Linux zwiechy i błędy

Witam,

na nowym dysku ssd m2 Crucial mx500 500GB zainstalowałem drugi system którym jest linux (rozruch obu pod BIOS nie uefi), pierwszy W10.
Na początku był to Debian ale niestabilnie działał, wieszały się aplikacje itp. Przeinstalowałem na Linux Mint i podobna sytuacja a nawet gorzej ponieważ nie mogłem wyłączyć systemu w sposób klikany ani poprzez terminal. Takie komunikaty jak poniżej, czyżby nowy dysk sypał bad sectorami i dysk do reklamacji? dodam że kupiłem dodatkowo jeszcze dwa takie same dyski na serwer domowy od raid 1 ale tam nie testowałem jeszcze na tyle aby zauważyć błędy jedynie postawiony proxmox


Te nowe dyski kupiłeś w prawdziwym sklepie czy od jakiegoś kolesia z alledrogo? Moim zdaniem do reklamacji.

kupione nowe w morele 4 dyski z czego 3 ssd m2 crucial mx500 500GB i WD 3.5 7200 2 TB

puszczę jeszcze skany wszystkich dysków ale pewnie reklamacja poleci albo całkowity zwrot

Tak zrób, bo to wygląda podejżanie.

Zmień kable. Jeszcze lepiej zmień interfejs na USB, czyli wsadź dysk w kieszeń. Tam wyniki będą bezbłędne.

Czyli pod SATA czy MVME testów na sektory się nie robi?

Ten komputer powinien być zainstalowany z UEFI. Prawdopodobnie błędnie odczytuje parametry podzespołów.

Ano, też niewykluczone. Ja u siebie na płycie Tuf Ganing X570 Plus mam Windows 11 i Kubuntu 23 10 w trybie UEFI.