Linux Ubuntu przez RDP i KVM

Postawiłem gospodarza na Linuxa Ubuntu i na KVM 2 maszyny wirtualne też z linuxem na pokładzie, zainstalowałem pakiet xrdp i za pomocą aplikacji windows zdalny pulpit chciałem się połączyć na główne konto admina, niestety tak się nie dało, więc stworzyłem dodatkowe konto admin1 i przez niego wbijam się na Gospodarza tylko w aplikacji KVM nie widzę tych maszyn wirtualnych które utworzyłem ;( jak połączyć konto lokalne z rdp żeby było widoczne tu i tu.

Stawianie xrdp na Linux nie ma sesnsu. Ubuntu ma swój zdalny pulpit VNC. Pobierz VNC Viewer i nim łącz się do pulpitu.

Najlepiej zestaw sobie VPN lub tunelowanie ssh dla VNC. Stawianie RDP na Linuksie zajmie Ci więcej czasu, niż włączenie tunelowania ssh dla VNC.

Dzięki kolego faktycznie VNC to będzie ekstra rozwiązanie :wink:
Mam jeszcze jeden temat odnośnie KVM , w serwerze mam
2 dyski RAID1 - 120GB SSD
2 dyski RAID1 - 2TB HDD

i teraz na SSD stoi system gospodarz i gość na KVM chciałbym teraz do tego gościa podmontować ten dyski HDD 2TB da się w taki sposób? aby pominać gospodarza i on był bezpośrednio widoczny tylko z poziomu systemu gościa tego postawionego na KVM

Tak da się, ale tylko z wiersza poleceń. Na stronie Red Hat znajdziesz to polecenie.

Szukaj pod hasłem kvm hdd passthroigh.

Dyski da się podłączyć bezpośrednio, ale lepszym rozwiązaniem jest utworzenie pliku urządzenia. Może wydajność mniejsza, ale w razie migracji robisz migawkę i przenosisz plik na inny serwer.

1 polubienie

Wydajność też się liczy bo będą na tym HDD bedą zapisywane dane z kilku serwerów za pomocą programu sysloga-ng. Z tego co znalazłem to aby przerzucić te HDD od razu na gościa pomijając gospodarza trzeba zmodyfikować pliki programu KVM. Zastanawiam się czy nie prościej podmontować te HDD do gospodarza… utworzyć na nim wirtualny dysk i jego podmontować do gościa. Tylko nie wiem jak to się ma do wydajności, no i do kontrolera RAID.

Możesz podpiąć urządzenie dyskowe lub lvm, ale to raczej przy bazach, choć na wydajności nie zyskasz i tak system na VM będzie waskim gardłem. Przerabialem to z SQL Server. Przeniesienie z qcow na urządzenie dyskowe nic nie zmieniło. To był SSD, baza działa tak samo bezpośrednio na SSD jak i w qcow na SSD.

Do sysloga nie ma sensu tak kombinować. Logi są przesyłane i tak w odstepach czasu. Wąskim gardłem może być też sieć.