Linux - pytania nowicjusza

  1. Czy Linux obsłuży tak szybko pady do gier jak Windows? W Windows wystarczyło wpiąć w usb i działały zaraz, a jak to wygląda w Linuks np: Mint?

  2. Jest jakiś prosty sposób wykonania punktu przywracania w np: Mint ? Pytam gdyż chcę odinstalować setek ■■■■■ół z systemu.

  3. Program do odinstalowywania rzeczy z systemu w Linuksie np: Mint

  4. Da się normalnie synchronizować Chrome ?

  5. Alternatywa dla Dysku Google w Linuksie (pewnie Mint) ?

Czy Linux obsłuży tak szybko pady do gier jak Windows? W Windows wystarczyło wpiąć w usb i działały zaraz, a jak to wygląda w Linuks np: Mint?

Zależy jaki pad. Z padem od X’a 360 z chińskim adapterem nie miałem problemów. Łączył tak samo szybko jak i z tym od XONE. Jedynie trzeba było dodać 1 linie do configu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Gamepad#Xbox_Wireless_Controller_/_Xbox_One_Wireless_Controller ale to dotyczy tylko łączenia poprzez Bluetooth.

Jest jakiś prosty sposób wykonania punktu przywracania w np: Mint ? Pytam gdyż chcę odinstalować setek ■■■■■ół z systemu.

Tak. W Mincie jest całkiem fajnie zintegrowany Timeshift.

Program do odinstalowywania rzeczy z systemu w Linuksie np: Mint

Wbudowany “sklep” z aplikacjami.

Da się normalnie synchronizować Chrome ?

Google chrome tak. Jak najbardziej. Zwykłe Chromium traci wsparcie dla synchronizacji niedługo.

Alternatywa dla Dysku Google w Linuksie (pewnie Mint) ?

Nie wiem dokładnie jak w Nemo (domyślny menedżer plików w Mincie), ale w Gnome i Nautilusie (inny menedżer plików) można normalnie synchronizować pliki po podłączeniu konta Google. Działa to tak jakbyś miał podpięty dysk zewnętrzny.

#edit
Ok, sprawdziłem i Nemo działa tak samo fajnie z Google Drive jak Nautilus. Wystarczy podpiąć konto Google w ustawieniach systemu i masz wsparcie “out-of-the-box”.

1 polubienie

Gdzie, jak to okno wywołać…? Mam podbróbkę tego od Xbox’a 360.

Cokolwiek to znaczy, brzmi dobrze haha.

Dziękuję Ci bardzo!

Jeszcze mam pytanie, jak ustawić partycje w Mint (ponoć lepszy niż Ubuntu) tylko która wersja Cinamon zwykły. Edge i inne… Laptop w miarę sensowny więc nie musi być system jakiś mega lekki obcięty z funkcji.

Gdzie, jak to okno wywołać…? Mam podbróbkę tego od Xbox’a 360.

Jeśli łączysz się przez adapter podpięty kablem to nic nie powinieneś robić tylko powinno działać od strzała.

Cokolwiek to znaczy, brzmi dobrze haha.

Tłumacząc na polski - działa “po wyjęciu z pudełka”, czyli nic nie trzeba dodatkowo robić.

Jeszcze mam pytanie, jak ustawić partycje w Mint (ponoć lepszy niż Ubuntu) tylko która wersja Cinamon zwykły.

Cinnamon będzie ok. A jak ustawić partycje, to zależy czy instalujesz Minta obok innego systemu czy stawiasz go jako jedyny system na laptopie. Jeśli Mint ma stać jako jedyny system to wystarczy wziąć automatyczne partycjonowanie na całym dysku. Program sam podzieli dysk i zainstaluje Minta. Jeśli obok innego systemu, np. Windowsa to teoretycznie też powinno samo podzielić, gdyż program do partycjonowania ma możliwość instalacji dwóch systemów w dual boocie. Jakbyś miał jednak jakiś problem bądź nie był czegoś pewien to pytaj na forum.

1 polubienie

Dzięki! Sprawdzę wkrótce te pady.

A teraz problem najważniejszy. Brak łączenia po wifi, nie wykrywa w ogóle wifi, nie ma takiej opcji…

Napisz jaki to laptop.
Może być jeszcze jedna rzecz - włącz Windowsa (bo zapewne został na dysku :slight_smile:) i wyłącz trzymając przycisk Shift na klawiaturze, tj. wciśnij Shift i wtedy dopiero przycisk Zamknij.

1 polubienie

Dysk już czysty. Ogarnąłem wifi. Działa.

Jutro będę instalował potrzebne programy i dam znać aj kbędę się irytował.

Mam Kubuntu na razie i myślę jak dodać dysk google… dodałem konto google w ustawieniach, ale żadna opcja dysku google itp nie pojawiła się w systemie,

Musisz zainstalować Kio-GDrive