Linux obok XP - jak zainstalować aby mieć wybór systemów?

witam, jak zainstalować miętowy remix na lapku z win xp tak żeby przy starcie kompa można było wybrać jeden albo drugi i nie stracić tego co mam na kompie…

Wraz z systemem powinien zainstalować się GRUB.

a coś dokładniej, raz w życiu instalowałem linuxa i to na czystym kompie…

Będziesz miał menu wyboru.

Tu masz poradnik instalacji: http://linuxbsdos.com/2009/12/03/linux- … ion-guide/

Zrób przed tym kopię zapasową swoich plików, na wszelki wypadek.

Tak jak napisałem, wraz z systemem powinien zainstalować się GRUB dający możliwość wyboru systemu, który ma zostać uruchomiony.

I zdefragmentuj dysk. Jeśli nie ma wolnego miejsca na dysku, to instalator linuksa zaproponuje zmniejszenie partycji Windowsa.

czyli co zainstalowac tak po prostu na drugiej partycji i juz?

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Moim zdaniem najpewniejsza metoda dla poczatkujacego to zainstalowanie na windows programu typu Partition Magic albo substytutu. Wtedy zmniejszamy rozmiar partycji, z ktorej uwalniamy miejsce na linuxa. Ja zawsze bralem ostatnio partycje i robilem resize o powiedzmy 20gb. Zapisujemy zmiany, a pozostaly niepodzielony obszar zostawiamy jk jest i nie tworzymy tam zadnej partcji. Uruchamimy instaator linuxa i podczas partycjonowania wybieramy opcje auto.

Nigdy tryb auto bo on potrafi usunąć wszystkie partycje.

dajcie spokój sciągnąłem tą prezentację zrobiłem jak kazali i działało ale 2 dni a potem mi dyski wywaliło

A po co skoro Ubuntu ma GParted i można podzielić partycje podczas instalacji Ubuntu?

Jest jeszcze opcja automatycznej instalacji na wolnej przestrzeni dyskowej, więc jeśli ma wydzieloną osobną partycję to Ubuntu sam wykryje układ partycji i wykryje Windowsa, tę wolną partycję i podzieli ją po swojemu na partycję dla systemu i swap.

Co do wyboru systemów to zarówno Mint, Ubuntu jak i wiele innych dystrybucji zainstaluje własny menedżer rozruchu, najczęściej jest to Grub, rzadziej Lilo lub Syslinux, ten ostatni jest najczęściej używany w systemach LiveCD. Wszystkie inne systemy, zarówno inne dystrybucje Linuksa, wszystkie wersje jądra Linux danej dystrybucji jak wszelkie wersje systemu MS Windows zostaną wykryte i dodane do listy wyboru.

Pozdrawiam!