Linux: Problemy z dodaniem miejsca partycji / kosztem /home

(szpon5) #1

Witam bardzo serdecznie. Chcę powiększyć jedną partycję Linuksa formatu ext4, kosztem innej ext4. Mianowicie: mam zainstalowany Linux Mint, jest już zainstalowany i jako tako skonfigurowany, już użytkowany troszkę. Mam dwie partycje ext4, jedną / oraz /home no i jeszcze jedną swap. Chcę zabrać miejsce z /home i przydzielić do / . Oczywiście bez utraty danych chcę wykonać tą operację.

Tak wygląda to na GParted:

/dev/sda1 to partycja do której chcę dodać miejsce.

/dev/sda6 to partycja z której chcę zabrać miejsce.

No i mam problemy. Klikam PPM na partycję /home-->Resize/Move, w polu Free Space Following wpisuję ile ma zabrać miejsca i akceptuję. Powstaje nieprzydzielone miejsce z napisem unallocated. No i teraz kiedy klikam PPM na partycję / -->Risize/Move, to nie mogę tam dodać tego dodatkowego miejsca. A gdy klikam PPM na pozycję unallocated, to mam wyłącznie opcję utworzenia nowej partycji.

Nie mam pojęcia w jaki sposób przydzielić to dodatkowe miejsce do / kosztem /home.

GParted oczywiście był odpalany z pendrive, wiem, że partycje nie mogą być zamontowane podczas tego procesu. Ten screen tylko był wykonywany na zainstalowanym GParted w Linuksie.

(ubuuser) #2

Sprawa jest bardzo prosta. Najpierw uruchom kompa z jakiejś płytki CD Live albo Pendrive. Następnie programem gparted zmniejsz dysk logiczny /dev/sda6 i przesuń go w prawo. Następnie przesuń wprawo dysk logiczny /dev/sda5. Kolejny etap to zmniejszenie partycji rozszerzonej /dev/sda2. Jak już to zrobisz to uzyskasz wolne miejsce za /dev/sda1 i wtedy możesz powiększyć /dev/sda1. Kompa trzeba odpalić z dystrybucji typu Live, bo partycje, na których chcesz wykonać operacje, muszą być odmontowane. Przesuwanie partycji jest czasochłonne.

Dodane 23.12.2012 (N) 22:44

Dodam jeszcze, że to wolne miejsce, które możesz dodać do /dev/sda1 musi znajdować się bezpośrednio za tą partycją. Nie można utworzyć partycji z kawałków rozrzuconych w różnych miejscach na dysku. Kolejna sprawa to sens tego działania. Przecież /dev/sda1 czyli Twoja partycja / ma ponad 80GB. Ja bym zrozumiał chęć jej zmniejszenia do np. 10GB, ale chęci powiększania zupełnie nie rozumiem. Masz 80GB, wykorzystane 5GB - po co dodatkowe miejsce?

(szpon5) #3

Dziękuję za odpowiedź. A jesteś może w stanie jakoś określić, tak mniej więcej, ile ten proces by zajmował na netbooku. To jest taki tani netbook, ledwo Windows 7 by na nim poszedł.

(roobal) #4

Przede wszystkim, najlepiej zrób kopie zapasową najważniejszych plików, jeśli nie masz z tym doświadczenia, w razie niepowodzenia możesz utracić ważne pliki.

Dokładnie :wink:

(szpon5) #5

Jak najbardziej, o tym pamiętam ;).

Dokładnie :wink:

No właśnie głęboko to przemyślałem hehe i jednak chyba nie będę przenosił wielkości partycji, niech zostanie jak jest.

Ale ta wiedza na pewno mi się przyda i już będę wiedział na przyszłosć jak to wykonywać. Dzięki wielkie za odpowiedzi :smiley:

Dodane mniej niż minutę temu

Ale jeszcze proszę odpowiedzcie ile by taka operacja trwała na niezbyt dobrym netbooku, na takim co ledwo by Windows 7 działał? Chyba, że GParted pokazuje czas?

(roobal) #6

Ciężko powiedzieć, u mnie kiedyś zmiana wielkości partycji, akurat Ntfs (na jakimś laptopie zmieniałem wielkość partycji Windowsa ze 100GB do 40GB) trwało to, z tego co pamiętam, przynajmniej 20 minut, jak nie więcej. Było to dawno temu, więc nie pamiętam dokładnie, ale pamiętam, że prawie zasypiałem czekając aż GParted zakończy tę operację :wink:

(artymienek) #7

Jeśli na końcu partycji by nic nie było (nie musiałby nic przenosić) to proces raczej trwałby krócej, może nawet chwilę - trudno określić.

(ubuuser) #8

Przeniesienie partycji o rozmiarze kilkudziesięciu GB trwać może kilka godzin - wiem, bo już to przerabiałem. Tobie @szpon5 proponuję abyś jeszcze raz zastanowił się nad sensem utrzymywania tak wielkiej partycji z systemem czyli /. Marnujesz kilkadziesiąt GB miejsca. Umieszczanie tam innych danych np. filmów, muzyki itp. wymaga korzystania z praw roota i może skończyć się źle dla systemu. Zmniejszenie partycji z ponad 80GB na np. 15GB trwa dosłownie kilka sekund. Po zmniejszeniu /dev/sda1 uzyskasz wolne miejsce, na którym możesz sobie utworzyć jedną albo dwie kolejne partycje (nie więcej niż dwie, bo już masz dwie, a możesz mieć maksymalnie 4).

(szpon5) #9

Hmm, tak wywnioskowałem, że zmniejszenie rozmiaru partycji trwa o wiele krócej niż zwiększenie, dodanie miejsca partycji, dobrze rozumiem?

(roobal) #10

Zależy od systemu plików, jeśli jest to, np. ext4 to będzie to prawdopodobnie szybciej, jak pisałem, przy Ntfs trochę to trwało, ponieważ GParted najpierw kalkulował, potem sprawdzał i dopiero wykonywał właściwą operację. Już nie wspomnę o tym, że później windowsowy chkdisk musiał sobie sam poukładać i sprawdzić partycję, przy uruchomieniu systemu, co też zajęło kilka minut, ale o tym nie wspominałem, bo to już nie dotyczy GParted. W przypadku ext4 jest szybciej, o ile nie ma błędów po procesie zmniejszania partycji.

O ile proces zmiany wielkości/przesunięcia partycji nie jest jakiś skomplikowany, o tyle trzeba wiedzieć jak sobie poradzić z ewentualnymi błędami, które mogą się natrafić, nie ma 100% pewności, że wszystko pójdzie dobrze.

(szpon5) #11

Dziękuję, a jeszcze o jedno chciałem zapytać. Mianowicie czytałem, że po zmianie wielkości partycji, trzeba zdefragmentować wszystkie partycje. Ale co z partycjami Linuksa ext4. System plików ext4 nie wymaga defragmentacji tak jeśli chodzi o zwykłe użytkowanie systemu. Ale czy po zmianie wielkości partycji nie będzie lepiej jednak zrobić?

(ubuuser) #12

Fragmentacją w sytemie plikowym ext4 głowy sobie nie zaprzątaj, bo jest znikoma. Program gparted jest dość “inteligentny” i sam zadba o to, by zmniejszając partycję nie odciąć części danych. W jednym z wcześniejszym postów wspomniałeś o podawaniu przez gparted czasu - tak, podaje on ile czasu pozostało do końca operacji. Nie wolno jednak pod żadnym pozorem przerywać jego pracy. Jakiś czas temu zmniejszałem wielką partycję z systemem plikowym xfs - w trakcie tej operacji zorientowałem się, że muszę czekać kilkanaście godzin. Przerwałem więc operację i utraciłem około 150GB danych. Na szczęście ich kopię miłem na swoim pececie. Dodatkowa partycja przyda się - choćby po to by wypróbować inną dystrybucję.

(szpon5) #13

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, to już by było chyba wszystko co chciałbym wiedzieć aktualnie na ten temat.