Linux Ubuntu 8.04 nie loguje mnie po zmianie kierunku obrazu

Tak to jest, gdy za dużo chcę przetestować :evil: . Chciałem zobaczyć jak będzie wyglądał obraz mojego pulpitu do góry nogami. Wszedłem więc w ustawienia rozdzielczości i zmieniłem kierunek wyświetlania na do góry nogami i po chwili system się zawiesił. Nie przejąłem się jeszcze tym i zresetowałem laptopa, ale po wpisaniu loginu i hasła system odtworzył tą muzyczkę logowania, pojawił się kursor do góry nogami i na tym koniec, ustał transfer z dysku, no po prostu zero reakcji. Czy jest jakaś możliwość, żeby odzyskać tego Linuksa- nie chcę go formatować, bo był już spersonalizowany, a wizja pobierania 250 aktualizacji nie uśmiecha mi się zbytnio. :frowning: Proszę o pomoc.

Środowisko graficzne to zapewne GNOME?

Niemniej, najprostszym rozwiązaniem będzie usunięcie ustawień środowiska graficznego. Dokonasz tego, usuwając odpowiednie ukryte katalogi, w Twoim katalogu domowym.

Jeżeli szkoda Ci ustawień, spróbuj z poziomu konsoli zainstalować np. Fluxboksa, skąd odpalisz sobie menadżer ustawień Twojego środowiska graficznego i przestawisz odpowiednią opcję (tą, z którą wcześniej majstrowałeś).

A co wtedy się zresetuje i co trzeba skasować?

Katalogi tyczące się ustawień GNOME, są w $HOME/.gnome* (gdzie $HOME to ścieżka do Twojego katalogu domowego, a * to dowolny ciąg znaków). Dla KDE i Xfce, analogicznie.

Jeżeli skasujesz te katalogi, to ustawienia danego środowiska zostaną zrestartowane do domyślnych, czyli takich, jak np. zaraz po instalacji systemu. Ostrożnie jednak z tym - po co ponownie męczyć się z konfiguracją? Zalecam skorzystanie z:

A jak zrobić to z tą konsolą?

sudo apt-get install fluxbox - chyba tak to było…

Tylko gdzie mam wklepać tę komendę- przecież system nie działa, a w trybie recovery chyba nie działa Internet (chyba, że się mylę), mam ewentualnie płytę LiveCD Ubuntu, ale czy ona coś da?

wejdź w tryb tekstowy i wtedy wklep w/w komendę… Potem jak apt skończy pracę to wtedy wpisujesz su nazwa użytkowanika enter i startx co spowoduje powrót do trybu graficznego…

Chwileczkę. Chodzi o to, że- uruchamiam Ubuntu w normalnym trybie, przechodzę w tryb tekstowy (Jak się to robi?) i dalej już wg drugiej części. Przepraszam za tyle pytań, ale niewiele znam się na obsłudze konsoli.

Do konsoli przechodzisz za pomocą: Ctrl + Alt + F1. Zaloguj się tam na roota (su), bądź skorzystaj z sudo, po czym zainstaluj fluxboksa. Po zainstalowaniu tego menadżera okien, zrestartuj menadżer logowania (GDM), bądź uruchom ponownie komputer. Jeżeli wszystko zrobisz dobrze, to po tych zabiegach, oprócz swojego środowiska graficznego, będziesz mógł także (zamiast niego) uruchomić Fluxboksa.

komenda na reset kompa sudo reboot lub bez sudo startx uruchomienie trybu graficznego i potem ctrl+e

// Połączono posty.

jeszcze zeby zalogować się do fluxboxa musisz kliknąć w menu sessios(sesje) i wybrać fluxbox…

No dobra, udało się zalogować na na sesję Fluxbox. Tylko jak teraz zmienić ustawienia do GNOME’a, by zadziałał?

No to teraz wybierz z menu (musisz tak dokładnie poszukać), to co jest związane z ustawieniami GNOME. To Ty w nich mieszałeś, nie ja, więc nie powiem Ci dokładnie gdzie to siedzi.

Udało się. Działa.