Linux pod gns3 z vmware workstation

Witam mam taki problem z doborem distro pod wirtualnego laba ,

dokładnie wygląda to tak pracuje na 2 fizycznych maszynach jedna i7 970@4ghz 24 gb ram gtx 980ti ssd druga laptop z i7-5500U z 16gb ram i ssd integra grafika hd 5500,

wymagam podstawowego systemu + putty nmap wireshark i kilka tym podobnych popularnych narzędzi sieciowych. Główny problem leży w tym jakie środowisko graficzne, nie zamierzam korzystać z akceleracji 3d bo na i7-5500u będzie tych maszyn wirtualnych kilka i wydolność będzie kiepska, co do ram najlepiej jak by starczyło 512mb jak nie 1gb do tego jeden rdzeń wirtualny.

Mam dylemat na czym ma dystrybucja bazować nie chciałbym robić aktualizacji co 24 godziny też za bardzo i system ubuntu od razu skreślam ale pochodne akceptuje obstawiłem coś bazujące na debianie tylko dobija mnie brak centrum oprogramowania jak na mincie, dodam że może być 32bit i najlepiej żeby był w miarę rozwijany i też żeby zachował stabilność nie chce 5 minutowej dystrybucji,

co do środowiska graficznej coś ala xfce,gnome patrzyłem też na openbox,fluxbox ale interfejs trochę mi nie pasuje ale wiem że nie wymaga zasobów, na końcu dodam że znalazłem takie distro crunchbangplusplus ktoś używał myślę też nad antix

Może typowa dystrybucja do testów penetracyjnych.
Wszystkie potrzebne i aktualne narzędzia sieciowe i nie tylko masz All-in-one.

Pomyśl np. o BlackArch - bazuje na Archu, ale jest rzadziej aktualizowana, co w Twoim przypadku będzie zaletą. Jest natomiast ciągle rozwijana, świadczy o tym chociażby data obrazu ISO - 2017.06.14

Lista narzędzi: pełnego obrazu
https://www.blackarch.org/tools.html

Poza tym możesz instalować z AUR, na pewno stabilny system i mało zasobów pochłania.
Środowiska graficzne praktycznie wszystkie z tych “oszczędnych” jeżeli chodzi o zasoby.
Openbox, i3, fluxbox … - patrz niżej:

Masz oczywiście do wyboru obraz ISO z pełną wersją - gotowy działający system, ale oczywiście jest też obraz Netinstall, gdzie “komponujesz” sobie wszystko w zależności, co potrzebujesz.
https://www.blackarch.org/downloads.html

Może trochę nie wyraźnie napisałem ale ma być to dystrybucja do laba dokładnie do sprawdzania czy dana konfiguracja działa jak się zachowuje ewentualnie jakieś udostepnienie usług przez system typu ftp ssh x itp.

Nie będzie to dystrybucja do pena mam na innej maszynie wirtualnej parrota ewentualnie kali lub bt kiedyś blaka nie używam mój zakres to głownie sieci kablowe i radiowe.

Można powiedzieć że będzie to końcówka kliencka oparta o lekkie distro zależy mi żeby z tej maszyny bez podpinania innej przeprowadzić tylko podstawowe testy konfiguracji sieci praktycznie nmap i wireshark reszta w tym przypadku jak jest sprawdzana to z innej maszyny wirtualnej podpiętej w tej samej sieci co końcówka do tego samego interfejsu jak się da :slight_smile:

Fedora lub CentOS proponuję w takim razie.
Alternatywnie względnie lżejsze Linux Lite lub Puppy Linux.