Linux - nagranie obrazu oraz instalacjia

(Steal) #1

Ś ciągnełem sobie linuxa Mandriva 10.1 :lol: .Chce ją sobie zainstalować (jestem zielony w instalowaniu Linuxa)

1.Pyt.-Jak mam wypalić płyte bootowalną z linuxem na nero?(nero-Express-5.5.9.9)[jak zrobić żeby mi płytke 712mb wypaliło na 700mb?)

2.Pyt.-Prosze o wyjaśnienie instalacji krok po kroku

Wersja Linuxa 3 płytowa(Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition)

Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

(inż. Piniol) #2

Instalacja -> http://www.google.com/search?q=mandriva+instalacja w sensie wybierz sobie ;]

(BARTEK1985) #3

wypal to programem alkohol 120% i daj żeby nadpalił płytę wtedy wejdzie na 700 mb 712 mb

(Steal) #4

C zy te 3 płyty z linuxem mam w nero wypalić jako płyty startowe czy zwykłe ?

N iestety skończył mi się trial a nie chce kupować tego nie jest to mi niezbendne :wink:

I jak zrobic w nero nadpisywanie płyty?

(Zagorskid) #5

Po pierwsze - czy ściągnąłeś to w formie pbrazu iso? Jeśli tak to po prostu wypalasz i masz płytę bootowalną :wink:. A co do 712 mb powinno bez problemu się udać przy zastosowaniu overburningu (poszukaj sobie o nim więcej na forum).

Mam tego samego Linuxa, jego instalacja jest naprawdę prosta i intuicyjna. Jedyne, co może sprawić jakiś kłopot to partycjonowanie, najlepiej przygotować dysk wcześniej za pomocą np. Partition Magic.

Na tej stronce masz screeny z całego procesu instalacji :slight_smile:

Złączono Posta : 13.08.2005 (Sob) 11:40

wypalasz po prostu obrazy. Ten, który trzeba (1) jest już bootowalny.

PS. Masz tylko nero express?

(Steal) #6

Czyli na płyte nagrać pliki iso ? np. mandriva-linux.iso i nietrzeba ustawiać płytki bootowalnej?

Złączono Posta : 13.08.2005 (Sob) 11:44

I musze mieć partycje odzielną C:Windows D:linux?

(Zagorskid) #7

Nie na płytę nagrać pliki iso, tylko z plików iso zrobić płytę: w nero express na początku wybierasz opcję "Obraz dysku albo zapisany projekt", później będziesz musiał wskazać lokalizację Twojego obraz i wypalić, to wszystko :).

A co do partycji to sparawa nie jest taka prosta. Linux do prawidłowego działania potrzebuje min. 2 partycji (SWAP - pamięć wirtualna oraz miejsce na system), zaleca się jednak zrobienie dodatkowej partycji na pliki.

(Steal) #8

Możesz mi wytłumaczyć na czym to poleg :oops: ?

(Krzysieknd2) #9

Na linuksa najlepiej zrob 3 partycje Ex3(zrobisz je w partition magic).

Jedna partycja ma być SWAP, a dzwie zwykłe Ex3 (wszystko bedzie w PM)

Jedną partycję robisz np. 2 GB i to będzie /home a drugą /. czyli katalog głowny. :slight_smile:

PS. Najlepiej to zrób sobie troszkę miejsca (najlepiej do 10 GB) i w instalatorze mandivy przy partyciowaniu wes cos takiego jak automatycznie podziel wolny obszar. Instalator podzieli dysk na partycje dla linuksa z tego wolnego miejsca ktore wczesniej przydzieliłes :slight_smile:

(Steal) #10

Ile miejsca na samego linuxa zrobić i po co 3 partycje? Jak zrobić partycje SWAP i po co ? Sorki ale pierwszy raz instaluje linuxa i chce wszystko dobrze zrobic moje wolne miejsce na dysku to 12 gb 8 zabiera windows (mam bardzo maly dysk 20 gb) za miech sobie cos dokupie ale narazie tylko tym dysponuje

(Krzysieknd2) #11

Dr.Steal najpierw pytanie. Czy masz Partition Magic?

Jak masz to poprostu musisz zmniejszyc rozmiar ktorejs partycji żeby miec te wolne miejsce. Potem w PM poprostu klikasz create new partinion i tam będzie do wyboru: NTFS, FAT32, Ex2, Ex3 i SWAP. Partycje swap tworzysz 2x ram czyli jak masz np. 256RAM to partycja SWAP ma być 512 MB :slight_smile:

SWAP byc musi, a tamte 2 nie musza być ale powinny :smiley:

To jest tak jak w windowsie. Jedna partycja na system (Ex3 ta większa) i druga mniejsza (te np. 2GB) na ściągane pliki etc.

Druga metoda to tak jak mówiłem zwalniasz te 12 GB żeby tam nie było zadnej partycji (poprostu puste miejsce) i potem w instalatorze mandrivy dajesz automatyczne rozmieszczenie wolnego miejsca. On tam sobie stworzy własne te 3 partycje o których pisałem wczesniej i zainstaluje system :slight_smile:

Jak masz jeszcze jakies pytania to pisz. Służe pomocą 8)

(Steal) #12

Sam poradziłem sobie z partycjami mam nadal tylko jedną partycje i na tej jednej linuxa windy nie mam sformatowałem i ostatnie w tym temacie pytanie - Jakim programem mozna zrobic partycje bez utraty danych na linuxie? a moze jest wbudowany ten program ?

Powinieneś o tym pomyśleć przed instalacją Linuksa, ew. podczas instalacji każda dystrybucja ma jakieś narzędzie do formatowania/partycjonowania. Możesz to zrobić później, ale mogą pojawić się problemy, zwłaszcza jeżeli jesteś początkujący (a na to wygląda).

Co do programów, to fdisk , cfdisk , parted , QTParted. Czy je masz, nie wiem. Na pewni powinieneś mieć dwa pierwsze, ale są to programy konsolowe.

(Steal) #14

areh a ja widze ,że jesteś zaawansowany więc powiedz mi jakiego antywira i firewalla moge zainstalować na Mandrake 10.1?(może nie musze? Przy instalacji zaznaczyłem standartową ochrone)

Przejrzyj sobie trochę starszych postów na tym forum. Było o tym już kilka razy. Najprościej, nie potrzebujesz antywirusa, a firewala już masz.

(Krzysieknd2) #16

Najlepszy wg. mnie firewall to IPTables

(Czarno to widzę...) #17

To prawda - zwłaszcza, że nie ma innego. :diabel: