Linux zostawia śmieci tak jak windows po odinstalowaniu prog

(Tokyoball) #1

Tak jak w temacie Linux zostawia śmieci tak jak windows po odinstalowaniu programów?

Sam się o tym przekonałem

Zainstalowałem grę NEUXIZ z repo Mint-a, niestety mój sprzęt jest za słaby i odinstalowałem grę tą samą drogą czyli poprzez software manager-a

Niestety po odinstalowaniu zauwarzyłem brak 1GB, po krótkich poszukiwaniach okazało się że gra zostawiła tutaj var/cache/apt/archives textures 485MB and DATA 260MB and music 85MB

Huh :expressionless: a myślałem że linux czyści konkretnie podczas odinstalowania programów, pewnie bym się tego nie dowiedział ale gra zajmuje za dużo miejsca i się wydało :stuck_out_tongue:

Czy można ten cache jakoś automatycznie czyścić? Bo to chyba kwestia keszu tylko?

PS. chyba nie tylko cachu, nadal brakuje mi 800MB, wiem bo przed instalacją miałem 3.3GB zajęte a teraz mam 4.1GB, pomimo wyczyszczenia tego cachu. #-o

(system) #2

Osobiście polecam umieszczenie /var/cache i /tmp w RAMie (dodaj do /etc/fstab).

none /tmp tmpfs defaults 0 0

none /var/cache tmpfs defaults 0 0

Jeśli nie masz zbyt dużo pamięci RAM to skrypt bash załatwi sprawę (uruchomiany z roota):

#! /bin/bash

rm -r /tmp && rm -r /var/cache

(marcin82) #3

@Nihon

Nie słyszałem, żeby aplikacje dla Windowsa przy deinstalacji programu samodzielnie również usuwały "instalki".

W opcjach Synaptica (menedżer pakietów) w zakładce pliki ustaw, żeby czyścił archiwum podręczne.

Można też to od czasu do czasu zrobić w konsoli:

sudo rm -f /var/cache/apt/archives/*.deb

(CzoQś) #4

Do czyszczenia dysku polecam przydatny programik - bleachbit. Można trochę miejsca odzyskać.

(roobal) #5

Jak już to:

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults,nodev,nosuid,noexec,rw 0 0

tmpfs /tmp tmpfs defaults,nodev,nosuid,noexec,rw,mode=1777,size=1024 0 0

Przy pomocy parametru size można, określić ile miejsca w RAMie przeznaczamy na /tmp.

A po co?

sudo apt-get clean

Jak wyżej:

sudo apt-get clean

Jak kolega CzoQś pisał, do usuwania zbędnych plików można użyć BleachBit, polecam.

Pozdrawiam!

(marcin82) #6

Przy stosowaniu BleachBit trzeba tylko dokładnie poczytać, które opcje mają być rzeczywiście zaznaczone. Przy odrobinie szczęścia wytniesz sobie tylko spolszczenia całego środowiska ... (chociaż nie wszystkim jest to potrzebne).

(hevet) #7

W ubuntu tweak jest opcja czyszczenia systemu.

(kamil_w) #8

Dokładnie. Usuwa nie tylko stare/zbędne pliki, ale też stare wersje kernela. Poza tym usuwając programy w Linuksie można to zrobić na 2 sposoby. Np w Ubuntu korzystając z Synaptica masz do wyboru "usuń pakiet" i "usuń pakiet całkowicie"... czy jakoś tak.

(roobal) #9

BleachBit nie jest aż tak groźny, osobiście z niego czasami korzystam i nie ma żadnych problemów. Ale jak pisał marcin , oczywiście trzeba czytać podpowiedzi programu, aby czegoś sobie nie popsuć w systemie.

Pozdrawiam!

(Tokyoball) #10

Ok, Dziękuję wszystkim. Wszystkie sugestie okazały się przydatne. :wink:

Przydatne komendy a i BitBleach też użyteczny, coś jak CCleaner dla Win.

(nintyfan) #11

Może niepotrzebnie piszę, i nie na temat, ale śmieszne jest to, że w Windowsie sam program może pozostawić śmieci, a w LinuxMint/Ubuntu system sam tworzy śmieci po zainstalowaniu programu, o których program nic nie wie :wink: . W niektórych dystrybucjach można to łatwo włączyć/wyłączyć.

-- Dodane 03.01.2011 (Pn) 23:12 --

Gra być może ma własne cache, gdzie trzyma skompilowane shadery i tekstury. Sprawdź w ~/.cache , ~/.nexuiz(czy być może ~/.Nexuiz). Ewentualnie może być też coś w ~/.local .

-- Dodane 03.01.2011 (Pn) 23:12 --

Jeżeli gra ściągała poziomy w trybie gry przez internet, to na pewno te mapki znajdują się gdzieś w twoim katalogu domowym.

(Tokyoball) #12

Rozwiązanie :idea:

Już wszystko wyczyściłem, więc tak po krótce.

Miałem 3.3GB zajęte, instaluje NEXUIZ z repo. Gra działa, zajęte 5.1GB

Odinstalowałem grę także przez repo, Okazało się że nadal zajęte jest 4.9GB

POszukałem i w synapticu wyczyściłem cache i kazałem czyścić pakiety po instalacji, zwolniło się trochę miejsca ale nadal zajęte 4.1GB

Dałem BitBleach ale zwolniło się tylko 150MB śmieci.

W końcu wpisałem w synapticu NEXUIZ i dałem search, i znalazł jakieś mapy i muzykę itp, po 400 i 250MB dałem usuń całkowicie i pomogło mam 3.2GB czyli tak jak powinno być.

Stąd stwierdzenie o śmieciach. Następnym razem odinstaluje poprzez synaptika z opcją "całkowicie" zobacze czy to odrazu pomoże.

(nintyfan) #13

To się nazywa automatyczne usuwanie osieroconych pakietów. Innymi sprawy menadżer pakietów powinien sprawdzać czy pakiet nie tworzy/zawiera ikonki, i czy nie dodaje pliczków do /usr/bin, /usr/sbin . Jeżeli któreś z tych jest spełnione, to nie może zostać uznany za osierocony. Każdy inny pakiet, który nie jest wymagany przez inny pakiet jest osierocony i powinien automatycznie zostać usunięty przez system.

Nie wiem, jak w Linux Mint przebiega wykrywanie i usuwanie osieroconych pakietów, i czy da się to jakoś regulować.

(marcin82) #14

@nintyfan

Zapoznaj się z programami:

deborphan

rpmorphan

Jeśli będziesz chciał wyczyścić wszystko co wyświetli to polecenie, system może się posypać. Dlatego lepiej przeprowadzić z takimi wynikami apt-get remove -s pakiet1 pakiet2 , czyli najpierw symulację.

(roobal) #15

Najlepiej usuwaj programy w taki sposób:

sudo apt-get purge program

sudo apt-get autoremove

Akurat Aptitude automatycznie usuwa zależności, w Apt-Get trzeba to zrobić przy pomocy autoremove.

Pozdrawiam!