Linux Ubuntu: komputer sam się wyłącza

Od pewnego czasu(nie od początku użytkowania) mój komputer sam się wyłącza.

Okoliczności:

Dzieje się to podczas oglądania filmów w HD oraz grania w minecraft ;D Najczęściej dzieje się to podczas oglądania filmów prosto z youtube(oglądanie podczas ładowania się filmu) oraz podczas generowania terenu w minecraft. Zdarza się to rzadziej gdy komputer jest jeszcze “zimny”.

Objawy:

Nagle ekran robi się czarny i wszystkie funkcje komputera ustają. Nie resetuje się. Po włączeniu manualnym system uruchamia się normalnie. Czasem włącza się coś w stylu “Wyszukiwanie błędów dysku”

Parametry sprzętu:

Laptop: Toshiba Satellite A300 - 15K

Procesor: Intel Core 2 Duo T5550 1.83GHz

Pamięć: 3072 (2048 + 1024) MB

Grafika: ATI Mobility Radeon™ HD 3470

Dysk: Zewnętrzny Toshiba StorE alu2 1TB

System: Linux Ubuntu 11.10 [3.0.0-15-generic] (działa z dysku zewnętrznego)

Coś jeszcze:

Podczas pisania postu komputer wyłączył się dwa razy. Cały komputer jak i dysk zewnętrzny były wyraźnie ciepłe.

Na początku podejrzewałem przepustowość połączenia dysku zewnętrznego i komputera(USB). Teraz podejrzewam kartę graficzną.

Co myślicie? Co mam zrobić?

Z góry bardzo dziękuję!

Być może zbytnio się grzeje (brudny lub uszkodzony wiatraczek) i wyłączenie następuje automatycznie, zapobiegawczo przeciw przegrzaniu. Programem Speccy sprawdź temperaturę podzespołów zaraz po starcie.

Zainstaluj pakiet (o ile go nie ma):

sudo apt-get install lm-sensors

Potem wykonaj polecenie:

sudo sensors-detect

i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Jeśli czujniki zostaną prawidłowo wykryte, temperatury podzespołów odczytasz z wyników polecenia:

sensors

— Mogą ale nie muszą tutaj też mieć znaczenie użyte sterowniki karty graficznej. Podaj wynik:

lspci -k | grep -A3 VGA

Nic się nie znam na linuxowskim terminalu więc tylko wkleję wyniki.

user@komp:~$ lspci -k | grep -A3 VGA

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series

	Subsystem: Toshiba America Info Systems Device ff50

	Kernel driver in use: radeon

	Kernel modules: radeon

Temperatura przed restartem: chwilę po starcie systemu:

u@k:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +37.0°C (crit = +104.0°C)

po włączeniu minecraft:

u@k:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +68.0°C (crit = +104.0°C)

Wynik po zresetowaniu: właściwie to sam się wyłączył(tak jak to wcześniej opisywałem) a ja go włączyłem

user@komp:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +51.0°C (crit = +104.0°C)


coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Core 0: +48.0°C (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

Core 1: +48.0°C (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

Jeśli problem zniknął to edytuję lub napiszę bo narazie nie chcę drażnić komputera.

Po pierwsze, to zainstaluj system na dysku podpiętym przez port SATA (czyli na dysku wewnętrznym) lub chociaż jakiś na E-SATA. Dyski zewnętrzne nie nadają się do codziennej pracy - zwłaszcza te na USB. Sam próbowałem tak z openSUSE i kosztowało mnie to tylko kilka pękniętych żyłek na czole jak mi się komputer wieszał, a nie zapisana praca szła do kosza.

Po drugie, jak sprawuje się system zainstalowany na wewnętrznym dysku twardym? Najlepiej Windows lub jakaś dystrybucja Linuksa… Jeżeli się nie wiesza, to patrz wyżej lub szukaj dziury w niedziałającym ACPI pod Ubuntu.

Po trzecie, “odkurz wnętrze” laptopa… Jeżeli oczywiście możesz, to spróbuj odkręcić dolną klapę obudowy i wyczyść wszystko co odpowiedzialne jest za odprowadzanie ciepła na zewnątrz (wiatraczki, radiatory, itp.). Możesz się też pokusić o ściągniecie radiatorów (zazwyczaj są tylko przykręcone śrubkami) i wymiany pasty termicznej… Mój Asus A7Sv miał między GPU i radiatorem coś co bardziej przypominało popękaną skamielinę niż pastę termo-przewodzącą. Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność :slight_smile:

To na razie tyle, daj znać czy coś z powyższego się sprawdziło?

Nie mam dostępu do dysku ze złączem SATA. Wewnętrzny się posypał i mam tylko zewnętrzny. Kasy niestety nie mam zbyt wiele :frowning:

Spróbuję go wyczyścić.

Zdażyło się coś dziwnego:

Włączyłem Minecraft, film HD z dysku i film na youtube. Temperatura w 10 sekund skoczyła do:

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +68.0°C (crit = +104.0°C)


coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Core 0: +68.0°C (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

Core 1: +68.0°C (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)

ale komputer normalnie działał. Wyłączyłem filmy(minecraft został) i chciałem odpisać, że już nie ma problemu. Piszę… i czarny ekran. Komputer znowu się wyłączył. Coś to wnosi do sprawy?

@ a30015k

Procesor Intel® Core™2 Duo Processor T5550 ma próg temperatury - 100 st. C. (źródło [Package Specifications >>TJUNCTION]) Jeżeli CPU osiągnie krytyczną temperaturę, komputer po prostu się wyłączy i będzie można ponownie uruchomić urządzenie gdy temperatura zmaleje.

Podejrzewam problemy z dyskiem twardym.

Przeczytaj dokumentację:

:arrow: fsck

:arrow: Jak użyć polecenia fsck [ENG]

Podaj wyniki poleceń:

uname -mrsn

lsb_release -a
user@Komp:~$ uname -mrsn

Linux KamilPC 3.0.0-15-generic i686

user@Komp:~$ lsb_release -a

No LSB modules are available.

Distributor ID:	Ubuntu

Description:	Ubuntu 11.10

Release:	11.10

Codename:	oneiric

a30015k

Wydrukuj sobie poradnik z drugiego linku w moim poprzednim poście.

Jeżeli coś będzie nie zrozumiałe wytłumaczę co i jak należy wykonać by sprawdzić i naprawić ewentualne błędy w systemie plików.

fsck /dev/sda1

fsck z pakietu util-linux 2.19.1

e2fsck 1.41.14 (22-Dec-2010)

/dev/sda1 jest zamontowany. 


UWAGA! System plików jest zamontowany. Kontynuacja ***SPOWODUJE***

***POWAŻNE*** uszkodzenie systemu plików.


Naprawdę kontynuować? (t/n)? 

[/code]

Dobrze to zrobiłem? Bo wygląda groźnie. Czym to grozi?

Nie kontynuuj! Czym grozi? Uszkodzeniem systemu plików i danych. Uruchom livecd - odmontuj /dev/sda1:

  • logowanie na roota:

    sudo su

  • odmontowanie /dev/sda1:

    umount /dev/sda1

  • sprawdzenie partycji:

    fsck /dev/sda1

=======

Na przyszłość. Narzędzia fsck należy używać tylko i wyłącznie gdy system plików jest odmontowany.

Przeszedłem na inny komputer i ten inny nie wyłącza się samoczynnie. Coś w hardware siedzi albo czegoś w sterownikach brakuje(chyba).

Wynik komendy fsck /dev/sda1:

root@ubuntu:/home/ubuntu# fsck /dev/sda1

fsck from util-linux 2.19.1

e2fsck 1.41.14 (22-Dec-2010)

/dev/sda1 był montowany 21 razy bez sprawdzania, wymuszono sprawdzenie.

Przebieg 1: Sprawdzanie i-węzłów, bloków i rozmiarów

Przebieg 2: Sprawdzanie struktury katalogów

Przebieg 3: Sprawdzanie łączności katalogów

Przebieg 4: Sprawdzanie liczników odwołań

Przebieg 5: Sprawdzanie sumarycznych informacji o grupach

/dev/sda1: 218968/60858368 plików (0.2% nieciągłych), 5773246/243404288 bloków