Linux + Pascal, jaka aplikacja do programowania etc

Jaki wybrać program do pisania w pascalu pod linuxem i takie tam, czy programowanie w tym języku wyglądaj podobnie, lub może nawet tak samo, jak pod windowsem.

czy można kompilować później proste programy.

chodzi mi głównie o to, żeby nauczyć się programować w pascalu

więc mile widziane linki z poradnikiem, ale nie takimi sprzed x lat, tylko w miarę nowymi, najlepiej sprawdzonymi.

dodatkowo jakieś dobre internetowe artykuły o algorytach i takie tam różne.

sorki, jeżeli pomyliłem dział, ale pytanie dotyczy Linuxa, więc myślę, że tutaj to będzie pasować.

pzdr

Kompilator Pascala pod Linuksa nazywa się Free Pascal Compiler (nie pamietam jak nazywa się ten pakiet w synaptic-u, chyba freepascal albo fpc). Przyda się się też jakieś IDE, ja np. używam KDevelop. Z poradnikami do Pascala z tego co wiem jest dość krucho, ale jak poszukasz to coś się na pewno znajdzie (zacząłbym tu: http://tnij.org/abok ).

A tu mamy Lazarus To obiektowy pascal odpowiednik delphi.

a do czego służy ten KDevelop, coś do testowania aplikacji ??

ale w ogóle ten Free Pascal Compiler to aplikacja działająca w konsoli, bo nie wiem czy dobre zainstalowałem, bo za bardzo nie daje rady się poruszać, poruszam się z poziomu konsoli, a jakikolwiek skrót np ALT i F10 powoduje maksymalizację okna. Powiedzcie mi jak |wejść| w tą aplikację żełby prawidłowo reagowała na polecenia z klawiatury

Tak free pascal compiler to aplikacja dzialająca w konsoli. KDevelop to środowisko programistyczne, czyli zintegrowany zestaw narzedzi takich jak edytor kodu, narzędzia do budowania, debuger. Polecam zainstalować, na pewno ułatwi ci to prace, nie bedziesz musiał kompilować z liniii poleceń. :wink:

czyli w sumie wystarczy KDevelop, skoro mogę nim robić praktycznie wszystko ?

Tak, ale fpc też musisz zainstalować, bo Kdevelop z niego korzysta do kompilacji programów w Pascalu.

eee, mam problem, a w czym sprawdzić jak działa program jak się go już zapisało itd ??

w kdevelop?

Debug > Start

nie mogę rozwinąć menu kontekstowe debug, ale jak na razie “odkryłem” :stuck_out_tongue: , że mogę zobaczyć jak chodzi program w samej konsoli :smiley:

Przecież Free Pascal ma wygodne tekstowe IDE na wzór Turbo Pascala. To w zupełności wystarcza dla tego i tak ułomnego języka. Nie ma sensu mieszać w to KDevelop