Linux, Ubuntu, Antywirus

Czy Linux, Ubuntu potrzebuje Antywirusa, czy jest tak podatny na wirusy i trojany jak Windows 10? Jaki Antywirus dobry, darmowy i prosty w instalacji pod Ubuntu? Poproszę ewentualnie linki do terminala na instalację antywirusa.

Rozważam przejście bo PC używam do internetu i Spotify głównie.

Myślę nad Ubuntu z tego względu, ze mam drukarkę Samsung M2022W i prosta instalacja jestw Ubuntu. Wgrywam przez Terminal sterowniki i potem dodaje w UI graficznym i działa, Bawiłem się kiedyś w Arch-a i tam dodanie sterowników graniczyło z cudem i drukarki. Ciągle czegoś nie miał, a z tego co wiem Arch to na innym Linuksie niż Ubuntu.

(D35CART35) #2

Po co Tobie antywirus na linie, wirusy i trojany na W10 na ubuntu i tak nie będą aktywne.

Lepiej Ubuntu 16 czy 17 pomijając czas wsparcia?

(D35CART35) #4

Według mnie to 18.04 lts lub 17.10, ale poczekaj na inne sugestie jak chcesz.
Bo 18.04 jest w wersji testowej. A nie lepiej zainstalować Debiana.

Na Debianie równie prosto wgram drukarkę?

(D35CART35) #6

Nie znam szczegółów to nie powiem lecz sugeruje że jeżeli drukarka działa na ubuntu to
powinna działać na Debianie.

Arch jest na Debianie bo an Ubuntu nie jest inaczej wgrała by się drukarka?

Na stronie Debiana nie ma zrzutów żadnych, gdzie je znaleźć?

(D35CART35) #8

Może @marcin82 coś Tobie podpowie bo ja tak do końca nie wiem.

To czemu proponujesz tego Debiana jak nie wiesz?? :wink: Ty jakiego Linuksa używasz?

(D35CART35) #10

Tak ja korzystam antergos.

Podrzuć jakiegoś screena, chodźby z pulpitu :slight_smile:

Jak wygląda pod nim instalacja drukarki? Wgrywam sterowniki i dodaje w UI jak pod Ubuntu czy coś trzeba kombinować?? :wink:

(pocolog) #12

Na każdym Linuksie obsługą drukarek zajmuje się cups (na macos też) więc jeśli działa na jednym, to będzie działało na innych.
Dodawaniem drukarki przez GUI zajmuje się środowisko graficzne z którego korzystasz i od niego będzie zależało jak to wygląda, ale w każdym można otworzyć w przeglądarce internetowej stronę http://localhost:631/ i tam skonfigurować.
Jeśli chcesz zainstalować Ubuntu lub jakąkolwiek inną dystrybucję, to wybieraj najnowsze wydanie w wersji LTS, czyli z wydłużonym wsparciem. Testowe wydania omijaj, bo jak sama nazwa wskazuje służą one do testowania i pomocy w rozwoju dystrybucji, a nie codziennego użytku.
Antywirus na Linuksa praktycznie nie występuje, a jedyne sytuacje które wydają się sensowne do jego instalacji, to sprawdzanie plików współdzielonych z Windowsem, aby go uchronić przed infekcją, albo na serwerze pocztowym w tym samym celu. Chociaż co do pierwszego rozwiązania, to lepiej żeby Windows sam sobie skanował swoje pliki, zamiast zaśmiecać Linuksa niepotrzebnymi programami.

Ja to rozumiem, ale właśnie pamiętam jak wgrałem Archa to po po wgraniu sterowników przez Terminal jak dodawałem w UI twierdził, że nie ma tego CUPS dlatego pytam. Wcześniej nie pisałem o tym bo nie pamiętałem jak się nazywało więc wolałem nie pisać bzdur.

(pocolog) #14

Widać podczas instalacji Archa nie zainstalowałeś CUPS.
Nie wiem jakie sterowniki instalowałeś, ale w 99% przypadków nie trzeba nic poza CUPSem instalować, ewentualnie gutenprit jeśli to coś egzotycznego, albo hplip (czy coś takiego) jeśli chcesz panel od HP.

Czytałes cały mój pierwszy post??!! Bo tam podałem o jaka drukarkę chodzi.

(gom1) #16

Ściągasz wersję live, wypalasz, uruchamiasz z niej komputer, testujesz wszystkie peryferia. Jak testy zakończą się sukcesem - instalujesz.

Wszystkie drukarki, które mam w swojej okolicy (Samsung, HP, Ricoh, Brother), przez dystrybucje linuksowe są wykrywane w zasadzie od ręki. Wystarczy uruchomić graficzne narzędzie do ich instalacji. Konsoli dotykać nie musiałem. Ani w Manjaro, ani w SparkyLinux, ani w Debianie, ani w Mint.

Od siebie zamiast Ubuntu polecam SparkyLinux.

O antywirusie przedpiścy już się wypowiedzieli. Szkoda zawracać sobie głowę.

(pocolog) #17

Ten model powinien być obsługiwany przez CUPS, jest dodany sterownik przez społeczność (co prawda jeszcze chyba nie zaakceptowany więc możliwe że trzeba będzie doinstalować gutenprint/foomatic). Innym rozwiązaniem jest użycie sterownika od 2160 który powinien ją wykryć nawet przez wifi.

Własnie ja ją używam przez WiFi z routerem :wink:

Co to jest "rolling” edition przy Sparky??

(gom1) #20

Rolling to tryb dystrybucji - aktualizacje na bieżąco, codziennie. Zaletą jest dostęp do najnowszych wersji oprogramowania niemal natychmiast, wadą jest niższa stabilność (do dystrybucji potrafią wejść nietestowane pakiety).