Linux powoduje w W10 update error 0x800f0922

Nie każdy instalator ma opcję „Do not install bootloader”.

Czym innym jest bootloader, a czym innym bootmanager. GRUB2 jest bootmanagerem, a BIOS potrafi bootować wyłącznie z MBR, gdzie musi być bootloader (który to odpali GRUBa, a ten resztę gratów). UEFI zamiast szukać bloba w tablicy partycji MBR (choć może), to bootuje bootloader lub bootmanager z partycji EFI (pierwsza w tablicy, flaga efs, FAT32), oczywiście wtedy tablica partycji musi być GPT, a nie MBR.

Czy ja ślepy jestem czy moze mam zwidy?


@marcin82

Tak jak pisałem, będą problemy z dualbootem. Nie jestem specjalistą od takich konfiguracji. Jak instalujesz na osobnej partycji, to możesz skorzystać z poniższego poradnika:

Można zrobić tak:

  1. Wyłączenie Fast Startup (jeśli włączony), dot. Windows 10:
    How to turn on or off fast startup in Windows 8.1, 10, and 11 - Lenovo Support GT .
  2. Wykonaj „Oczyszczanie dysku”.
  3. Jeśli to stare HDD robisz jeszcze defragmentację systemu plików.

Uruchom Manjaro liveusb, potem GParted:

  1. Zmniejsz partycję /dev/sda2 o powiedzmy 100GB → Zastosuj.
  2. Na wolnym miejscu utwórz partycję rozszerzoną → Zastosuj, a w jej obrębie co najmniej dwie partycje:
    / → 20GB
    /home → 80GB
    Jeśli potrzebujesz partycji swap do hibernacji (niepotrzebna przy wstrzymaniu/suspend), też utwórz, wielkość taka jak ilość pamięci RAM (nie podałeś). Podaj ile masz pamięci RAM i czy korzystasz z hibernacji

Partycje logiczne w obrębie partycji rozszerzonej /dev/sda4 otrzymają numery /dev/sda5 oraz /dev/sda6. Wskazujesz punkty montowania dla / oraz /home. Nie wydzielasz osobnej partycji montowanej w punkcie /boot.

I na koniec zabawa:

  1. Instalujesz Manjaro
  2. Po restarcie uruchamiasz Windows (zakładając, że został poprawnie wykryty i dodany do Grub2) i wtedy przywracasz bootloader Windows 10 (poszukaj). Na koniec dodajesz linuksa do bootloadera Windows za pomocą narzędzia BCEdit.
    LUB
  3. Przygotowujesz się na zabawę z chroot + reinstalację Grub2 w sytuacji, kiedy aktualizacja Windows 10 nadpisze MBR lub wykryje Grub2 jako niespójność i w ramach naprawy systemu plików nadpisze MBR :stuck_out_tongue:

A co z wielkością Partycji Zastrzeżonej w W10?
Wyżej wrzuciłem screeny jak wygląda obecnie dysk.
4GB RAM, hibernacja niepotrzebna.
@marcin82

Partycji /dev/sda1 oraz /dev/sda3 nie ruszasz. Zmniejszasz partycję /dev/sda2 i tak dalej.

Wszystko robisz na własną odpowiedzialność, żeby później pretensji nie było. Zanim klikniesz Zastosuj, sprawdź 10 razy. Partycję swap utwórz lepiej 4GB, dostanie numer /dev/sda7 (w obrębie rozszerzonej /dev/sda4).

To jest oczywista sprawa, dlatego pytałem czy ktoś spotkał się z takim problemem.


A sudo to się samo dopisze? :wink:

W Manjaro nie, ale SystemRescueCD uruchamia się na koncie root :stuck_out_tongue:

To zarty?
Wstawiłeś 2 screeny czego? Wyglada ze dysku z systemem. Jakim? Wygląda ze to Windows.


Niby działa.
Ale

I dalej piszesz ze

Tylko ze gdzie on jest? Na screenach go nie widać.
Z tego co pokazałes masz jeden dysk i jedną partycję Partycję C: na której jest Windows.
Na niej chcesz instalować drugi system? Dwa systemy na jednej partycji? Z Windą czasem moze sie udać. W kazym razie z Xp. Tyle ze trzeba było zmienić nazwę folderu Windows. Ale potem i tak były problemy z uzytkowaniem.
Napisz to wszystko jakos zrozumiale.

Przeczytaj cały wątek.

Pewnie to będzie dla Ciebie szokujące, ale możesz trzymać kernel i init na partycji EFI, a system na partycji Windows (lub jakiejkolwiek innej), ale w obrazie dysku lub obrazie partycji w przestrzeni systemu plików (a po ludzku, np. gdziekolwiek na partycji z NTFS wewnątrz pliku „cudawianki.abc”). Niektóre dystrybucje umożliwiają „instalację obok Windows” bez partycjonowania, więc podejrzewam że to ten przypadek. Podobnie wiele Windowsów możesz trzymać i uruchamiać z jednej partycji o ile zamkniesz je w VHD/VHDX. Wystarczy trochę wyobraźni i wiedzy.

Wejdź managerem plików na /dev/sda1 (powinien zostać automatycznie zamontowany) i pokaż co tam jest. A najlepiej doinstaluj program tree (w debianowatych: „apt install tree”) i wylistuj wszystko tree /punkt montowania tej partycji np. /media/itutajguid >> $home/Desktop/lista.txt.

A swoją drogą to jeśli masz włączony w Windows Fast Boot to on trzyma zmiany w systemie plików wewnątrz pliku hiberfil.sys i jeśli Linux siłą zamontuje taką partycję i dokona zmian, to Windows już nie wstanie normalnie bo to co przywróci do RAM, nie będzie się pokrywać z tablicą systemu plików.

W każdym razie nadal nie wiemy co zrobiłeś dokładnie, więc to takie gdybanie. :wink:

To jest świeżo postawiony system, trzy miesiące, żadnych zmian, kropka.
„Szybkie Uruchamianie(zalecane)” nie jest włączone.

Naucz się czytać.

Co za trudne? Widac tak, znawco.

Czytałem. Napisałem tez byś rozszerzył tę partycje. Co do instalacji drugiego systemu napisałem ze instalowanie dwóch systemów na jednej partycji stwarza problemy.

To jest świeżo postawiony system, trzy miesiące, żadnych zmian, kropka.

A no to w takim razie czynności o których piszę nie mają sensu. Myślałem, że to jest to samo środowisko, tyle że po kolejnej próbie postawienia Linuksa.


@Yakii Pocieszne są te Twoje próby odwracania kota ogonem i dyskredytacji. Wklej jeszcze jakiegoś mema, niektórych może nawet rozbawi jeśli dzielą z Tobą, mówiąc delikatnie, specyficzne poczucie humoru. I nie zapomnij wstrzyknąć sobie 4 dawki na straszny kaszel - może ta tym razem sprawi, że powiększy Ci się istota szara w przestrzeni pomiędzy uszami.

Pocieszny to ty jesteś. Nie doczytasz, nie zrozumiesz a głos zabierasz.

Oprócz problemów, które może powodować bootloader (jak to obejść, wkleiłem wideo). Błąd może mieć inne przyczyny. Moim zdaniem poniższy artykuł na ten temat jest całkiem dobry: