Linux obok Windowsa w UEFI, a laptop Samsung?


#1

Witam

 

Podobno w 2013 roku w laptopie Samsung z Windows 8 w UEFI nie da się zainstalować Linuxa. No i właśnie w tym laptopie był preinstalowany Windows 8. Więc czy w dzisiejszych czasach to prawda? Jeśli nie, to co mam wyłączyć w laptopie i jak zainstalować Linuxa Mint obok Windowsa?


(GForce) #2

Witam,

Pobierz obraz Minta: https://linuxmint.com/download_all.php

Stwórz bootowalnego pendrive za pomocą programu Rufus:

http://www.dobreprogramy.pl/Rufus,Program,Windows,41921.html

Wystartuj kompa z tego pena, zainstaluj Minta i gotowe :stuck_out_tongue:

 

Pozdrawiam serdecznie.


(kuba3351) #3

Autor wątku pisze prawdę. Istotnie, istniał problem z laptopami samsung z 2013 roku. Uruchomienie na nich Linuxa powodowało nieodwracalne uszkodzenie sprzętu. Więcej o tym tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Zrob-pan-cegle-powazny-problem-z-Linuksem-i-UEFI-na-nowych-laptopach-Samsunga,News,38963.html

 

Jak czytamy w artykule, twórca Linuxa rozwiązał już ten problem, a więc zwróć uwagę aby nie pobrać jakiejś starej dystrybucji która mogłaby nie zawierać łatki. Kolega wyżel doradza Minta, jest to dobry wybór, ponieważ ta dystrybucja jest ciągle rozwijana, i jest na bieżąco jeśli chodzi o nowości, ponieważ bazuje ma Debian Testing, a więc nowsze wersje Minta na pewno zawierają łatkę na ten problem, i bez problemu je uruchomisz.


(roobal) #4

To nie był problem Linuksa, lecz błędu w UEFI, w którejś wersji firmware. Chyba na Wiki Archa lub Gentoo piszą, że należy zwrócić na wersję UEFI, aby nie uceglić sobie sprzętu. Sprawdź jaką masz wersję UEFI i najlepiej zaktualizuj firmware. W UEFI jest to znacznie prostsze, niż w przypadku BIOS, gdzie trzeba odpalać specjalnie przygotowane środowisko. Na stacjonarkach UEFI pozwala na dostęp do Internetu, jeśli Twój laptop też to umożliwia (Samsung chyba daje taką możliwość), to podepnij się kablem do Internetu i zaktualizuj firmware online.


#5

Ja pamiętam że tylko raz aktualizowałem BIOS przez Samsung Update i chyba mam najnowszą wersję. Zainstalowałem Linux Mint 18.1 MATE obok Windows 8.1 i nie było żadnych problemów. Dodam że przed instalacją wyłączyłem szybkie uruchamianie w Windows 8.1 oraz Secure Boot w ustawieniach BIOS, a jeśli chodzi o sposób instalacji to dałem ręczny i dałem dwa partycje jako / i przestrzeń wymiany oraz ustawiłem instalację bootloadera do partycji Windows Boot Manager.