Linux Openarena

Open arena zainstalowana z Centrum Oprogramowania nie działała.

Aby uruchomić grę musiałem w terminalu uruchomić takie zaklęcie:
sudo apt install git && mkdir tmp && cd tmp && mkdir openarena && cd openarena/ && git clone https://github.com/OpenArena/gamecode.git && cd gamecode/ && sudo apt install build-essential && make && sudo cp build/release-linux-x86_64/oax/*.so /usr/lib/openarena/baseoa/pak6-patch088 :grinning:

Sam bym na to nie wpadł ale moje pytanie jest takie czy to nie jest szkodliwe bo nie wszystko w tym rozumiem :nauseated_face:

sudo apt install git

Zainstaluj pakiet git

mkdir tmp

Utwórz katalog tmp

cd tmp

Wejdź do nowoutworzonego katalogu.

mkdir openarena
cd openarena

Tu podobnie jak z tmp

git clone https://github.com/OpenArena/gamecode.git

Pobierz zawartość (oprogramowanie) spod wskazanego adresu.

cd gamecode

Wejdź do katalogu gamecode (który został utworzony po pobraniu softu).

sudo apt install build-essential

Zainstaluj pakiet build-essential (mogło to zostać wykonane w pierwszym kroku, w momencie instalacji pakietu git)

make

Kompilacja oprogramowania.

sudo cp build/release-linux-x86_64/oax/*.so /usr/lib/openarena/baseoa/pak6-patch088

Skopiuj skompilowane oprogramowanie (wszystkie pliki z rozszerzeniem *.so) z katalogu build/release-linux-x86_64/oax do systemowego katalogu /usr/lib/openarena/baseoa/pak6-patch088

W telegraficznym skrócie: pobrałeś patcha (albo bibliotekę), skompilowałeś i dorzuciłeś do aktualnie istniejącej instalacji Openarena.

Tak więc strachu wielkiego nie ma - poza samym patchem, który skompilowałeś. Ale jego przejrzenie wymaga znajomości kilku języków programowania. Zasadniczo OK, na przyszłość staraj się nie kopiować bezmyślnie poradników z internetu. Zanim cokolwiek zrobisz, zawsze możesz wpaść tutaj i zapytać.

Znaki “&&” oznaczają, że polecenia wykonywane są jedno za drugim.

1lajk

Dzięki bardzo ale co to jest ten git i po co?

A GitHub to miejsce, w którym każdy może opublikować swój soft oraz pracować nad kodem innych użytkowników. Takie jedno wielkie repozytorium z oprogramowaniem :wink:

Też to czytałem ale dopiero teraz coś zajarzyłęm git-hub. :+1:

GitHub fuj. Majkrosoft to przecież. Tylko Bitbucket! :wink:

Gitlab :stuck_out_tongue:

Mój ulubiony projekt właśnie tam siedzi :slight_smile:

https://gitlab.com/CalcProgrammer1/OpenRGB

W twoim przypadku:
Git pozwala Ci ściągnąć źródła tego programu. Ze źródeł pewien program buduje pliki zrozumiałe dla twojego komputera. Źródła są w postaci czytelnej dla człowieka.

Prosto i na temat:
Git to jeden z rozproszonych systemów zarządzania wersjami. Być może jest to pierwszy taki rozproszony system, lub jeden z pierwszych. Pozwala on programistą współtworzyć oprogramowanie, a także odpowiednio je oznaczać.

Bardziej ściśle:
Git pozwala rozwidlać źródła programów, scalać zmiany wielu programistów, tagować je (np. ten stan programu będzie oznaczony jako wersja 9.1.1), pracować programistom niezależnie i porządkować ich pracę (również poprzez pomoc w nanoszeniu zmian programistów na wersje tego samego programu, lecz zmienione przez innych programistów), itd.

Jeśli nie jesteś programistą, to pierwsza odpowiedź Cię zadowoli.

Drugie polecenie wykona się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy pierwsze z nich (to przed &&) nie zwróci kodu błędu. Do wywołania poleceń jedno po drugim bez weryfikacji kodu wyjścia pierwszej komendy używa się ;

2lajki