Linux Ubuntu x86 czy x64

Witam, mam pytanie jaką wersję Ubuntu pobrać. X86 czy X64 ??

Konfiguracja kompa to:

Core 2 Quad Q6600

2GB RAM GEIL

GF 8600GT 512MB

Pozdrawiam

Na twoim procesorze można uruchomić wersję 64-bitową, choć oczywiście wybór należy do Ciebie. Ja bym zainstalował x64.

A nie będzie problemów ??

Na tym komputerze (Core 2) pójdzie wersja 64bit, ale jest też sens instalować 32bit, bo masz tylko 2GB RAMU. Wybór nie jest prosty, ale z drugiej strony co nie zainstalujesz to bedzie dobrze.

Na wersji x64 możesz mieć problem z flashem.

U mnie na wersji 64bit miałem mały problem z flashem,tak poza tym wszystko śmigało.No i zajmuję trochę więcej ramu ,około 450mb.

wersja 8.10 ma flasha w repo który działa, a na 8.04 trzeba kombinować

Ma flesha nonfree który nie jest za bardzo stabilny,chodziło mi o adobe flash.

A dlaczego jak chcę ściągnąć ze strony producenta, to mam napisane przy x64: " Computer platform: AMD64"

na procesory amd 64 i zgodne z nimi

Dla ciebie jedyna zaleta architektury 64 bitowej jest to ze obsluguje wiecej niz 3gb ramu?

ludzie co wy piszecie? Jest juz flash na 64bity i działa bardzo dobrze…

Nie wiem jakie wg ciebie są zalety 64bit, ale powiem ci jakie są wady:

  1. programy zużywają więcej miejsca na dysku i w pamięci

  2. gorsza kompatybilność z zamkniętym oprogramowaniem (które często jest tylko w wersji 32bit), ponadto konieczność posiadania dodatkowo wersji 32bit bibliotek dla tych programów, a więc jeszcze więcej zużytego miejsca na dysku i w pamięci

  3. niektóre programy mogą działać wolniej, bo jak adresy są dłuższe to więcej danych trzeba pobrać z ramu lub cache

Jednyna zaleta 64bit oprócz obsługi dużej liczby ramu jaka przychodzi mi w tej chwili do głowy to większe rejestry i większa ich liczba, co częściowo neutralizuje wadę numer 3.

Sam używam systemów w wersji 64bit (zarówno Windows jak i Linux). Mam 4Gb ram. Ale przy małej ilości Ramu, 64bit ma według mnie więcej wad niż zalet. Jeśli masz inne zdanie to czekam na argumenty.

Używam wersji 64 bit i nie zauważyłem żadnych problemów, poza większym zużyciem ramu ( na Ubuntu 8.04 z włączonym Compizem i innymi bajerami zajmuje ok. 350 MB w spoczynku). Z zalet zauważyłem zwiększenie szybkości przy obróbce większej ilości grafiki.