Linux server i RAID 1

Witam wszystkich jestem nowy na forum. Chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy na temat RAIDu 1, postawiłem taki RAID programowy na linux server, ale może zacznijmy od początku, mam dwa dyski 500GB jeden Seagate a drugi Toshiba postanowiłem postawić RAID 1, bo zależy mi na bezpieczeństwie moich danych, trochę czytałem na ten temat ale mam dalej pewne wątpliwości co do działania, utworzyłem RAID 1 tworząc partycję SWAP o pojemności 1GB a resztę przeznaczyłem na trzymanie swoich danych, wszystko ładnie pięknie RAID niby działa ale pewności nie mam, na jakiej zasadzie działa RAID 1 programowy, np czy jak utworze jakiś katalog mając podłączone dwa dyski to czy np po wyłączeniu komputera i odłączeniu jednego z nich dane na nim będą? czy trzeba jeszcze dodatkowo po utworzeniu RAIDu jeszcze go jakoś konfigurować? dodam jeszcze że podczas startu linuxa wyświetla się błąd “error fd0 read error” co on oznacza?

Z góry wielkie dzięki za pomoc bo bardzo ciekawi mnie ten temat a potrzebuję pomocy. Pozdrawiam.