Linux - pytania początkującego

mam mały kłopot, ma dosc pracowania w windowsie i chciałbym przeinstalowac na linuxa, skad mozna wziasc polska wersje, czy opłaca mi sie, czy linux jest naprawde bezpieczniejszy od windowsa, czy instnieje taka mozliwosc by zainstalowac linuxa jako drugie konto i zebym przy starcie systemu mogł wybrac w jakim srodowisku chciałbym pracowac ale najwazniejsze skad sciagnac polska wersje

z jakiej stronki mozna pobrac polskiego linuxa najlepiej najlowszego?

i czy linux jest najbezpieczniejszym systemem?jesli nie to jaki i jaka jest jego funkcjonalnosc w poruwnaniu do windowsa i do linuxa

ponoc jesli zainstaluje sie wirus na linuxie nie działa jak powinien czy to prawda???

kurcze jestem troche nie pewny bo strasznie przyzwyczaiłem sie do xp, bo z instalacja linuxa wpadłem ostatnio jak sie do mnie ktos włamał i ostro napultał coprawda miałem tylko nortona antivirusa 2004 i internet secourity 2003, teraz o wile bardziej zabezpieczyłem kompa, a z tym linuxem to jest tak jak mowił grego mało kto sie interesuje linuxem wiec mało kto chce sie do niego włamywac, moze ktos by mi zaproponował jakies rozwiazanie by zmienic cos co jest popularne ale nie konicznie najlepsze np ostatnio zmieniłem Internet Exploler na Mozilla Firefox z gory dzieki

http://forum.dobreprogramy.pl/viewforum.php?f=14

Wiele dystrybucji jest dostępnych w całości po polsku.

Oczywiście, że się opłaca. Tak, Linux jest bezpieczniejszy.

Musisz mieć wolną partycję na dysku. W Linuksie jest tzw. menedżer rozruchu (np. Grub), który umożliwia wybór systemu, który zostanie uruchomiony.

Uważam, że dla początkujących (ale nie tylko) najlepszym wyborem jest SuSE.

Jeśli nie wiesz skąd ściągnąć, poczytaj sobie wątki na forum.

czarno to widzę napisał :

Oczywiście, że się opłaca. Tak, Linux jest bezpieczniejszy - a oto mój komentarz do tej wypowiedzi - :?

wg. ciebie linux jest bezpieczniejszym systemem operacyjnym. masz racje ale nie do końca, bo nie ma czegos takiego jak bezpieczniejszy system. po prostu każdy prześciga innych by znaleśc nowe luki w windowsie bo chyba każdy wie że ogólnie to najwięcej użytkowników posiada system Microsoftu a nie Linuxa więc następstwem tego jest to że cześciej znajduja błędy w windzie a linuxem to tylko mniejsza grupka osób sie interesuje

p.s no ale warto ogólnie przeżucić się na Linuxa , trzeba coś nowego poznać przecież :slight_smile: no a do tego Linux jest bardziej stabilnym systemem , a dla poczatkujacych to raczej polecałbym Mandarke o którym można coś przeczytać lub znalesć lub go ściagnać z http://www.mandrakelinux.com/pl/ftp.php3

lub z http://www.linux.pl

Wiedziałem, że tak będzie… No i

No nie wiem. Tylko Windows XP z obsługą wielu kont o różnych uprawnieniach wyróżnia się spośród innych, starszych wersji systemu Windows.

To nieprawda, że ktoś się ściga w znajdowaniu luk w Windowsie…

Systemy Linux też czasem padają ofiarą spektakularnych akcji hakerskich (np. niesławny atak na serwery Debiana).

W systemach linuksowych i składającym się na nie oprogramowaniu też jest wiele luk - wystarczy odwiedzić stronę Secunia.com.

Warto jednak wiedzieć, że wszystkie błędy są łatane w bardzo krótkim czasie - czego niestety nie można powiedzieć o systemie z Redmond.

Warto też wspomnieć, że użytkownicy systemu Linux najczęściej nie muszą zmagać się ze zmorą wirusów, programów szpiegujących itp. Co więcej, do ręki dostają potężne i bezpłatne narzędzia do zabezpieczenia swoich maszyn (iptables, snort etc.).

"Wiele dystrybucji jest dostępnych w całości po polsku. "

Wiele? pojecie wzgledne… ja znam tylko jedna taka - pld. Podaj mi 5, a przyznam sie do bledu (tylko prosze nie mini-distro)

przepraszam ze sie wtrace :hahaha: ale czy ktos odpowie na moje ostatnie pytanie badz prozbe czyli moze ktos by mi zaproponował jakies rozwiazanie by zmienic cos co jest popularne ale nie konicznie najlepsze np ostatnio zmieniłem Internet Exploler na Mozilla Firefox z gory dzieki

chyba narzie nie bede instalował linuxa duzo przy nim bedzie paprania najpierw poscagam jakies programy a potem sie zastanowie bardzo bym prosił o linki skad mzna pobrac fajne i przydatne programy wszelakiego typu do linuxa

eee… :slight_smile: google.pl mysle ze ci pomorze… serio mowie :slight_smile:

IE -> FF

gry -> wine, winex/cedega

outlook -> thunderbird, pine i wiele innych

gg -> gnugadu2, kadu, ekg

no powiedz co chcesz… :slight_smile:

wpisz w google.pl np -> przegladarka linux i masz zamiast IE :stuck_out_tongue:

Mysle ze firefox to dobre rozwiazanie :>

PLD jest polskie - tak jak polska jest Kate albo Aurox.

Jednak po polsku gada też naprawdę wiele innych dystrybucji - choćby Slackware, SuSE, Debian, Mandrake, Fedora, nawet Knoppix.

Nie wszystkie obsługują polski od razu i czasem trzeba się nad tym trochę pomęczyć (jestem właśnie po stawianiu Slacka, więc wiem, co piszę :slight_smile: ).

Na Windowsie ich nie odpalisz… :hahaha:

Np. http://www.linuxsoft.cz/pl/

Na Windowsie ich nie odpalisz…

ale chce najpierw wszytko ładnie se poscagac a potem zainstalowac w linuxie

Czarno to widzę…:

PLD - OK, Aurox… - tez ok

Kate - nieznane.

Te “reszte” “polskich” distro… to chyba sie jednak mylisz… w moim zyciu mialem wiele distro (debian, gentoo, slack, rh, pld, knoppix, itd.) jednak zadne z nich nie jest przeciez w calosci spolszczone!

Manuale - ok… ale co wiecej? przeciez cala reszta jest po angielsku… no chyba ze powiesz mi co jeszcze WIDOCZNEGO jest tam po polsku…

A slacka uzywam… na od 3 lat? caly czas mam z nim stycznosc na serwerze, jednak na workstation byla przerwa… uzywalem przez pol roku 3 lata temu i teraz uzywam od okolo pol roku…

pozdro

KDE i Gnome (i inne wmy) spolszczają niezależne grupy tłumaczy. Konsola też jest po polsku - wystarczy zmienić locale (czasem coś doinstalować).

Nawet YaST w SuSE jest już “oficjalnie” spolonizowany.

No ale KDE i Gnome to srodowiska graficzne… wlasciwie niezalezne od distro :slight_smile:

Tak, ale przeciętny użytkownik z nich korzysta i dla niej/niego KDE to Linux. :slight_smile:

Przecież polonizowane są też te elementy, które nie wchodzą w skład środowisk graficznych - np. YaST z SuSE, Centrum sterowania Mandrake itp.

Po odarciu systemu z wszystkich warstw zostaje nam właściwie to, czym tak naprawdę jest Linux - jądro. No, a projektu tłumaczenia jądra to ja nie widziałem…

No dobra, jesli tak to rozumiec to niech bedzie ze dla zwyklego usera linux jest po polsku :))

Btw. masz racje ze tu ludzie fajnie sie wypowiadaja na temat linuksa :stuck_out_tongue: