Linux- po instalacji nie widać windowsa

Proszę was o pomoc jeszcze dziś, bo krytycznie potrzebuję pomocy.

Zainstalowałem najnowszą wersję linuxa ubuntu 7.10 chyba i nie da się już włączyć windowsa. Na początku gdy zainstalowałem z daemon tools (pilk iso) za pomocą instalatora .exe było wszystko ok, tylko że do uruchomienia ubuntu trzeba było płyty. Gdy włączyłem wreszcie linuxa kliknąłem na pulpicie w “zainstaluj” albo coś takiego. Rozpoczęła się instalacja. Po restarcie do wybrania nie było już windows xp, tylko kilka opcji z linuxa, np. ubuntu memtest. Było też “inne systemy operacyjne”, ale po wejściu w tę opcję wyskoczył błąd, żę innych systemów nie wykryto.

Prosze o szybką pomoc!

PS: piszę z konta siostry, bo do mojego nie pamiętam hasła- zostało w windowsie. Zostały też na nim ważne dla mnie dane i nie mogę go formatować, czy coś podobnego.

Zakładam, że chcesz usunąć linuxa.

Płytka z XP, boot do konsoli odzyskiwania i wbij komende:

fixmbr

jak nie zadziała to walnij jeszcze:

fixboot.

Sformatuj partycje z Ubuntu i po sprawie :slight_smile:

Możesz opisać jeszcze bardziej łopatologicznie jak żeś to zainstalował?

To wygląda nieco “dziwnie”.

królowa Kleopatra ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Zmieniłem nazwę tematu. Zaraz wypróbuję porady Piwollo.

PS: pilk .iso emu/symulowałem w daemon tools, po otworzeniu wirtualnego napędu otworzyłem instalator ubuntu z rozszerzeniem .exe

Piwollo:

Po pierwszej radzie nie dało się nawet linuxa włączyć (nie można załadować systemu).

Po drugiej też, ale pojawił się komunikat “NTLOADER file missing”

O co chodzi?

Skoro wykonałeś polecenie fixmbr nie dziw się że nie można uruchomić Ubuntu, polecenie to usuwa Gruba z mbr.

Tutaj masz wyjaśnienie

http://support.microsoft.com/kb/318728

Zanim zabierzesz sie za instalację Ubuntu poradzę ci przeczytać instrukcję instlacji tego systemu ewentualnie obejrzeć prezentację na vortalu dot. instalacji linuksa, ponieważ to co ty robisz jest dla mnie co najmniej dziwne.

Jak przy instalacji dałeś automatycznie to obawiam się że win już nie ma na dysku. Uruchom ubuntu z płyty i zobacz jak się sprawa ma z partycjami możesz z meni System >Administracja uruchomić GParted .Z tym demonem to przekombinowałeś .