak zrobienie dodatkowej partycji na pliki.

Możesz mi wytłumaczyć na czym to poleg :oops: ?

Na linuksa najlepiej zrob 3 partycje Ex3(zrobisz je w partition magic).

Jedna partycja ma być SWAP, a dzwie zwykłe Ex3 (wszystko bedzie w PM)

Jedną partycję robisz np. 2 GB i to będzie /home a drugą /. czyli katalog głowny. :slight_smile:

PS. Najlepiej to zrób sobie troszkę miejsca (najlepiej do 10 GB) i w instalatorze mandivy przy partyciowaniu wes cos takiego jak automatycznie podziel wolny obszar. Instalator podzieli dysk na partycje dla linuksa z tego wolnego miejsca ktore wczesniej przydzieliłes :slight_smile:

Ile miejsca na samego linuxa zrobić i po co 3 partycje? Jak zrobić partycje SWAP i po co ? Sorki ale pierwszy raz instaluje linuxa i chce wszystko dobrze zrobic moje wolne miejsce na dysku to 12 gb 8 zabiera windows (mam bardzo maly dysk 20 gb) za miech sobie cos dokupie ale narazie tylko tym dysponuje

Dr.Steal najpierw pytanie. Czy masz Partition Magic?

Jak masz to poprostu musisz zmniejszyc rozmiar ktorejs partycji żeby miec te wolne miejsce. Potem w PM poprostu klikasz create new partinion i tam będzie do wyboru: NTFS, FAT32, Ex2, Ex3 i SWAP. Partycje swap tworzysz 2x ram czyli jak masz np. 256RAM to partycja SWAP ma być 512 MB :slight_smile:

SWAP byc musi, a tamte 2 nie musza być ale powinny :smiley:

To jest tak jak w windowsie. Jedna partycja na system (Ex3 ta większa) i druga mniejsza (te np. 2GB) na ściągane pliki etc.

Druga metoda to tak jak mówiłem zwalniasz te 12 GB żeby tam nie było zadnej partycji (poprostu puste miejsce) i potem w instalatorze mandrivy dajesz automatyczne rozmieszczenie wolnego miejsca. On tam sobie stworzy własne te 3 partycje o których pisałem wczesniej i zainstaluje system :slight_smile:

Jak masz jeszcze jakies pytania to pisz. Służe pomocą 8)

Sam poradziłem sobie z partycjami mam nadal tylko jedną partycje i na tej jednej linuxa windy nie mam sformatowałem i ostatnie w tym temacie pytanie - Jakim programem mozna zrobic partycje bez utraty danych na linuxie? a moze jest wbudowany ten program ?

Powinieneś o tym pomyśleć przed instalacją Linuksa, ew. podczas instalacji każda dystrybucja ma jakieś narzędzie do formatowania/partycjonowania. Możesz to zrobić później, ale mogą pojawić się problemy, zwłaszcza jeżeli jesteś początkujący (a na to wygląda).

Co do programów, to fdisk , cfdisk , parted , QTParted. Czy je masz, nie wiem. Na pewni powinieneś mieć dwa pierwsze, ale są to programy konsolowe.

areh a ja widze ,że jesteś zaawansowany więc powiedz mi jakiego antywira i firewalla moge zainstalować na Mandrake 10.1?(może nie musze? Przy instalacji zaznaczyłem standartową ochrone)

Przejrzyj sobie trochę starszych postów na tym forum. Było o tym już kilka razy. Najprościej, nie potrzebujesz antywirusa, a firewala już masz.

Najlepszy wg. mnie firewall to IPTables

To prawda - zwłaszcza, że nie ma innego. :diabel: