Linux tnie na VB

Witam.

Zainstalowałem jakiś czas temu już Ubuntu na VB, ale niestety linux się tnie, nawet głupi terminal chodzi powoli, co dosyć irytuje… Więc myślę coraz bardziej o instalacji tego Ubuntu obok W10, chyba że są jakieś sposoby na przyśpieszenie działania tego linuxa, bo ciężko cokolwiek robić gdy to tak wolno działa.

Pozdraiwam.

To nie Linux tnie, tylko brak akceleracji graficznej. Wyłącz efekty kompozytowe to raz.
(o ile system sam tego nie zrobił)
Po drugie jest coś takiego jak narzut. Jeżeli twój pc/laptop ma mało RAM, słabszy procesor …
to może wszystko wolniej działać, bo używany jest plik wymiany Windows i HDD “mieli”.

Kolejny powód to zła konfiguracja VB - może za dużo, albo zbyt mało zasobów (GPU RAM, RAM …) przydzieliłeś dla Linux w VB.
Jeżeli masz procesor Intel i obsługuje Intel VT-x to trzeba to włączyć po pierwsze w ustawieniach BIOS, po drugie w VB.

Ubuntu to nie jest dobry system na VB. Mi na i5, a nawet na i7 przy włączonym VT-x i 8GB RAM dla VM potrafi mulić niemiłosiernie. To samo zresztą jest na KVM. Jak chcesz mieć Ubuntu na VM, to zapomnij o Unity. Unity na fizycznym sprzęcie wymaga min. 4GB RAMu do komfortowego dzialania.

Przede wszystkim jaki sprzęt jest na hoście?
Procesor ma przydzielony więcej niż 1 wątek? Akceleracja VT=x/AMD-V jest włączona?
W ustawieniach ekranu warto czasem wyłączyć akcelerację 3D jeśli jest włączona, lub vice versa. Może instalacja Guest Additions też pomóc.