Linux po instalacji nie uruchamia się, ale działa

Zainstalowałem wczoraj Linux MInt - instalacja przeszła bez problemów, jednak system się nie uruchamia. Tak jakby nie było zainstalowanego gruba. Odpaliłem livecd i dałem sudo grub-install /dev/sda, ale to również nie przyniosło efektu. Skasowałem system i zainstalowałem Linux Ubuntu 10.04 - instalacja przeszła bez problemów, a problem pozostał ten sam. Bios przywróciłem do oryginalnego układu. Natomiast oba systemy bootują się gdy wybiorę opcję ładowania systemu z dysku twardego z menu płytki livecd.

Systemy z USB również nie startują, uruchamiają się natomiast bez problemów z live cd.

Podaj wynik skryptu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

W kwestii instalacji Gruba zajrzyj tutaj (chodzi o Gruba 1.99):

http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,4222.0.html .

Poradnik jest sprawdzony - sam go pisałem.

Sprawdzę wieczorem.

Ale czemu nie ładują się nawet live cd z pendrive’ów? Laptop to obsługuje, nie jest na tyle nowy by mieć UEFI. Z płyty startuje, a z pendrive’a ani drgnie. Może ma to jakiś związek miedzy sobą.

Masz ustawione w BIOS USB_Legacy na Enable?

2. Naprawa Grub 2 (1.99-*).

Po zalogowaniu się do niestartującego systemu na dysku twardym przy wykorzystaniu środowiska chroot (punkt I) wykonujemy następującą komendę:

Kod:


grub-install /dev/sda


Instalacja powinna zakończyć się komunikatem:

Kod:


Installation finished. No error reported.


W razie wystąpienia błędów należy użyć opcji --recheck powodującej ponowne wyszukiwanie urządzeń startowych mogących zawierać system operacyjny:

Kod:


grub-install –-recheck /dev/sda


Aby wykluczyć ewentualne problemy wynikające z nieaktualnego pliku /boot/grub/grub.cfg (np. zmiana UUID partycji systemowej) należy go uaktualnić poleceniem:

Kod:


update-grub


Wynik komendy powinien wyglądać podobnie do poniższego:

Kod:


Generating grub.cfg ... 

Found background image: /usr/share/images/desktop-base/desktop-grub.png 

Found linux image: /boot/vmlinuz-3.0.0-1-486 

Found initrd image: /boot/initrd.img-3.0.0-1-486 

done

Nie pomogło. Nie wywaliło żadnych błędów. Nadal się nie uruchamia. Laptop poprostu pomija dysk twardy jako nośnik systemu operacyjnego. Mimo ustawienia w biosie jako pierwszy. Nawet wybranie w POST nie daje efektu (to samo pendrive). Legacy USB jest włączone.