[Linux] Problem z montowanie partycji SWAP

Hej!

Jak sprawdzić czy na pewno jest dobrze zamontowana partycja SWAP pod ubuntu? Conky mi pokazuje ze jest wcale nie uzywana i prawie caly czas mam cały ram zajety (880 mb). Dodałem odpowiednią linijkę do fstab (czy jakoś tak) ale conky nadal nie pokazuje dobrego rozmiaru (moze tam jest zła komenda) a więc jak odczytać ilość zajmowanej pamięci SWAP?

Proszę o opdowiedź i pozdrawiam

SyntaxError , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

RAM jest po to żeby go używać, po co ma leżeć nieużywany… To że jest cały zajęty nie znaczy, że nie ma zapasu, jeżeli jest zapotrzebowanie to procesy zwalniają RAM który trzymały zarezerwowany ‘na wszelki wypadek’, z tego też powodu nie ma potrzeby używania z SWAPu, który jako pamięć dyskowa jest znacznie wolniejszy.

Dzięki.

Wykorzystanie RAMu sprawdzisz różnego rodzaju monitorami systemowymi, czy jakoś tak to się nazywa, jak free , top itp.

Pozdrawiam!

Pod Gnome najprościej sprawidzić RAM i swap za pomocą: gnome-system-monitor (System/Administracja/Monitor systemu), podaje on faktyczną,

realną ilość wykorzystanej pamięci. Patrz w zakładce Zasoby/Historia wykorzystania pamięci i przestrzeni wymiany.

Można też dodać Monitor systemu jako aplet do panelu i w preferencjach ustawić mu pokazywanie między innymi obszaru wymiany.

Nie wiem jak w innych środowiskach graficznych, pewnie będą jakieś odpowiedniki.