Linux Niebiańska Nimfa- instalacja obok Windows 7

Witam.

Chciałbym uzyskać pomoc przy instalacji systemu Linux Niebiańska Nimfa obok Windows 7. Czy może ktoś podrzucić jakąś instrukcję instalacji krok po kroku, oraz powiedzieć jak wogóle podejść do tego. Czy instalować w VirtualBoxie czy też na osobnej partycji. Proszę o pomoc. Z góry dzięki.

Przed chwilą zainstalowałem ubuntu obok siódemki bez najmniejszego problemu. kreator instalacji “dopasował” miejsce na dysku. z opcji instalacji wybierz “instalacja obok innego systemu”

No ok. Ale muszę dzielić dysk na jakieś partycje czy sam instalator zrobi to za mnie?

instalator sam “podpowie” Ci podział. Zawsze w czasie instalacji możesz zmienić wedle uznania

A według Ciebie ta cała Niebiańska Nimfa jest taka w miarę dobra do użytku domowego?

jeśli pod nazwą użytek domowy kryje się przeglądanie internetu, wysyłanie maili, komunikator to jak najbardziej bedzie pasować.

A jakaś dystrybucja, która będzie tak dosyć bardziej rozbudowana i ładnie wyglądająca?

tu już Ci nie pomogę, bo na dystrybucjach linuksa sie nie znam. Wydaje mi się jednak, że Ubuntu ma wystarczająco dużo mozliwości konfiguracji wygladu.

Ok. Nie ukrywam, że i tak mi dosyć dużo pomogłeś:). Wielkie dzięki.

Co masz na myśli pisząc “dosyć bardziej rozbudowana”?

Co do wyglądu, jak to mówi staropolskie przysłowie : Jeden lubi krówki, drugi jak mu nogi śmierdzą. :wink:

Wygląd to musisz sam sobie wybrać i szukać informacji czym ewentualnie można uzyskać dany efekt.

Bo waham się między Mandrivą a Nimfą. A czy pod Linuxem będzie mi działał internet z neostrady przez Liveboxa? Będzie trzeba jeszcze coś dodatkowego ściągać?

@majkel69:

Personalnie polecam Ci dystrybucje typowo debianowe; Ubuntu taką jest; Mandriva to dla mnie… hmm… Mandriva.

Pytanie dotyczące Internetu (tak, słowo “Internet” piszę się z wielkiej litery oznaczające nazwę własną) jest zbyt skomplikowane; inaczej, podałeś za mało danych by to stwierdzić. Ubuntu jest na tyle przyjazną użytkownikowi dystrybucją, że posiada graficzny moduł do instalacji sterowników, nie pamiętam nazwy.

Po prostu zainstaluj dystrybucję, zobacz czy działa, jeśli nie załóż temat.

Prawdopodobnie będzie trzeba coś ściągnąć, jeśli nie będzie działało out of the box, ale po prostu podepniesz się kablem sieciowym do Liveboxa i zainstalujesz potrzebne pakiety.

Witam. Ja też mam obok 7 mki zainstalowane Ubuntu, na ten przykład: to najpierw wszedłem do Win 7 w Panel sterowania, następnie Zarządzanie kompem, a następnie, Zarządzanie dyskami: tam utworzyłem pustą przestrzeń na dysku 100GB nie formatowałem jej specjalnie !

Podczas startu z CD i instalacji Systemu Linuks, zaznaczyłem opcję: Ręczne ustawienie partycji!, następnie wskazałem kliknięciem na tą Pustą nie sformatowaną część dysku ! Następnie należy kliknąć po lewej stronie ramki: Utwórz partycję podstawową: / , taki znaczek należy dać !!

Reszte poszło jak po maśle, zainstalowało jak należy i śmiga. Acha ! ustawienie Internetu zostaw na koniec po zainstalowaniu Linuksa !

Spróbój powinno pójść dobrze.

Tutaj chyba jest to najprzystępniej opisane: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Ze swojej strony proponuję przynajmniej na początek zdać się na automatyczne dzielenie dysku oraz podłączyć się do sieci jeżeli jest taka możliwość. Dzięki połączeniu z Internetem podczas instalacji możliwe jest pobranie pakietów językowych oraz dodatkowych sterowników, kodeków, aktualizacji.

Osobiście preferuję oficjalne wydania, a nie remiksy. Jednakże jest to tylko moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać.