Linux Ubuntu na tej samej partycji co Windows 10

Witam

Mam na komputerze dysk M2 i jedną partycję systemową jest Windows 10, czy na tej samej partycji mogę jakoś bezinwazyjnie zainstalować Ubuntu i mieć wybór przy odpalaniu komputera który system wybieram?

Tak.

Jako wirtualna maszyna.

W teorii tak, ale na głupszy pomysł sam bym nie wpadł :wink:
Wydziel osobną partycję, albo (a nawet lepiej) zastosuj się do porady @anon67650823 i zainstaluj np. VirtualBox .

Jak kolega wspomniał wyżej, jako maszynę wirtualną.

Windows 10 średnio dogaduje się z linuksowymi bootloaderami i potrafi namieszać przy większych aktualizacjach.

Mi grub chodzi cały czas

Dawno temu istniała możliwość instalacji linuksa pod Windows, spod Windows wyglądało to jak jeden duży plik, ale to było bardzo dawno temu i chyba tego od dawna się nie praktykuje.

Można zmniejszyć partycję Windows pod instalatorem linuksa lub zastosować inny program do zmiany rozmiaru partycji. Wtedy będzie wolne miejsce na dysku. Choć jeśli to laptop i tam jest jakaś ukryta partycja przywracania, wtedy ona przepadnie.

Jest też możliwość instalacji linuksa na pendrivie. Ale nie instalatorem, tylko specjalnym programem, żeby niczego nie mieszać w ustawieniach dysku. Niektóre programy do tworzenia instalatorów linuksa z pendriva mają taką opcję, wybiera się ile miejsca ma być na pliki użytkownika. Spod Ubuntu też jest możliwość utworzenia takiego pendriva, ale musi widzieć obraz dysku instalacyjnego.
Aby uruchomić linuksa, podczas uruchamiania komputera wciska się jakiś klawisz (zależy od konkretnej płyty głównej, może być F2, F8, F10 itd.) i wybiera napęd, z którego komputer się uruchamia. Można w BIOS też ustawić priorytet napędów, żeby startowało z USB. Wtedy kiedy podłączy się nośnik z linuksem, komputer wystartuje z tego nośnika, po wyjęciu komputer będzie startował z dysku.

Mam trzy systemy (w tym W10) i nie mam problemów z uruchomieniem.

Na virtual box zobacz, albo moze jeszcze vmare player

A jakby odjąć z tej partycji systemowej z 50gb i stworzyć drugą partycje i tam zainstalować?

Chłopie, w internecie poradników o tym jak zainstalować Ubuntu na dysku współdzielonym z Windows masz od zajechania. Czemu nie skorzystasz z Wujka Google?

1 polubienie

Jakoś zawsze wolę na forum się doradzić jeszcze :wink:

Ale Ty nie chcesz się doradzić. Ty chcesz, żeby zrobić to za Ciebie.