Linux zostawia śmieci tak jak windows po odinstalowaniu prog

Tak jak w temacie Linux zostawia śmieci tak jak windows po odinstalowaniu programów?

Sam się o tym przekonałem

Zainstalowałem grę NEUXIZ z repo Mint-a, niestety mój sprzęt jest za słaby i odinstalowałem grę tą samą drogą czyli poprzez software manager-a

Niestety po odinstalowaniu zauwarzyłem brak 1GB, po krótkich poszukiwaniach okazało się że gra zostawiła tutaj var/cache/apt/archives textures 485MB and DATA 260MB and music 85MB

Huh :expressionless: a myślałem że linux czyści konkretnie podczas odinstalowania programów, pewnie bym się tego nie dowiedział ale gra zajmuje za dużo miejsca i się wydało :stuck_out_tongue:

Czy można ten cache jakoś automatycznie czyścić? Bo to chyba kwestia keszu tylko?

PS. chyba nie tylko cachu, nadal brakuje mi 800MB, wiem bo przed instalacją miałem 3.3GB zajęte a teraz mam 4.1GB, pomimo wyczyszczenia tego cachu. #-o

Osobiście polecam umieszczenie /var/cache i /tmp w RAMie (dodaj do /etc/fstab).

none /tmp tmpfs defaults 0 0

none /var/cache tmpfs defaults 0 0

Jeśli nie masz zbyt dużo pamięci RAM to skrypt bash załatwi sprawę (uruchomiany z roota):

#! /bin/bash

rm -r /tmp && rm -r /var/cache

@Nihon

Nie słyszałem, żeby aplikacje dla Windowsa przy deinstalacji programu samodzielnie również usuwały “instalki”.

W opcjach Synaptica (menedżer pakietów) w zakładce pliki ustaw, żeby czyścił archiwum podręczne.

Można też to od czasu do czasu zrobić w konsoli:

sudo rm -f /var/cache/apt/archives/*.deb

Do czyszczenia dysku polecam przydatny programik - bleachbit. Można trochę miejsca odzyskać.

Jak już to:

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults,nodev,nosuid,noexec,rw 0 0

tmpfs /tmp tmpfs defaults,nodev,nosuid,noexec,rw,mode=1777,size=1024 0 0

Przy pomocy parametru size można, określić ile miejsca w RAMie przeznaczamy na /tmp.

A po co?

sudo apt-get clean

Jak wyżej:

sudo apt-get clean

Jak kolega CzoQś pisał, do usuwania zbędnych plików można użyć BleachBit, polecam.

Pozdrawiam!

Przy stosowaniu BleachBit trzeba tylko dokładnie poczytać, które opcje mają być rzeczywiście zaznaczone. Przy odrobinie szczęścia wytniesz sobie tylko spolszczenia całego środowiska … (chociaż nie wszystkim jest to potrzebne).

W ubuntu tweak jest opcja czyszczenia systemu.

Dokładnie. Usuwa nie tylko stare/zbędne pliki, ale też stare wersje kernela. Poza tym usuwając programy w Linuksie można to zrobić na 2 sposoby. Np w Ubuntu korzystając z Synaptica masz do wyboru “usuń pakiet” i “usuń pakiet całkowicie”… czy jakoś tak.

BleachBit nie jest aż tak groźny, osobiście z niego czasami korzystam i nie ma żadnych problemów. Ale jak pisał marcin , oczywiście trzeba czytać podpowiedzi programu, aby czegoś sobie nie popsuć w systemie.

Pozdrawiam!

Ok, Dziękuję wszystkim. Wszystkie sugestie okazały się przydatne. :wink:

Przydatne komendy a i BitBleach też użyteczny, coś jak CCleaner dla Win.

Może niepotrzebnie piszę, i nie na temat, ale śmieszne jest to, że w Windowsie sam program może pozostawić śmieci, a w LinuxMint/Ubuntu system sam tworzy śmieci po zainstalowaniu programu, o których program nic nie wie :wink: . W niektórych dystrybucjach można to łatwo włączyć/wyłączyć.

Dodane 03.01.2011 (Pn) 23:12

Gra być może ma własne cache, gdzie trzyma skompilowane shadery i tekstury. Sprawdź w ~/.cache , ~/.nexuiz(czy być może ~/.Nexuiz). Ewentualnie może być też coś w ~/.local .

Dodane 03.01.2011 (Pn) 23:12

Jeżeli gra ściągała poziomy w trybie gry przez internet, to na pewno te mapki znajdują się gdzieś w twoim katalogu domowym.

Rozwiązanie :idea:

Już wszystko wyczyściłem, więc tak po krótce.

Miałem 3.3GB zajęte, instaluje NEXUIZ z repo. Gra działa, zajęte 5.1GB

Odinstalowałem grę także przez repo, Okazało się że nadal zajęte jest 4.9GB

POszukałem i w synapticu wyczyściłem cache i kazałem czyścić pakiety po instalacji, zwolniło się trochę miejsca ale nadal zajęte 4.1GB

Dałem BitBleach ale zwolniło się tylko 150MB śmieci.

W końcu wpisałem w synapticu NEXUIZ i dałem search, i znalazł jakieś mapy i muzykę itp, po 400 i 250MB dałem usuń całkowicie i pomogło mam 3.2GB czyli tak jak powinno być.

Stąd stwierdzenie o śmieciach. Następnym razem odinstaluje poprzez synaptika z opcją “całkowicie” zobacze czy to odrazu pomoże.

To się nazywa automatyczne usuwanie osieroconych pakietów. Innymi sprawy menadżer pakietów powinien sprawdzać czy pakiet nie tworzy/zawiera ikonki, i czy nie dodaje pliczków do /usr/bin, /usr/sbin . Jeżeli któreś z tych jest spełnione, to nie może zostać uznany za osierocony. Każdy inny pakiet, który nie jest wymagany przez inny pakiet jest osierocony i powinien automatycznie zostać usunięty przez system.

Nie wiem, jak w Linux Mint przebiega wykrywanie i usuwanie osieroconych pakietów, i czy da się to jakoś regulować.

@nintyfan

Zapoznaj się z programami:

deborphan

rpmorphan

Jeśli będziesz chciał wyczyścić wszystko co wyświetli to polecenie, system może się posypać. Dlatego lepiej przeprowadzić z takimi wynikami apt-get remove -s pakiet1 pakiet2 , czyli najpierw symulację.

Najlepiej usuwaj programy w taki sposób:

sudo apt-get purge program

sudo apt-get autoremove

Akurat Aptitude automatycznie usuwa zależności, w Apt-Get trzeba to zrobić przy pomocy autoremove.

Pozdrawiam!