Linux: Problemy z dodaniem miejsca partycji / kosztem /home

Witam bardzo serdecznie. Chcę powiększyć jedną partycję Linuksa formatu ext4, kosztem innej ext4. Mianowicie: mam zainstalowany Linux Mint, jest już zainstalowany i jako tako skonfigurowany, już użytkowany troszkę. Mam dwie partycje ext4, jedną / oraz /home no i jeszcze jedną swap. Chcę zabrać miejsce z /home i przydzielić do / . Oczywiście bez utraty danych chcę wykonać tą operację.

Tak wygląda to na GParted:

http://iv.pl/viewer.php?file=98330133152995391437.png

/dev/sda1 to partycja do której chcę dodać miejsce.

/dev/sda6 to partycja z której chcę zabrać miejsce.

No i mam problemy. Klikam PPM na partycję /home–>Resize/Move, w polu Free Space Following wpisuję ile ma zabrać miejsca i akceptuję. Powstaje nieprzydzielone miejsce z napisem unallocated. No i teraz kiedy klikam PPM na partycję / -->Risize/Move, to nie mogę tam dodać tego dodatkowego miejsca. A gdy klikam PPM na pozycję unallocated, to mam wyłącznie opcję utworzenia nowej partycji.

Nie mam pojęcia w jaki sposób przydzielić to dodatkowe miejsce do / kosztem /home.

GParted oczywiście był odpalany z pendrive, wiem, że partycje nie mogą być zamontowane podczas tego procesu. Ten screen tylko był wykonywany na zainstalowanym GParted w Linuksie.

Sprawa jest bardzo prosta. Najpierw uruchom kompa z jakiejś płytki CD Live albo Pendrive. Następnie programem gparted zmniejsz dysk logiczny /dev/sda6 i przesuń go w prawo. Następnie przesuń wprawo dysk logiczny /dev/sda5. Kolejny etap to zmniejszenie partycji rozszerzonej /dev/sda2. Jak już to zrobisz to uzyskasz wolne miejsce za /dev/sda1 i wtedy możesz powiększyć /dev/sda1. Kompa trzeba odpalić z dystrybucji typu Live, bo partycje, na których chcesz wykonać operacje, muszą być odmontowane. Przesuwanie partycji jest czasochłonne.

Dodane 23.12.2012 (N) 22:44

Dodam jeszcze, że to wolne miejsce, które możesz dodać do /dev/sda1 musi znajdować się bezpośrednio za tą partycją. Nie można utworzyć partycji z kawałków rozrzuconych w różnych miejscach na dysku. Kolejna sprawa to sens tego działania. Przecież /dev/sda1 czyli Twoja partycja / ma ponad 80GB. Ja bym zrozumiał chęć jej zmniejszenia do np. 10GB, ale chęci powiększania zupełnie nie rozumiem. Masz 80GB, wykorzystane 5GB - po co dodatkowe miejsce?

Dziękuję za odpowiedź. A jesteś może w stanie jakoś określić, tak mniej więcej, ile ten proces by zajmował na netbooku. To jest taki tani netbook, ledwo Windows 7 by na nim poszedł.

Przede wszystkim, najlepiej zrób kopie zapasową najważniejszych plików, jeśli nie masz z tym doświadczenia, w razie niepowodzenia możesz utracić ważne pliki.

Dokładnie :wink:

Jak najbardziej, o tym pamiętam ;).

Dokładnie :wink:

No właśnie głęboko to przemyślałem hehe i jednak chyba nie będę przenosił wielkości partycji, niech zostanie jak jest.

Ale ta wiedza na pewno mi się przyda i już będę wiedział na przyszłosć jak to wykonywać. Dzięki wielkie za odpowiedzi :smiley:

Dodane mniej niż minutę temu

Ale jeszcze proszę odpowiedzcie ile by taka operacja trwała na niezbyt dobrym netbooku, na takim co ledwo by Windows 7 działał? Chyba, że GParted pokazuje czas?

Ciężko powiedzieć, u mnie kiedyś zmiana wielkości partycji, akurat Ntfs (na jakimś laptopie zmieniałem wielkość partycji Windowsa ze 100GB do 40GB) trwało to, z tego co pamiętam, przynajmniej 20 minut, jak nie więcej. Było to dawno temu, więc nie pamiętam dokładnie, ale pamiętam, że prawie zasypiałem czekając aż GParted zakończy tę operację :wink:

Jeśli na końcu partycji by nic nie było (nie musiałby nic przenosić) to proces raczej trwałby krócej, może nawet chwilę - trudno określić.

Przeniesienie partycji o rozmiarze kilkudziesięciu GB trwać może kilka godzin - wiem, bo już to przerabiałem. Tobie @szpon5 proponuję abyś jeszcze raz zastanowił się nad sensem utrzymywania tak wielkiej partycji z systemem czyli /. Marnujesz kilkadziesiąt GB miejsca. Umieszczanie tam innych danych np. filmów, muzyki itp. wymaga korzystania z praw roota i może skończyć się źle dla systemu. Zmniejszenie partycji z ponad 80GB na np. 15GB trwa dosłownie kilka sekund. Po zmniejszeniu /dev/sda1 uzyskasz wolne miejsce, na którym możesz sobie utworzyć jedną albo dwie kolejne partycje (nie więcej niż dwie, bo już masz dwie, a możesz mieć maksymalnie 4).

Hmm, tak wywnioskowałem, że zmniejszenie rozmiaru partycji trwa o wiele krócej niż zwiększenie, dodanie miejsca partycji, dobrze rozumiem?

Zależy od systemu plików, jeśli jest to, np. ext4 to będzie to prawdopodobnie szybciej, jak pisałem, przy Ntfs trochę to trwało, ponieważ GParted najpierw kalkulował, potem sprawdzał i dopiero wykonywał właściwą operację. Już nie wspomnę o tym, że później windowsowy chkdisk musiał sobie sam poukładać i sprawdzić partycję, przy uruchomieniu systemu, co też zajęło kilka minut, ale o tym nie wspominałem, bo to już nie dotyczy GParted. W przypadku ext4 jest szybciej, o ile nie ma błędów po procesie zmniejszania partycji.

O ile proces zmiany wielkości/przesunięcia partycji nie jest jakiś skomplikowany, o tyle trzeba wiedzieć jak sobie poradzić z ewentualnymi błędami, które mogą się natrafić, nie ma 100% pewności, że wszystko pójdzie dobrze.

Dziękuję, a jeszcze o jedno chciałem zapytać. Mianowicie czytałem, że po zmianie wielkości partycji, trzeba zdefragmentować wszystkie partycje. Ale co z partycjami Linuksa ext4. System plików ext4 nie wymaga defragmentacji tak jeśli chodzi o zwykłe użytkowanie systemu. Ale czy po zmianie wielkości partycji nie będzie lepiej jednak zrobić?

Fragmentacją w sytemie plikowym ext4 głowy sobie nie zaprzątaj, bo jest znikoma. Program gparted jest dość “inteligentny” i sam zadba o to, by zmniejszając partycję nie odciąć części danych. W jednym z wcześniejszym postów wspomniałeś o podawaniu przez gparted czasu - tak, podaje on ile czasu pozostało do końca operacji. Nie wolno jednak pod żadnym pozorem przerywać jego pracy. Jakiś czas temu zmniejszałem wielką partycję z systemem plikowym xfs - w trakcie tej operacji zorientowałem się, że muszę czekać kilkanaście godzin. Przerwałem więc operację i utraciłem około 150GB danych. Na szczęście ich kopię miłem na swoim pececie. Dodatkowa partycja przyda się - choćby po to by wypróbować inną dystrybucję.

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, to już by było chyba wszystko co chciałbym wiedzieć aktualnie na ten temat.