Linux, Ubuntu, Antywirus


#1

Czy Linux, Ubuntu potrzebuje Antywirusa, czy jest tak podatny na wirusy i trojany jak Windows 10? Jaki Antywirus dobry, darmowy i prosty w instalacji pod Ubuntu? Poproszę ewentualnie linki do terminala na instalację antywirusa.

Rozważam przejście bo PC używam do internetu i Spotify głównie.

Myślę nad Ubuntu z tego względu, ze mam drukarkę Samsung M2022W i prosta instalacja jestw Ubuntu. Wgrywam przez Terminal sterowniki i potem dodaje w UI graficznym i działa, Bawiłem się kiedyś w Arch-a i tam dodanie sterowników graniczyło z cudem i drukarki. Ciągle czegoś nie miał, a z tego co wiem Arch to na innym Linuksie niż Ubuntu.


(D35CART35) #2

Po co Tobie antywirus na linie, wirusy i trojany na W10 na ubuntu i tak nie będą aktywne.


#3

Lepiej Ubuntu 16 czy 17 pomijając czas wsparcia?


(D35CART35) #4

Według mnie to 18.04 lts lub 17.10, ale poczekaj na inne sugestie jak chcesz.
Bo 18.04 jest w wersji testowej. A nie lepiej zainstalować Debiana.


#5

Na Debianie równie prosto wgram drukarkę?


(D35CART35) #6

Nie znam szczegółów to nie powiem lecz sugeruje że jeżeli drukarka działa na ubuntu to
powinna działać na Debianie.


#7

Arch jest na Debianie bo an Ubuntu nie jest inaczej wgrała by się drukarka?

Na stronie Debiana nie ma zrzutów żadnych, gdzie je znaleźć?


(D35CART35) #8

Może @marcin82 coś Tobie podpowie bo ja tak do końca nie wiem.


#9

To czemu proponujesz tego Debiana jak nie wiesz?? :wink: Ty jakiego Linuksa używasz?


(D35CART35) #10

Tak ja korzystam antergos.


#11

Podrzuć jakiegoś screena, chodźby z pulpitu :slight_smile:

Jak wygląda pod nim instalacja drukarki? Wgrywam sterowniki i dodaje w UI jak pod Ubuntu czy coś trzeba kombinować?? :wink:


(pocolog) #12

Na każdym Linuksie obsługą drukarek zajmuje się cups (na macos też) więc jeśli działa na jednym, to będzie działało na innych.
Dodawaniem drukarki przez GUI zajmuje się środowisko graficzne z którego korzystasz i od niego będzie zależało jak to wygląda, ale w każdym można otworzyć w przeglądarce internetowej stronę http://localhost:631/ i tam skonfigurować.
Jeśli chcesz zainstalować Ubuntu lub jakąkolwiek inną dystrybucję, to wybieraj najnowsze wydanie w wersji LTS, czyli z wydłużonym wsparciem. Testowe wydania omijaj, bo jak sama nazwa wskazuje służą one do testowania i pomocy w rozwoju dystrybucji, a nie codziennego użytku.
Antywirus na Linuksa praktycznie nie występuje, a jedyne sytuacje które wydają się sensowne do jego instalacji, to sprawdzanie plików współdzielonych z Windowsem, aby go uchronić przed infekcją, albo na serwerze pocztowym w tym samym celu. Chociaż co do pierwszego rozwiązania, to lepiej żeby Windows sam sobie skanował swoje pliki, zamiast zaśmiecać Linuksa niepotrzebnymi programami.


#13

Ja to rozumiem, ale właśnie pamiętam jak wgrałem Archa to po po wgraniu sterowników przez Terminal jak dodawałem w UI twierdził, że nie ma tego CUPS dlatego pytam. Wcześniej nie pisałem o tym bo nie pamiętałem jak się nazywało więc wolałem nie pisać bzdur.


(pocolog) #14

Widać podczas instalacji Archa nie zainstalowałeś CUPS.
Nie wiem jakie sterowniki instalowałeś, ale w 99% przypadków nie trzeba nic poza CUPSem instalować, ewentualnie gutenprit jeśli to coś egzotycznego, albo hplip (czy coś takiego) jeśli chcesz panel od HP.


#15

Czytałes cały mój pierwszy post??!! Bo tam podałem o jaka drukarkę chodzi.


(gom1) #16

Ściągasz wersję live, wypalasz, uruchamiasz z niej komputer, testujesz wszystkie peryferia. Jak testy zakończą się sukcesem - instalujesz.

Wszystkie drukarki, które mam w swojej okolicy (Samsung, HP, Ricoh, Brother), przez dystrybucje linuksowe są wykrywane w zasadzie od ręki. Wystarczy uruchomić graficzne narzędzie do ich instalacji. Konsoli dotykać nie musiałem. Ani w Manjaro, ani w SparkyLinux, ani w Debianie, ani w Mint.

Od siebie zamiast Ubuntu polecam SparkyLinux.

O antywirusie przedpiścy już się wypowiedzieli. Szkoda zawracać sobie głowę.


(pocolog) #17

Ten model powinien być obsługiwany przez CUPS, jest dodany sterownik przez społeczność (co prawda jeszcze chyba nie zaakceptowany więc możliwe że trzeba będzie doinstalować gutenprint/foomatic). Innym rozwiązaniem jest użycie sterownika od 2160 który powinien ją wykryć nawet przez wifi.


#18

Własnie ja ją używam przez WiFi z routerem :wink:


#19

Co to jest "rolling” edition przy Sparky??


(gom1) #20

Rolling to tryb dystrybucji - aktualizacje na bieżąco, codziennie. Zaletą jest dostęp do najnowszych wersji oprogramowania niemal natychmiast, wadą jest niższa stabilność (do dystrybucji potrafią wejść nietestowane pakiety).