Linux tnie na VB

(fejku) #1

Witam.

Zainstalowałem jakiś czas temu już Ubuntu na VB, ale niestety linux się tnie, nawet głupi terminal chodzi powoli, co dosyć irytuje… Więc myślę coraz bardziej o instalacji tego Ubuntu obok W10, chyba że są jakieś sposoby na przyśpieszenie działania tego linuxa, bo ciężko cokolwiek robić gdy to tak wolno działa.

Pozdraiwam.

(Domker) #2

To nie Linux tnie, tylko brak akceleracji graficznej. Wyłącz efekty kompozytowe to raz.
(o ile system sam tego nie zrobił)
Po drugie jest coś takiego jak narzut. Jeżeli twój pc/laptop ma mało RAM, słabszy procesor …
to może wszystko wolniej działać, bo używany jest plik wymiany Windows i HDD “mieli”.

Kolejny powód to zła konfiguracja VB - może za dużo, albo zbyt mało zasobów (GPU RAM, RAM …) przydzieliłeś dla Linux w VB.
Jeżeli masz procesor Intel i obsługuje Intel VT-x to trzeba to włączyć po pierwsze w ustawieniach BIOS, po drugie w VB.

(roobal) #3

Ubuntu to nie jest dobry system na VB. Mi na i5, a nawet na i7 przy włączonym VT-x i 8GB RAM dla VM potrafi mulić niemiłosiernie. To samo zresztą jest na KVM. Jak chcesz mieć Ubuntu na VM, to zapomnij o Unity. Unity na fizycznym sprzęcie wymaga min. 4GB RAMu do komfortowego dzialania.

(ra-v) #4

Przede wszystkim jaki sprzęt jest na hoście?
Procesor ma przydzielony więcej niż 1 wątek? Akceleracja VT=x/AMD-V jest włączona?
W ustawieniach ekranu warto czasem wyłączyć akcelerację 3D jeśli jest włączona, lub vice versa. Może instalacja Guest Additions też pomóc.