Lista modemów USB 3G/4G/LTE kompatybilnych z GNU/Linux

Witam.

Proszę o podawanie w tym wątku modemów na USB które bez większych kombinacji alpejskich działają bez problemu pod GNU/Linuksem. Najlepiej wpisujcie model + dystrybucja pod jaką tego urządzenia używaliście.

Debian Unstable 64 bit / Arch Linux 64 bit / Gentoo Linux 64 bit

  • Sierra MC8775 aka HP hs 2300 działa bez problemów do jądra 3.8.13 powyżej 3.9 nie ładuje podsystemu odpowiedzialnego za wwan

  • Huawei E173 żadnych problemów

Huawei E173 fedorka najnowsza bez problemów.

Alcatel OT X221S

  • *buntu od wersji 12.04.2 z kernelem 3.2.45 lub nowszym.

  • openSUSE 12.3 z kernelem 3.7.x lub nowszym.

Wykrywany jako:

ID 1bbb:0017 T & A Mobile Phones

Zalecam korzystanie z serwerów openDNS zamiast domyślnych serwerów DNS operatorów.

Połączenie tworzy się za pomocą kreatora.

  • Huawei E176G: działa od kopa (Fedora 18)

  • Huawei E160e: działa od kopa (Fedora 18)

  • ZTE K3565-Z: działa od kopa (Fedora 18)

Z modemami nie powinno być ogólnie większych problemów pod Linuksem.

Huawei E220 - Ubuntu, Mint, Debian (kreator lub wvdial)

ZTE MF821, ubuntu 13.04, 64 bit - działa po upgrade firmware, który zrobili w serwisie.

Huawei E3131

Ubuntu 13.04

Aero2

Huawei E160 - Linux Mint 14

Nie wiem czy telefon komórkowy liczy się jako modem 3G, ale skoro może działać jako modem, to myślę że warto o tym wspomnieć, jeśli nie, to najwyżej niech Areh usunie mój post.

Do rzeczy, zaraz po podłączeniu jako modem 3G działają telefony Nokia X3-02 i LG C195. Póki co, sprawdzałem na razie tylko na Ubuntu 10.04 i 12.04, niedługo postaram się sprawdzić pod Debianem.

Edycja:

Pod Debianem Wheezy 7.1.0 również wszystko działa zaraz po podłączeniu do komputera.

Edycja:

Potwierdzam, miałem okazję potestować ten modem, u mnie też działa bez problemu.

Huawei E1752C z kartą aero2, pod systemem Arch Linux.

Nowy Huawei E3372 LTE ma problemy na Debian Wheezy 7.4, co ciekawe po podłączeniu użądzenia kreator widzi go i wykrywa proces konfiguracji przebiega prawidłowo jednak nie można potem nawiązać połączenia, doszukałem się w internecie że do prawidłowego działania trzeba zainsalować vwim który go obsłuży, tego już jednak nie zrobiłem bo nie miałem internetu i jak go zainstalować.

Zrezygnowałem więc z Debiana na rzecz Linux Mint 17.1 Cinamon którego miałem na pendrajwie w tym sofcie bez problemu połaczyłem się z internetem.

Huawei E173 działa na Ubuntu 14.04 , Debianie 8 nie che go wykryć, tak samo jak w Fedorze 22, Chakra też go nie wykrywa.

Działa też na Manjaro 0.8.13

Tak jak Gizmo napisał E3372 jest niewykrywany przez Debiana. Sam to przerabiałem.

Ubuntu radzi sobie z nim bez problemu. Prosty kreator.

Option Icon 225 - Ubuntu 14.04/Manjaro 8.12, żadnych problemów

Wiesz co… nie spotkałem się z modemem z którym miałbym problemy. Powiedzmy z 5 lat temu trzeba było czasem doinstalować np. usb_modeswitch, w nowszych musiałem wyłączyć qmi_wwan (chyba tak to się zwało), ale ruszył każdy.

Dystrybucja nie robi większego znaczenia, poniższe działąły na openSUSE od 11.4 do 13.1. Wszystkie prócz HiLink działają przy użyciu Network Managera czy terminalowego pppd czy wvdial , czyli z komendami AT nie ma problemu. Przy modemie HiLink używa się poleceń if*. Oczywiście terminala użyć można na serwerach, w warunkach domowych (z GUI) nie widzę sensu.