Linux Ubuntu lub Mint na partcji NTFS- wszystko będzie OK?

Witam, wiem, że Ubuntu i Mint to pochodne linuxy. Mam dyski:

C:\Vista

D:\Programy

E:\Dokumenty

F:\Tu ma być Linux

G:\Gry

Wszystkie partycje to NTFS i mam zamiar przeznaczyć na linuxa dysk F:. Czy wszystko będzie grało, jak po prostu w instalacji wybiorę dysk F:? Czy Ubuntu go podzieli, czy zainstaluje się na NTFS? Windows będzie widział Linuxa i na odwrót? Polecacie taką instalację?jakieś inne zastrzeżenia co do tematu macie? Nie będzie problemu z usuwaniem?

PS. Co polecacie: Mint czy Ubuntu lepiej?

Co kryje się pod tym wszystkomówiącym oznaczaniem F i jak to się ma do pozostałych literek? Raz mówisz dysk,a raz partycja, to mylące. W każdym razie GNU/Linux nie zainstalujesz na partycji sformatowanej z NTFS (być może jest to możliwe, ale raczej bezcelowe). Jeżeli partycją “F” jest pusta to zwyczajnie ją kasujesz, a pozyskaną tak wolną przestrzeń wykorzystujesz do stworzenia odpowiednich partycji pod instalację GNU/Linux (a to jak spartycjonować dysk było omawiane już setki razy). Można odczytywać pod Windows partycje ext2/ext3 ale trzeba zainstalować dodatkowe oprogramowanie do tego, tak samo aby odczytywać partycje NTFS spod GNU/Linux potrzebny jest sterownik. Do obsługi NTFS spod systemów uniksopodobnych służy ntfs-3g, w Ubuntu jest standardowo od którejś wersji Ubuntu.

można zaisntalować na ntfs za pomocą wubi. tylko po co ?

Po pierwsze: partycje Linuksa (obojętnie jakiej dystrybucji) instaluje się na systemie plików ext3 (w niektórych najnowszych wydaniach distr, stosowany jest ext4). Druga sprawa - poczytaj inne tematy forum DobrychProgramów.pl dotyczące instalacji Linuksa na kompie z Windowsem. Polecam :arrow: tę demonstrację. Poszukaj także odpowiedzi na stronach wsparcia systemów, co do zman wprowadzonych w najnowszych wersjach OSu.

Nic bardziej błędnego, jest przynajmniej kilka ciekawych systemów plików na których da sie zainstalować linuksa.

Witam!

Instaluj na NTFS jak chcesz, ale lepiej będzie jak podczas instalacji, zmienisz sobie NTFS na system plików ext3.

Pozdrawiam.

Umiesz instalować Windows? To z Linuksem nie powinneś mieć problemów. Po prostu jedną chociaż partycję przeznaczasz na Linuksa, formatujesz ją w instalatorze systemem plików Ext3 lub Ext4 jeśli to możliwe, a punkt montowania dla tej partycji ustawiasz jako / czyli główny system plików Linuksa.

Tu strzeliłeś gafę, Linux wspiera wiele systemów plików, zapomniałeś chociażby o starym ext, czyli ext2, Linux wspiera i da się zainstalować również na reiserfs i innych.

Pozdrawiam!

Rozbawiliście mnie troche, ja się pytam czy wszstko będzie OK, a niektórzy mówią, jak mam zainstalowac :D:D:D Ja to umiem instalować, miałem, i instaluję bez problemu, tylko teraz kolega ma Ubuntu na NTFS i nawet na jednej partycji, bo ma tylko jedną, C:\ ma Ununtu i XP, też bym tak chciał, i pytam czy wszystko będzie OK.

to wiem, ale gdzie swap?Jak już instalacja w tych formatach, to chyba wtedy trzeba SWAP zrobić, chyba że się mylę, może w 8.10 SWAP jest na partycji systemowej. Jednak Podczas Intslowania na partyvji F:\ , która to ma system plikó NTFS nie myślałem o SWAPIE.

mniej więcej to chciałem usłyszeć, tylko powiedz mi, jak zainstaluje na NTFS to gorzej to jest dla Ubuntu? Mniej wspierane przez linuxa?

Jestem w tym obeznany, miałem, używałem, wiem co to GRUB i wiem jak wywalić bootmanagera Gruba.

nad tym się zastanawiam-dlaczego wszyscy tacy obojętni do tego Wubi-złe?

nie? Jakoś mój kolega tak zrobił :slight_smile:

Aha i mam jeden dysk, a wszystkie wymienione literki prze zemnie w 1 pocie to są partycje :slight_smile:

sam wubi nie używałem, ale wydaje mi się, że spełnia swoja rolę. chodzi po prostu o to, że linux ze swoimi systemami plików ma swoje zalety i jest częścią tych dobrodzi, które składają się na dobry system. a tak to bedzie taki winux :smiley: hehe

mniej więcej to chciałem usłyszeć, tylko powiedz mi, jak zainstaluje na NTFS to gorzej to jest dla Ubuntu? Mniej wspierane przez linuxa?


Nie będzie gorzej, ale jeśli porównam Linuxa do Pingwinka ;), to wiadomo iż Pingwin lubi pływać w wodzie. Ta woda to obrazowo jest ext3 a NTFS to powietrze.

Pytanie:

Widziałeś kiedyś żeby Pingwin fruwał w powietrzu :smiley: ?

W sposób żartobliwy chciałem Tobie to wyjaśnić hihi.

Poprostu ext3 jest właściwym systemem plików dla Linuxa.

Nie zapomnij utworzyć także dodatkowej partycji tzw. przestrzeni SWAP, gdyż to ważne dla Linuxa.

Wynośi ona z reguły tyle, ile masz pamięci RAM, oczywiście utwórz ją w ext3.

Pozdrawiam.

PS. Na ext4 nie instaluj, gdyż ten system plików ma jeszcze pewne wady.

W którymś momencie możesz doznać utrate danych.

tak? A to ciekawe :slight_smile: gdy miałem Linuxa, t W Gpartedzie partycję SWAP formatowało się jako Linux-Swap, a nie ext3 :wink: Zainstakuję przez wubi, będzie najlepiej chyba :wink:

mavelle ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go ponieważ nie używasz polskich znaczków (ą, ę, ź, ż, ć, ó, ł, ń). Proszę więc o poprawienie wszystkich swoich postów w tym temacie pod kątem polskich znaczków, przy użyciu przycisku zmien.gif

Co do partycji SWAP to powinna ona mieć przynajmniej tyle miejsca ile masz RAMu w komputerze, aby mogła działać hibernacja. Inaczej hibernacja nie będzie działać.

Ja widziałem :stuck_out_tongue: Na reklamie konkursowej dotyczącej Linuksa :slight_smile:

Co do Wubi, to instalator Wubi “pyta się”, gdzie chcesz zainstalować system, w jakim języku, ile partycji chcesz mieć i jakie katalogi na tych partycjach, tworzysz tam również partycję swap. Wubi jak każdy inny program instalowany w Windows, stworzy sobie katalog, chyba o nazwie Wubi lub Ubuntu i katalog ten będzie zajmował tyle miejsca na dysku ile wyznaczyłeś podczas instalacji i tam będzie wszystko co dotyczy Ubuntu zainstalowanego w ten sposób i między innymi tym się różni od normalnej instalacji, czyli nie w Windows a na partycjach sformatowanych do systemu plików, na którym da się zainstalować Linuksa. Wubi dopisuje Ubuntu do bootloadera windowsowego.

Pozdrawiam!