Linux Suse-jak cokolwiek zainstalować?

Witam. Ostatnio, jako że idę na studia musiałam sobie kupić laptopa. Nie znam się na tym, więc wybrałam pierwszego lepszego, bo i tak ma mi służyć jedynie do przeglądania internetu. Jednak oprogramowanie jakie w nim mam - http://zapodaj.net/417aab4efa223.jpg.html zupełnie mnie przeraża. Całe życie używałam Windowsa i mam problem ze zrobieniem czegokolwiek na linuksie. Może mi ktoś powiedzieć, jak cokolwiek na nim zainstalować? Próbowałam ściągnąć lepszą przeglądarkę, jednak nigdy nie włącza mi się żaden instalator, widzę same skompresowane pliki i nic nie mogę z nimi zrobić…

I jeszcze jedno: czy mogą być problemy ze zmienieniem oprogramowania na windows?

Nie bój się. To jak z przesiadką na inny samochód - na początku wszystko wydaje się być dziwne, ale szybko można się przyzwyczaić. Jeżeli komputer ma służyć przeglądaniu internetu, ten system ma wszystko, czego może ci być potrzeba.

W dystrybucjach linuksowych, w przeciwieństwie do Windowsa, nie musisz niczego ręcznie ściągać ani instalować. Odpal program Yast2 i gdzieś u góry powinno znajdować się coś do zarządzania oprogramowaniem. Wystarczy, że w odpowiedniej wyszukiwarce znajdziesz to, czego ci trzeba, a Yast sam to pobierze i zainstaluje.

Na tym etapie radzę lekturę kilku krótkich poradników, np.:

http://wiki.suse.pl/wiki/index.php/Pierwsze_kroki

http://linuxiarze.pl/tag/opensuse/

I spokojnie, tego systemu naprawdę da się używać.

+1 Frankfurterium

Yast to taki panel sterownia i tam znajdziesz aplikację do zarządzania oprogramowaniem. Jest też coś takiego jak Apper, ale w opensuse 12.1 (wczoraj miała się ukazać wersja 12.2) zdarzało mu się nie działać prawidłowo :wink:

oprogramowanie możesz też ściągać ze stron producentów. po prostu w dziale download szukaj wersji dla linuxa i konkretnie dla opensuse, np.

http://www.kadu.im/w/Pobierz:openSUSE

masz tam zielony przycisk “Instaluj”, klikasz i wszystko się robi samo :wink: na wielu stronach znajdziesz takie przyciski “one-click-install”.

izi93

Krótko i na temat - instalacja oprogramowania za pomocą menedżera graficznego: Yast2 => Zarządzanie Oprogramowaniem:

http://pl.opensuse.org/YaST

Po angielsku:

http://en.opensuse.org/Portal:YaST

http://en.opensuse.org/YaST_Software_Management

mozilla007

To jest temat o obsłudze OpenSUSE… W obecnej chwili strach komukolwiek polecać Ubuntu począwszy od instalacji a skończywszy na zmianie motywu.

w opneSUSE mam w menu Dodaj/Usuń programy,. można też przecież wyszukać takie coś wpisując parę znaków… No chyba prościej nie może być.